Wandale na Babiej Górze
Zbigniew Kubień

Wandale spod Babiej Góry

Wandale na Babiej Górze
Źródło : Na szlaku.
Rok XVIII, Nr 10(184),  Październik 2004, str. 15.
Autor : Zbigniew Kubień


Babia Góra - Królowa Beskidów Zachodnich słynie nie tylko z niezwykłych wschodów i zachodów słońca oraz najlepszego punktu widokowego w Polsce. Wartym dokładniejszego poznania są zachowane tam historyczne pamiątki górskie, które niedawno zostały znacznie uszkodzone przez górskich wandali.

Szerzący się wszędzie wandalizm nie ominął nawet szczytu Królowej Beskidów - Babiej Góry. Na Diablaku, najwyższej kulminacji Pasma Babiogórskiego, zostały uszkodzone przez pseudoturystów trzy ciekawe, historyczne pamiątki górskie. Najstarsza z nich to kamienny obelisk z 1876 r., na którym zachowały się resztki węgierskich napisów wiernopoddańczej inskrypcji o treści: Na pamiątkę pobytu we wrześniu r. 1806 Arcyksięcia Józefa, palatyna Węgier - jako wyraz uszanowania. Komitat orawski. 1876.

Obelisk nie jest więc zwykłym słupem granicznym, a pomnikiem pamiątkowym. Wykonano go w sierpniu 1876 r. w znanym zakładzie kamieniarskim we wsi Biały Potok, a na początku września został ustawiony na Diablaku i uroczyście odsłonięty przy dźwiękach góralskiej kapeli, tłumu oficjeli i mieszkańców okolicznych miejscowości. Niestety, kilkusetkilogramowy obelisk został przewrócony przez osiłków-pseudoturystów i mocno uszkodzony. Pomnik ustawiono ponownie, ale trochę poniżej starego miejsca. Być może, będzie trwał jeszcze przez jakiś czas, póki nie zmorzą go trudne warunki atmosferyczne, bądź ręce chuliganów.

Dosłownie o krok od węgierskiego obelisku została zniszczona ostrym narzędziem kolejna pamiątka górska, tzw. Kamień Józefa Piłsudskiego. Aktu wandalizmu dokonano skuwając litery inskrypcji na skale chwalącej postać marszałka Piłsudskiego. Szkoda, że osoby niszczące płytę nie wykorzystały swojej energii na studiowanie fachowej literatury, dotyczącej dziejów 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty. Być może wtedy znane byłyby im szczegóły wykonania płyty, a także dokładna data jej powstania i osoby wykonujące napis.

Po słowackiej stronie Babiej Góry stoi największy i najnowszy obiekt pamiątkowy. To obelisk ku czci papieża Jana Pawła II, ufundowany przez słowackie wioski podbabiogórskie w sierpniu 1996 r. Niedługo potem została zniszczona tablica pamiątkowa wmurowana w pomnik, bo wypukły, a naklejony tekst tablicy służył jako stopień do wdrapywania się na szczyt pomniczka! Wreszcie zniecierpliwieni Słowacy ponownie zdemontowali pamiątkową tablicę i zamienili ją na inną - z wykutą trwale w kamieniu - papieską inskrypcją.Sierpień 1997 rok. Pierwsza tablica ze słowackiego obelisku ku czci Jana Pawła II na Babiej Górze. Wypukłe napisy inskrypcji są już pozbawione pojedyńczych liter, zniszczonych przez górskich wandali. Foto: Andrzej Pietyra


 

Jeszcze do niedawna góry były oazą spokoju i kultury osobistej, a wszyscy turyści mogli liczyć na wzajemną pomoc i życzliwość. Niestety, brutalizacja życia codziennego dotarła również i na górskie szlaki.

Poniżej - fotografie wykonane zimą 2010 r. wykonane po to, aby pokazać ciekawe obiekty na Babiej Górze, a także panoramę Tatr, co z Babiej rzadko się zdarza. Jak wiadomo - to Matka Niepogód!


Foto: Szymon Kubień


Foto: Szymon Kubień


Foto: Szymon Kubień


Foto: Szymon Kubień


Foto: Szymon Kubień


Foto: Szymon Kubień


Foto: Szymon Kubień


Foto: Szymon Kubień


Foto: Szymon Kubień


Foto: Szymon Kubień


Foto: Szymon Kubień


Foto: Szymon Kubień


Foto: Szymon Kubień


Foto: Szymon Kubień

Zbigniew Kubieńandrychow.pl © 2002
http://www.nowiny.andrychow.pl/