Złota Górka ze skarbami
Zbigniew Kubień

Diabelski Kamień na Madohorze

ZŁOTA GÓRKA ZE SKARBAMI

Źródło : Na szlaku. Rok XIX, Nr 10(196), Październik 2005
Autor : Zbigniew Kubień

Już sama nazwa tej zasolskiej góry jest intrygująca i daje sporo do myślenia. Złota Górka (757 m) jest prawdopodobnie nazwą, która przywędrowała razem z osadnikami czeskimi, jacy osiedlili się u podnóża Beskidu Małego.

 


Foto: Jarosław Skupień

Żadna z zasolskich gór nie posiada tyle ciekawych legend, co ta "kruszcowa góra". Jak twierdzą dobrze poinformowani, w wapiennych zboczach Złotej Górki istnieje spora jaskinia, w której zbójnicy ukryli swoje łupy składające się ze złotych dukatów i kosztowności zrabowanych podróżnym.

 


Foto: Jarosław Skupień

Przez długi czas byli bezkarni, gdyż poruszali się bardzo szybko przy pomocy szczudeł, a ich nadnaturalne postacie budziły strach i przerażenie u kupców i podróżnych. Byli bezczelni do tego stopnia, iż pokusili się o rabunek skarbca klasztornego Jasnej Góry. Zostali pojmani w drodze na świętokradczą wyprawę i straceni w katowskich mękach. W tym samym czasie wejście do pieczary zapadło się i tylko na krótko otwiera się ono w sobótkową noc. Czy znajdzie się śmiałek gotowy zaryzykować życiem dla zbójeckich łupów?

Istnieje sporo ciekawych obiektów położonych na obrzeżach Złotej Górki, na pograniczu wsi Roczyny-Brzezinka. Przyciąga oczy sporych rozmiarów wiatrak, który zbudował utalentowany konstruktor. Niedaleko drogi znajduje się niezwykłej urody kamienna kapliczka słupowa ...

 


Foto: Jarosław Skupień

... której kolumna zwieńczona jest kamienną puszką z kolumienkami zakończona żeliwnym krzyżem.

 


Foto: Jarosław Skupień

 Niestety, w środku kapliczki nie ma już żadnej figurki świętego identyfikującej obiekt. Nie zachowała się również okolicznościowa inskrypcja.

Przypadkiem dotrwała data fundowania kapliczki: AD 1802, a więc pamiętająca czasy napoleońskie.

 


Foto: Jarosław Skupień

 

 
Foto: Jarosław Skupień


Może to jakiś skruszony zbój postanowił, chociażby symbolicznie, zadośćuczynić poszkodowanym, fundując kapliczkę. Apelujemy o renowację niezwykle wartościowego 204-letniego obiektu sakralnego.

Kolejną wielką osobliwością turystyczną jest siarczane źródło mineralne, które wzmiankuje już Kazimierz Sosnowski w swojej sztandarowej pracy "Beskid Mały" ("Wierchy" 1925). Dosyć trudno je odnaleźć, warto o lokalizację zapytać okolicznych mieszkańców.

Źródło to po odpowiednim zagospodarowaniu mogłoby być świetną wizytówką Gór Zasolskich i andrychowszczyzny.

Na przełomie lat 70. i 80. Złota Górka tętniła turystycznym życiem, a jego serce znajdowało się w "Bacówce", małym schronisku turystycznym, którego gospodarzem był prężny Oddział PTTK w Andrychowie. Niestety, obiekt ten już nie istnieje, a z nim skończyły się rajdy, zloty, ogniska i inne imprezy turystów górskich organizowane w cieniu góry ze skarbami.

Złota Górka jest bardzo uboga w sieć szlaków turystycznych, a właściwie na jej szczyt nie prowadzi żaden z nich, tylko na sąsiedni Porębski Groń (735 m) znany z doskonałej panoramy. Pozostaje więc do wyboru długi szlak zielony z Porąbki lub Przeł. Kocierskiej, ewentualnie żółty z Targanic. Proponujemy wyznaczenie krótkiego, łącznikowego szlaku: Brzezinka - Złota Górka, który byłby bardzo pomocny w odkrywaniu uroków tej części Zasolskich Gór przez turystów spoza regionu.

A na deser - ciekawostka - ciekawa konstrukcja wiatraka przypominająca trochę z daleka nisko kołujący śmigłowiec nad naszymi uroczymi Beskidami


foto:Zbigniew Kubień


 


foto:Zbigniew Kubień - marzec 2011

"W Brzezince pod Złotą Górą znajduje się żródło wody siarczanej; o innych mineralnych żródłach w Beskidzie Małym nie wiadomo" (Cytat pochodzi z "Wierchów",tom III,rok 1925; autor : Kazimierz Sosnowski, tytuł publikacji : BESKID MAŁY.


foto:Zbigniew Kubień - marzec 2011

"Okolica miasta piękna i zdrowa ściąga letników,a żródła siarczane koło Złotej Górki i Zagórnika umożliwią może powstanie stacji klimatycznej." (cytat pochodzi z PRZEWODNIKA PO BESKIDACH ZACHODNICH;tom II,wydanie III,Kraków 1930;którego autorem jest Kazimierz Sosnowski)

 


foto:Zbigniew Kubień - marzec 2011

"W Beskidzie Małym żródło mineralne znajduje się w Gorzeniu Dolnym na wsch. zboczach Goryczkowca 375 m, ocembrowane; przed I wojną światową właściciele Gorzenia Dolnego nosili się z zamiarem eksplatowania go dla celów leczniczych i zbudowania w pobliżu małego uzdrowiska.Drugie niewykorzystane żródło mineralne,jest w Zagórniku,a trzecie,siarczane w Brzezince" (Cytat pochodzi z doskonałej monografii Aleksego Siemionowa pt. ZIEMIA WADOWICKA).

Wiadomo o co najmniej jeszcze jednym żródle mineralnym, które znajduje się w Inwałdzie


foto:Zbigniew Kubień - marzec 2011


Żródło siarczane w Brzezince nastraja do zadumy nad naszym przemijaniem.Tylko cenna woda ciurka niezmiennie od wieków - tak samo ... do morza. Jak poinformował mnie Pan Zdzisław Janeczko-skład chemiczny wody był badany już przed wojną. Niestety-parametry chemiczne intrygującego żródła uniemożliwiły zbudowanie tu obiektu, na kształt ewentualnej stacji klimatycznej! No cóż-wielka to szkoda...

 


foto:Zbigniew Kubień - marzec 2011


Żródło siarczane w Brzezince dosyć trudno jest odnależć,choć znajduje się kilkaset metrów powyżej uroczej i pięknej, starej kamiennej kapliczki słupowej

 


foto:Zbigniew Kubień - marzec 2011

Zagajnik ze żródłem siarczanym w Brzezince znajduje się w urokliwym miejscu.

 


foto:Zbigniew Kubień - marzec 2011

Od wieków siarczana woda (o stałej temperaturze!) niezmiennie wypływa spod zbocza Złotej Górki. Może swoje tajemne żródła ma w nieznanej pieczarze skalnej z ukrytymi skarbami zbójników ...

Nieopodal Złotej Górki jest sporo niezwykle ciekawych starych kamiennych kapliczek. Ich surowe piękno i rodzaj użytego materiału przyciągają przechodnia do chwili zadumy i modlitwy.


Kwiecień, 2011 r. Foto: Zbigniew Kubień

 

Foto : Zbigniew Kubień, Lipiec 2011

Wędrując andrychowską ulicą im.słynnych polskich lotników - Żwirki i Wigury - ciągle majaczy przed nami postrzępiona grań Złotej Górki i zaprasza turystów do jej rychłego odwiedzenia. Naszą uwagę zwraca stojący po lewej stronie drogi nowy, ale niezwykłej konstrukcji, krzyż.

Są w niego wkomponowane fragmenty drewnianego, bardzo wiekowego już krzyża, który stał nieopodal. Górska panorama, która roztacza się z tego miejsca jest niezwykle urzekająca. Warto tu o chwilę zadumy i modlitwy. Czas przemija,a uroda sielskiego krajobrazu trwa.

Więcej o tym miejscu można przeczytać na stronie : www.viapoland.com

 

Sułkowice k. Andrychowa, nieopodal Złotej Górki. Lipiec 2011 rok. Urokliwa kamienna kapliczka, która znajduje się tuż obok historycznego Gościńca Kocierskiego wiodącego z Andrychowa do Żywca. Posiada kilka płaskorzeżb wykonanych w kamieniu. Doskonale widać, że mieszkańcy naszej małej ojczyzny mieli smykałkę do obróbki drewna, kamienia i robót kowalskich. Na postumencie kapliczki widnieje cenny napis, że została odnowiona 24 czerwca 1939 roku w dniu święta patrona wsi. Niezwykła kamienna kapliczka pamięta więc burzliwe i tragiczne dzieje naszej ziemi i całej Ojczyzny. Foto:Zbigniew Kubień

 

Targanice Dolne k. Andrychowa, nieopodal Złotej Górki. Lipiec 2011 rok. Wielkim skarbem naszej małej ojczyżny są urokliwe przydrożne kapliczki - są różne i jest ich wiele. Ta znajduje się przy drodze do Brzezinki Dolnej i dobrze z tego miejsca widać intrygującą sylwetkę Złotej Górki. Kapliczki są zadbane, ukwiecone i często palą się tam ognie pamięci. Spotkać można przy nich ludzi starszych,którzy przyprowadzili ze sobą wnuki,by w nieustającej sztafecie kolejnych pokoleń przekazywać młodym miłość do wiary ojców, tradycji i uroków niezwykłego krajobrazu naszego regionu - ziemi andrychowskiej. Foto:Zbigniew Kubień

 


foto:Zbigniew Kubień, Lipiec 2011 rok. Nieomal w cieniu Złotej Górki rośnie potężnych rozmiarów rozłożysta lipa. Kwitnące to szlachetne drzewo przyciąga do siebie pszczoły i inne pracowite owady, wabiąc je pięknym kwieciem i miłym, intensywnym i słodkim zapachem. Rozłożysta korona drzewa zaprasza do odpoczynku i kontemplacji naszej pięknej ojczystej przyrody. Niezmiennie na usta cisną się znajome strofy fraszki Jana Kochanowskiego pt. "Na lipę" "Gościu,siądż pod mym liściem,a odpocznij sobie!"


foto:Zbigniew Kubień Lipiec 2011 rok. Tuż przy widokowym łuku drogi wiodącej z Andrychowa do Brzezinki Dolnej stoi niezmiennie już od dwóch wieków kamienna kapliczka słupowa o niezwykłej urodzie (pisałem już o niej wcześniej w tym artykule). Niestety - ostatnie lata to czas widocznych nowych zniszczeń kapliczki przez niesprzyjające warunki atmosferyczne. W górnej części kapliczki,w której kiedyś znajdowała się figura świętego,zaczynają się pojawiać pęknięcia, a wieńczący kapliczkę stary, żeliwny krzyż utracił jedno ramię. Widok ten robi przygnębiające wrażenie. To tak - jakby Dzwon Zygmunta na Wawelu - utracił swoje serce. Jakże więc miałby dzwonić na trwogę i radość ...

 

Poniżej znaną nam już kapliczka, ale sprzed wielu lat, gdy nie było obok niej zabudowań. Kamienna kapliczka słupowa urzeka swoim surowym pięknem.


Foto: Władysław Mrzygłód Wszelkie prawa zastrzeżone.

Poniżej, lokalny turystyczny klejnot - fotografia przedstawiająca schron turystyczny na Złotej Górce popularnie zwany Bacówką, gdzie organizowano wiele imprez turystycznych (rajdów, zlotów). Nieistniejąca już, legendarna Bacówka na stokach Złotej Górki, była sercem Odziału Zakładowego PTTK Andropol.


Foto: Władysław Mrzygłód Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Zbigniew Kubieńandrychow.pl © 2002
http://www.nowiny.andrychow.pl/