Andrychowskie tradycje rzemieślnicze cz II. Usługi i zasługi.

II Festiwal Chleba w Andrychowie

Andrychowskie tradycje rzemieślnicze. Cz. II. Usługi i zasługi.

Towarzystwo Miłośników Andrychowa kolejny raz przygotowało wystawę/dokument przypominającą wydarzenia, które niektórzy z mieszkańców miasta pamiętają z czasów swojej młodości. Miasto to ludzie, ich historie przeplatające sie nawzajem. Niektóre z zawodów odchodzą w przeszłość. Warto przypomnieć sobie ich historię.

Wystawa jest kontynuacją cyklu wystaw "Moja Mała Ojczyzna". Prezentuje historię kolejnej grupy andrychowskich rzemieślników : krawców, szewców, rzeźników, garbarzy, kapeluszników, fotografów, fryzjerów. Wystawy te są jak ogniwa łączące w naszym mieście przeszłość z przyszłością.

Serdeczne podziękowania popłynęły w kierunku wszystkich tych, którzy swoją pomocą i zaangażowaniem przyczynili się do zaistnienia wystawy poprzez udostępnienie eksponatów.

Wystawę zorganizowali wolontariusze działający w Towarzystwie Miłośników Andrychowa - Anna Karpierz, Jadwiga Zielińska, Krystyna Synowiec, Zdzisław Gretko, Dorota Swakoń, Maryla Jedynak, Urszula Wołkowska, Szczęsny Skrzypiec, uczniowie ZS ZDZ wraz z opiekunem oraz członkowie TMA - Kazimierz Jończy, Maria Skrzypiec, Maria Przybyłowicz, Józef Burzej, Andrzej Fryś, Jan Zieliński, Ewelina Prus-Bizoń, Tomasz Bizoń.

Jak zwykle - wystawie towarzyszyła niezwykle starannie opracowana ulotka informująca szczegółowo o cechu krawców, szewców, rzeźników, przejawach działalności gospodarczej w XVIII i XIX w. oraz wiele ciekawych informacji historycznych z dziejów naszego miasta. Jej projektem, składem i przygotowaniem do druku zajął się Jan Zieliński, tekst opracowała Maria Skrzypiec, a korektą zajęli się Maria Przybyłowicza i Andrzej Fryś.

Wystawa czynna będzie w Izbie Regionalnej Ziemi Andrychowskiej od 16 czerwca do 15 października w godzinach

Poniedziałek : od 10.00 - 13.00
Środa i piątek : od 10.00-12.00
Dodatkowo w piątki wystawa czynna w godzinach od 15.00 - 17.00
Szczegółowe informacje : 604 210 949

Zapraszamy !

A poniżej przedsmak wiedzy historycznej opracowany przez Marię Skrzypiec (korekta - Andrzej Fryś i Maria Przybyłowicz). Pełny tekst dostępny w ulotce towarzyszącej wystawie.

Wieś Andrychów posiadająca od 1750 roku prawo do organizowania dwunastu jarmarków w ciągu roku, prawo do dnia targowego co tydzień przyciągała rzesze rzemieślników i handlarzy nawet z bardzo odległych miejscowości. Na targach i jarmarkach nie tylko handlowano. Tutaj spotykali się starzy przyjaciele, a także wrogowie, zawierano nowe znajomości. Niejeden chłopak poznał dziewczynę z innej wsi. Można było kupić z dawna obiecany prezent i obejrzeć program jarmarcznych artystów.

Ożywione kontakty handlowe powodowały, iż wśród handlowo-usługowych zawodów ważną pozycję zajmowali szynkarze. Ze względu na szybkie możliwości awansu majątkowego w tym zawodzie kandydatów do handlowania napojami alkoholowymi było bardzo wielu. W 1867 roku funkcjonowało w Andrychowie 15 szynków i jeden zajazd, będący przedsiębiorstwem hotelarsko-szynkarskim. Niezależnie prawie w każdej wsi znajdowała się karczma.

Lata 1860-1907 to okres upadku gospodarczego Andrychowa. Bezrobocie, emigracja to nieodstępne elementy życia ludności tych czasów. Wobec upadku zajęć produkcyjnych, cały wysiłek obywateli szedł w kierunku rozwoju zajęć usługowych w tzw. "przemysł gospodyni" czyli w zakładanie szynków i restauracji. W 1910 roku na 24 starających się o koncesję otrzymało ją 16-tu , w tym hr. Bobrowski i 6 rodzin żydowskich.

Stąd też, starając się o klientelę, usilnie zabiegano o utrzymanie w Andrychowie sądu powiatowego, urzędu skarbowego, a porządku pilnowało trzech policjantów i dwóch stróżów nocnych.

Nowe czasy - Nowe usługi

W kontekście przeobrażenia Andrychowa w miejscowość wypoczynkową pojawiają się pensjonaty dla gości i hotel, kawiarnie i cukiernie . Sklepy delikatesowe znajdują bogatszą klientelę. Po pierwszej wojnie światowej wraz z rozwojem przemysłowym miasta ,zaczęły się pojawiać obok szynków restauracje.

Andrychów łączność ze światem za pomocą kabla telefonicznego, uzyskał w 1906 roku. Wraz z rozwojem motoryzacji, z uwagi na położenie Andrychowa nad ruchliwą arterią komunikacyjną, w 1926 roku powstaje pierwsza linia autobusowa na trasie Andrychów-Kraków i Andrychów-Biała (Linia kolejowa powstała na tej trasie w 1888 r.) Od 1929 r. funkcjonuje pierwsza stacja benzynowa, a także firma " Wynajem aut M. Kramarz".

Pierwsza żarówka elektryczna zabłysła w Andrychowie w 1924 roku. Powstanie kina sięga początków lat dwudziestych.

Sponsorem wystawy jest Urząd Miejski w Andrychowie

 

A teraz - zapraszamy do wirtualnego spaceru :

Przybyłych gości powitała Prezes TMA - Stanisława Seczyńska-Nadajczyk ...

... przybyłych bardzo licznie gości!

Jak zwykle - w kuchni TMA czekał wspaniały poczęstunek!

... i grupka niezbyt rozmownej młodzieży :)

A w tym garnku był po prostu cud! Najlepsze flaczki jakie jadłem w swoim życiu!

Eeee tam - nic tak nie smakuje jak placek drożdżowy w kuchni TMA - dodał Antek - stały bywalec imprez TMA

Historia, setki fotografii ...

... dziesiątki przedmiotów które towarzyszyły życiu naszych prapra, pra, babć i dziadków

Eksponatów było tak dużo, że salę TMA trzeba było podzielić na ulice ...

:)

W spotkaniach i wystawach TMA zawsze uczestniczą andrychowscy harcerze

Hmmm. Czy to wnuk platana z Parku Miejskiego?

Prezes TMA podziękowała wszystkim tym dzięki którym wystawa mogła zaistnieć. To już nie dziesiątki a setki godzin wspólnej pracy.

Setki przedmiotów ...

Szczególnie polecam na wystawie lekturę poniższej strony. Pięknie napisane!

Teraz juz wiem dlaczego żelazka z tamtych czasów miały duszę.

Co po nas zostanie? Czy za sto lat ktoś odczyta DVD z zapisem tysięcy cyfrowych fotografii?

A teraz zagadka. Może ktoś z Was wie kto jest na poniższej fotce? Kim są te uśmiechnięte damy? Czy tworzyły historię? Czy starały się ją zapamiętać dla przyszłych pokoleń? A może jedno i drugie?

Kolejna wystawa Towarzystwa Miłośników Andrychowa. Kolejne setki godzin spędzone na gromadzeniu przedmiotów i wiedzy z naszej historii. Przyjdźcie i zobaczcie!

Wystawa czynna jest w Izbie Regionalnej Ziemi Andrychowskiej :
od 16 czerwca do 15 października w godzinach :

Poniedziałek : od 10.00 - 13.00
Środa i piątek : od 10.00-12.00
Dodatkowo w piątki wystawa czynna w godzinach od 15.00 - 17.00
Szczegółowe informacje : 604 210 949

Zapraszamy !

Jarosław Skupieńandrychow.pl © 2002
http://www.nowiny.andrychow.pl/