Pomnik, Tron i Dziennik Ustaw
Jarosław Skupień

Pomnik, Tron i Dziennik Ustaw

Pomnik, Tron i Dziennik Ustaw

Materiał poniższy opracowano na podstawie fotografii i zbiorów Piotra Tomy.

Wędrując po górach często mijamy miejsca szczególne, o których mało wiemy. Wiedza ta, tak naprawdę nie jest nam potrzebna do szczęścia. Łączy nas jednak ściślej z miejscami w których byliśmy, sprawia, że doceniamy je i wpisujemy w karty naszego życia. Karty te tworzą księgę, która tak naprawdę jest naszą małą ojczyzną. Księga ta zawiera miejsca, z którymi czujemy się związani, za którymi tęsknimy i do których chcemy powracać. W artykule tym chciałbym Wam przybliżyć kolejną porcję informacji związanych z "moją" ale i Waszą małą ojczyzną.

Materiał ten pochodzi ze zbiorów Piotra Tomy

Podczas jednej z rozmów z Piotrem Tomą uwagę moją zwróciła niewielka karta okolicznościowa. Oto ona.

 

Starania o budowę pomnika i fundację
dzwonu są uwieńczeniem pełnych poświęceń
wysiłków Danuty i Stefana Jakubowskich
- animatorów grupy modlitewnej
z Gronia Jana Pawła II

Pomnik Jana Pawła II
ufundował
pragnący zachować anonimowość
Andrychowianin z Rodziną

Autorami oraz wykonawcami
pomnika są Bogdan Ligęza-Drwal
 oraz Światosław Karwat z Tarnowa

Fot. Stefan Jakubowski

 

Najwyżej położony pomnik Papieża - obok Kaplicy Ludzi Gór na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym poświęcił w niedzielę 15 lipca 2001 roku ks. bp Tadeusz Rakoczy - ordynariusz Diecezji Bielsko Żywieckiej.

W samo południe rozpoczęła się Msza Święta. W homilii ks. bp Tadeusz Rakoczy w pięknych słowach nakreślił sylwetkę Ojca Świętego, przytaczając przy tym opinie o Janie Pawle II pojawiające się w różnych krajach świata, nawet w środowiskach z gruntu mało przychylnych Kościołowi : "Patrzymy dziś na Papieża Wojtyłę z Wadowic, który dziś odsłania światu to, co może być największego na świecie - miłość Boga. - Te słowa napisał niedawno człowiek bardzo kontrowersyjny, który często występował przeciwko Janowi Pawłowi II na łamach włoskiej prasy. A jednak dojrzał do takiego wspaniałego świadectwaz okazji 80 rocznicy urodzin Papieża. Oto widzimy za naszych dni człowieka, który pozwolił się uwieść przez Boga, pozwolił się pociągnąć do siebie. Jeśli jest dzisiaj człowiek - wierny świadek Boga na świecie, najbardziej widoczny dzięki współczesnym środkom przekazu, człowiek - autorytet, największy autorytet moralny, chociaż do niedawna krytykowany przez świat laicki i libertyński, to jest nim Jan Paweł II"

Na cokole pomnika widnieje napis :

"Największemu Pielgrzymowi XX wieku, orędownikowi pokoju Janowi Pawłowi II Papieżowi wiary, nadziei i miłości - Grupa Modlitewna z Gronia Jana Pawła II

 


Foto : Piotr Toma

 


Foto : Piotr Toma

 


Foto : Piotr Toma

 


Foto : Piotr Toma

 


Foto : Piotr Toma

I jeszcze jedna ciekawostka. Na Groniu Jana Pawła II w Kaplicy poświęconej Ludziom Gór znajduje się Tron Papieski wykonany przez Księży Salezjanów z Oświęcimia na którym siedział Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski - w Skoczowie 22.05.1995 roku.


Foto : Piotr Toma

 


Foto : Piotr Toma

Ponieważ często turyści nie wiedzą gdzie właściwie leży Groń Jana Pawła II - postaram się w krótkich słowach przytoczyć moją wiedzę na ten temat. Większa część masywu Leskowca oraz Groń Jana Pawła II leżą w Gminie Andrychów. Na Leskowcu krzyżuje się wiele szlaków turystycznych, granic Gmin (Wadowice, Andrychów, Stryszawa) oraz Powiatów (Wadowickiego i Suskiego) Oficjalnie - nazwa wzniesienia w najbliższym sąsiedztwie Leskowca na którym stoi Kaplica poświęcona Ludziom Gór ogłoszona została w Dzienniku Ustaw nr 229 z dnia 31 grudnia 2003 roku - było to jednocześnie bardzo szczególne podsumowanie 25 lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Do tej właśnie daty szczyt ten określano Jaworzyną, a w oficjalnych dokumentach MSW widniała nazwa : Magórka.

Jarosław Skupień

PS.

Jeśli mogę Was zaprosić do Supergalerii strony Andrychow.Pl - to zapraszam szczególnie do obejrzenia pięknych fotografii wschodu słońca wykonanych na Groniu Jana Pawła II przez MichałaB !!! - tutajandrychow.pl © 2002
http://www.nowiny.andrychow.pl/