Druga, Zamkowa Choinka Pokoleniowa

II Festiwal Chleba w Andrychowie

Druga Zamkowa Choinka Pokoleniowa :)

Towarzystwo Miłośników Andrychowa po raz drugi zorganizowało dla dzieci, młodzieży szkolnej i dorosłych mieszkańców andrychowszczyzny wspólną zabawę ubierania choinki pod nazwą "Zamkowa Choinka Pokoleniowa". W tym roku TMA zaproponowało, aby na choinkę wykonać łańcuchy z różnorodnych, naturalnych materiałów wraz z wizytówką.

Wykonawcy łańcuchów sami ubierali choinkę przygotowaną w Sali Izby Regionalnej Ziemi Andrychowskiej od dnia 10 do 19 grudnia 2007 roku, codziennie w godzinach od 10.00 do 12.00.

W dniu 19 grudnia o godz. 13.00 w Izbie Regionalnej TMA odbyło się spotkanie dzieci, młodzieży i starszych na wspólnym przedświątecznym kolędowaniu. Pod choinką na wszystkich czekały drobne upominki - pierniczki upieczone w Piekarni U Jakuba w Rzykach - pomalowane własnoręcznie lukrem przez sympatyków i członków Towarzystwa Miłośników Andrychowa.

 A tak wygląda efekt końcowy wspólnej - Zamkowej Choinki Pokoleniowej :

Podczas spotkania - kolędowano. Kolędy śpiewały dzieci z klasy 4c ze szkoły Podstawowej nr 4 ...

 ... uśmiechnięci gimnazjaliści - grupa przyjaciół z Gimnazjum nr 1 ...

... i nie mniej wesołe towarzystwo z Zespołu Szkół Nr 2

Oczywiście - śpiewali wszyscy - cała sala :)

Chojnkę udekorowano ozdobami z szyszek, makaronu, słomek, papieru kolorowego, bibuły, krepiny - Najmłodsza uczestniczka miała 3 latka :)

Pod choinką - czekały pierniki z Piekarni "U Jakuba" w Rzykach 

Na stołach znajdujących się na sali przedstawiono wróżby, przysłowia i obyczaje naszych okolic związane ze Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem

Na spotkanie przybył ks. Prałat Stanisław Czernik - Proboszcz Parafii Św. Macieja w Andrychowie - ze słodką niespodzianką.

Padła również ciekawa propozycja - aby rozpocząć kolejną tradycję w naszym mieście. Pani Maria Skrzypiec - zaproponowała, aby w jeden z przedświątecznych dni - mieszkańcy Andrychowa zebrali się na kilka chwil o określonej godzinie na Placu Mickiewicza i zaśpiewali wspólnie - kilka kolęd

 Anna Karpierz napisała i przeczytała na spotkaniu okolicznościowy wiersz 

Placek drożdżowy upieczony przez Panią Krystynę Synowiec a właściwie to dwa wielkie placki drożdżowe z jabłkami - znikały w tempie ekspresowym :)

 

 Na placek nie załapał się gość stojący pod ścianą :)

Krystyna Synowiec i Zdzisław Gretka - wykonali łańcuch o długości 30m ze słomki i reklam. W końcu - reklamy, które znajdujemy w skrzynkach pocztowych - znalazły swoje zastosowanie :)

W tym roku w w zabawie uczestniczyło ponad 250 dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie są to osoby anonimowe :) podajemy więc szczegółowy wykaz tych osób i grup, które zapoczątkowały nową andrychowską tradycję zwaną Zamkową Choinką Pokoleniową. Dlaczego zapoczątkowały : bo 1 raz to może być przypadek, dwa - to już kontynuacja a trzy - to tradycja :)

Jeśli więc w przyszłym roku zabawa się powtórzy - to :

 • grupa młodzieży z ZS2,

 • 8 grup młodzieży z ZS1,

 • Drużyna Harcerska "Delta",

 • SKKT Wedrowcy - Gimnazjum nr2,

 • Koło plastyczne Gimnazjum nr 2,

 • Grupa z Gimnazjum nr 1,

 • Szkoła Podstawowa nr 4 - klasa 4c,

 • Szkoła Podstawowa nr 2 klasy 2c, 1d, 1e,

 • ZSS Roczyny - Szkoła Podstawowa - klasy 3a i 3b,

 • Koło Przewodników "limba",

 • Seniorzy : Irena i Franciszek Czopowie - wykonali gwiazdę i łańcucy,

 • Krystyna Synowiec i Zdzisław Gretka - wykonali łańcuch o długości 30m ze słomki i reklam,

 • Anna Karpierz (Pani Anna napisała i przeczytała na spotkaniu również okolicznościowy wiersz),

 • Barbara Zaręba i Janina Faferko

- dołączy do grona tych, którzy zapoczątkowali nową cykliczną i tradycyjną imprezę regionalna Andrychowa

W trakcie spotkania Towarzystwo Miłośników Andrychowa otrzymało od harcerzy "Betlejemskie Światło Pokoju"

Akcję przekazywania żywego ognia zapoczątkowało w 1986 roku Austriackie Radio i Telewizja w Linzu - jako akcje charytatywna na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Światło zapalone w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem zostaje przewiezione do Europy. Co roku - młodzi ludzie w skautowych mundurach odbieraja je w Katedrze Wiedeńskie i przekazują w uroczystej formie do krajów sąsiednich. Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego jak co roku odebrali Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich - na przejściu granicznym Łysa Polana by stało się przesłaniem Miłości i Pokoju oraz rozjaśniało mroki grudniowych nocy, by ciepło tego płomienia rozgrzało każde serce pragnące nieść pomoc udziom i świadczyć o najwyższych wartościach.

 Moment przekazania ... :)

 ... i światło - a właściwie - żywy płomień znalazł się w rękach kustosza Izby Regionalnej TMA - Marii Skrzypiec :)

Czy płomieniem tym będzie się rozpalać piece kaflowe w Izbie Regionalnej - tego nie wiem :) Ale ciepło bijące od pieców Izby - ogrzało juz niejedną andrychowską duszyczkę :)

 Prezenty od Piekarni Jakuba - 250 piernikowych serduszek - właśnie zostaje właściwie spożytkowana :)

A teraz najważniejsze :) Choinkę podarowało Nadleśnictwo Andrychów! Wielkie podziękowania składa Towarzystwo Miłośników Andrychowa i wszyscy którzy właśnie na podarowaną choinkę wykonywali wspólnie ozdoby :)

Po kolędowaniu wszyscy uczestnicy spotkania (niestety - nie wszyscy ubierający choinkę mogli pojawić się na finale akcji - ale serdecznie ich pozdrawiamy!) zrobili sobie wspólne - pamiątkowe zdjęcie.

Towarzystwo Miłośników Andrychowa serdecznie dziękuje wszystkim którzy przyczynili się do zaistnienia tegorocznej "Zamkowej Choinki Pokoleniowej - Nadleśnictwu Andrychów za choinkę :), Piekarni U Jakuba w Rzykach - za pyszne pierniczki, Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie za nagłośnienie wspólnego kolędowania, Proboszczowi Stanisławowi za dobre słowo i cukierki :), Pani Krystynie Synowiec za pyszne placki drożdżowe, Pani Annie Karpierz za wiersz, oraz całej grupie opiekunów młodzieży - nauczycielom, wychowawcom i pedagogom zaangażowanym we wspólną pracę wraz z młodzieżą andrychowskich Szkół.

Życzymy całemu miastu, wszystkim mieszkańcom - Zdrowych, pogodnych i Wesołych Świąt!
Aby płomień Betlejemskiego światła wraz ze swoim pięknym przesłaniem przeniknął przez mury Pałacu Bobrowskich i rozjaśniał mrok grudniowej nocy, by ciepło tego płomienia rozgrzało każde potrzebujące serce pragnące nieść pomoc ludziom

 

 

... a do życzeń dołączam się ja
patron medialny TMA :)

Jarosław Skupieńandrychow.pl © 2002
http://www.nowiny.andrychow.pl/