12 Finał Wielkiej Orkiestry - 3 Finał w Andrychowie
Andrychowianie

Finał 12 WOŚP w Andrychowie
 

12 Finał Wielkiej Orkiestry


Finał okiem Admina.

Bałem się troszkę tego finału. Zbyt dużo w niektórych środkach masowego przekazu naczytałem się opinii i komentarzy na temat Woodstok, Przystanku Jezus, milionowych fortun Owsiaka i domniemanych afer Wielkiej Orkiestry. Nie będę tych bzdur komentował lecz spytam wszystkich tych którzy mają jakiekolwiek uwagi do Jurka Owsiaka - Co Wy zrobiliście dla innych ?

Dajcie już spokój, bo ten człowiek jako jedna z niewielu osobistości w Polsce zasługuje na najwyższe uznanie i szacunek.

Dlaczego ? Bo wyzwala w nas tą swoją iskierką wielki płomień zapomnianej już Solidarności narodu przez wielkie S o której już prawie się zapomniało.

Muszę tu wspomnieć jeszcze o jednej ważnej rzeczy. Byłem w kościele o godzinie 11.00. Na kazaniu ksiądz tak pięknie podsumował Orkiestrę i jej działanie, że aż ludzie ukradkiem przecierali oczy i to bynajmniej nie od wiatru. W czasie, oraz po Mszy Świętej piękne góralskie kolędy i jasełka śpiewał zespół folklorystyczny z Żywca "Grojcowianie" co dodatkowo uświetniło ten dzień.

No ale dość tych przemyśleń. Wracajmy do naszego Wielkiego Andrychowskiego XII Finału Orkiestry.

Pogoda.

Czy to było ciepło z ludzkich serc, czy też pomoc Władzy Najwyższej - ale tego dnia stopniał śnieg, a zza chmur wyirzało długo oczekiwane słońce.

Krew się lała strumieniami.

O godzinie 10.00 a nawet ciut wcześniej rozpoczęła się tego dnia specjalna akcja krwiodawstwa dla małych pacjentów kliniki w Prokocimiu zorganizowana przez Zarząd Rejonowy PCK w Andrychowie. Akcja trwała do godziny 16.00. Zebrano 50 litrów krwi. W akcji wzięło udział 110 dawców którzy oddali po 450 ml krwi - dla nieuków informacja - to prawie dwie szklanki krwi na osobę !!! . Wielka Chwała im za ich dar. Akcja była przeprowadzona przy pomocy fachowych pracowniczek Stacji Krwiodawstwa z Wadowickiego Szpitala oraz naszych lokalnych wolontariuszy z PCK Andrychów. Nad stanem zdrowia dawców czuwał lekarz Maciej Wdowik. Akcja odbyła się w przedszkolu - za co podziękowania należą się jego Dyrekcji.

Korzystając z okazji opiszę trochę krwiodawstwo w Andrychowie. Akcje krwiodawstwa prowadzone są comiesięcznie w przychodni na ulicy Starowiejskiej w każdą pierwszą środę miesiąca. W ubiegłym roku andrychowski oddział oddał 500 litrów krwi. W chwili obecnej oddział PCK dysponuje własną karetką - prowadzi również działalność przewozu chorych , dojazdu na badania do Krakowa, Zabrza itp.

Działalność ta pewnie nie byłaby możliwa gdyby nie grupa kilkunastu zapaleńców którzy od ładnych już paru lat na zasadzie wolontariatu prowadzą oddział w Andrychowie. Stały sztab wolontariatu obecny jest przy każdej akcji. Zarząd podlega bezpośrednio pod Małopolski Okręgowy Zarząd Czerwonego Krzyża w Krakowie. Andrychowski zarząd jest jedynym zarządem rejonowym w Małopolsce pracujący na zasadzie wolontariatu.

PCK w Andrychowie posiada bazę na wypadek klęsk żywiołowych, dysponują namiotami, kocami, śpiworami, drobnym sprzętem medycznym. W ubiegłym roku obsługiwali np. Pielgrzymkę do Częstochowy. Prowadzi również różnego rodzaju zbiórki na wypadek kataklizmów, powodzi itp. Prowadzona jest też wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Za symboliczną opłatą można wypożyczyć łóżka, kule, laski, wózki inwalidzkie, chodziki.

Jak zwykle działalność tego typu nie byłaby możliwa bez sponsorów którym należą się wyjątkowe słowa uznania. A są to :

 • Bank Spółdzielczy
 • MSH Wizan
 • PSS-Społem Andrychów
 • Zakład Mięsny pana Kołaczka
 • Piekarnia pana Rajdy w Roczynach
 • Stacja benzynowa Wita Ziółkowskiego - dostarcza paliwo dla karetki.

Na zdjęciu z Akcji organizowanej 11 stycznia 2004 podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy obok karetki stoją od lewej : Stanisław Łysoń, Teresa Żydek - Sekretarz, Krzysztof Mikrut, Andrzej Cieślak - Prezes, Władysław Szostak, Barbara Rupik - Skarbnik, Tadeusz Garbacz - czyli prawie cały sztab PCK Andrychów.

Telefon do oddziału andrychowskiego : 8752375 czynny w każdy poniedziałek i czwartek - od 11.00 - 15.00

Ciekawostki.

 • Ciekawostka 1 : Narty Małysza na aukcję - orginał z podpisem spaliły się w pożarze fundacji Małyszów. Otrzymano w zastępstwie drugą parę - jednak bez autografu pana Adama - gdyż naszego mistrza nie było wtedy w kraju. Autograf miał być dodany wkrótce. Jednak obyło się bez autografu - czytajcie dalej to się dowiecie dlaczego.
 • Ciekawostka 2 : zespół VOO VOO utożsamia się z orkiestą WOŚP - wstęp - logo muzyczne WOŚP jest właśnie fragmentem jednego z utworów VOO VOO, nic też dziwnego że jednym z fantów była płyta VOO VOO którą zakupił uczestnik paraolimpiady w Nagano Łukasz Szeliga. Przekazał on także jako jeden z fantów swoją koszulkę z numerem startowym.

Oj było tych fantów. Przeczytajcie sami :

 1. Plakat WOŚP z autografami Polskiej Reprezentacji w siatkówce kobiet
 2. Koszulka Groclinu z autografem Tomasza Moskały oraz zdjęcie
 3. Kalendarz WOŚP
 4. Zdjęcie z autografami Groclinu
 5. Rękawice z autografem Dariusza Michalczewskiego + czapeczka Tigera
 6. Koszulka WOŚP z napisem I znowu razem
 7. Smycz Woodstockowa
 8. Smycz Woodstockowa
 9. Płyta VOO VOO z autografami artystów i Urszuli Dudziak
 10. Koszulka WOŚP z sercem
 11. Piłka z autografem M. Glinki
 12. Plakat WOŚP z autografami Polskiej Reprezentacji w siatkówce kobiet
 13. Czapeczka Woodstockowa
 14. Olbrzymi zestaw do grilla firmy Handerek
 15. Koszulka Szczakowianki z autografem Błasiaka
 16. Narty Adama Małysza - z autografem - ale bez niego - patrz Ciekawostka 1.
 17. On odszedł, ona płacze - grafiki Ewy Partyki
 18. Koszulka WOŚP i serce WOŚP
 19. WOŚP - Koszulka dziecięca
 20. Zegar z kalendarzem od firmy Handerek
 21. 1-Autografy piątki zawodników z Groclinu
 22. 2-Autografy piątki zawodników z Groclinu
 23. Czapka zimowa WOŚP
 24. Marzenia prezesa TS Beskidy - Zenona Turowskiego który prowadził imprezę dwojąc się i trojąc, aby wylicytować jak największą sumę końcową. Brawo. Brawo. Brawo. Mówię Wam - Dusza człowiek !

Ostatecznie wylicytowana kwota wyniosła ok. 13.000 złotych - ale mogę się mylić gdyż nie jest to efekt dodawania lecz wynik szacunkowy. W porównaniu z tamtym rokiem gdzie wynik z fantów wynosił 10.000 zł kwota była więc z pewnością dużo większa.

Główne pozycje w licytacji to

 • Pozycja 5. Rękawice Tigera - 4500 zł
 • Pozycja 16. Narty Małysza - 4200
 • Pozycja 11. Piłka z autografem Małgosi Glinki - 1000 zł

- co już dawało 9700 zł. Pozostałe fanty sprzedały się w cenie 100-300 zł

Wolontariat.

W andrychowskiej gminie, poza nią a nawet w Niemczech kwestowało 175 wolontariuszy kierowanych przez sztab czyli : Andrzeja Janusa, Antoniego Jeleniewskiego i Dorotę Zawadę. Aby nie zginęli z głodu nad wszystkim panowały panie i mamy w MDK oraz Baszcie smarując setki kanapek. Był też i SUPERBigos przygotowany przez szkołę Podstawową nr 2 w Andrychowie. Musiał być bardzo dobry bo panie w Baszcie zachwalały jego cudowny smak. Nie dałem się jednak skusić z kilku powodów - pierwszy - nie zasłużyłem na bigos bo nie prowadziłem zbiórki a drugi - w domu czekałby mnie również niezły bigos gdybym nie zjadł obiadu ;)))

Wolontariusze podkreślali wyjątkowy entuzjazm zarówno po swojej stronie puszki jak i po stronie dawców. Niech więc mi będzie wolno podziękować wam Andrychowscy Wolontariusze - jesteście najlepsi w całej wielkiej okolicy. Biorąc bowiem wyniki z okolicznych miast, Kęt, Oświęcimia Wadowic - pobiliście wszystkich na całej linii.

Z pewnością piękne to zwycięstwo.

Szkoła Podstawowa Dwójka nie tylko ugotowała bigos dla wolontariuszy - w szkole o 15.00 przeprowadzono również koncert jasełek, chóru oraz występy zespołu tanecznego - a dochód przeznaczono dla Orkiestry. Wyliczałem już sponsorów andrychowskiego PCK, ale nie sposób wymienić wszystkich darczyńców i sponsorów Orkiestry. Mamy przygotowujące bigos i placki oraz ciastka, firmy piekarnicze oraz zakłady mięsne które dały składniki na kanapki, firmy które udostępniały samochody, wszyscy włącznie z ochroniarzami i Strażą Miejską i Policją którzy co chwilę sprawdzali porządek na koncertach oraz na terenie całego miasta.

Ech Owsiak aleś zaiskrzył w tym naszym Andrychowie.

Przed Notem grała orkiestra Andropol CKiW oraz zespół regionalny Grojcowianie który jak zauważyli niektórzy obserwatorzy - wyciskał nawet łzy z oczu przechodniów. Do serca jak wiadomo można trafić jedynie przez żołądek - były więc też i kiełbaski z grilla również przed Notem.

A w tym czasie w MDK ludzie upychali się na głównej sali.

Niestety nie mogłem być na wszystkich koncertach bo w tym czasie odbywała się aukcja. Słuchałem tylko Varrah którzy grali na początku oraz potem na końcu Nie mam pojęcia oraz Magic Steps ( ci oczywiście nie śpiewali ale obserwując ich występy niewątpliwie można stwierdzić, że tańczą juz całkiem profesjonalnie )

Po zestrojeniu się dla wszystkich zagrał zespół Akurat podczas występu którego na sali nie było gdzie szpilki wsadzić. Nie wiem ile tam mogło być osób ale szacunkowo było chyba z 1000. Napisałem 1000 ale chyba było trochę mniej - nieważne - ważne że tysiąc się łatwo mnoży przez 5 zł - więc wyszło mi coś około 4000-5000 zł z biletów dodatkowo na Orkiestrę. Daleko nie trzeba było nosić tych pieniążków gdyż na piętrze MDK działał w tym czasie pełną parą sztab andrychowskiego WOŚP. Najważniejsze, że zabawa była bezpieczna i sądząc po publiczności bawiła się czadersko ( chyba to tak się teraz mówi na fajną imprezkę )

No i bym zapomniał że w międzyczasie występowali Criscent, PKS, Invaders, Fazka Skład a z pewnością też pewnie nieźle rozkręcili andrychowską publiczność.

Wracam do licytacji w Nocie.

Ludzi nie było może zbyt dużo. Nie wiedziałem przez chwilę kto kupił wszystkie najważniejsze fanty ale walka była niezwykle zacięta 2500, 2501, 2502, 2503 i 4200 - narty sprzedane. Z powiększenia zdjęcia wyczytałem że stolik zajmowały najwyższe władze spółki Andoria Mot. I faktycznie większość najważniejszych fantów wylicytował w imieniu Andorii Mot jej prezes Tadeusz Starowicz. Nie obyło się też bez bardzo miłych gestów ze strony Andorii Mot w kierunku współlicytujących. Najważniejszą swoją rywalkę w aukcji nagrodzili prezentami - albumami. Prezent otrzymał też jeden z najmłodszych uczestników aukcji - który cały swój majątek z kieszeni postawił na jeden z fantów. Niestety majątek był zbyt mały i został przelicytowany. Zwycięzca smyczy - widząc zaangażowanie w walce - przekazał chłopcu wylicytowaną smycz Woodstokową. Drugi z młodych licytatorów za piękny gest i postawienie również wszystkich swoich pieniędzy na fant który również został przelicytowany otrzymał nagrodę w postaci upominków od Prezesa Andorii Mot. Nie był to koniec prezentów które przedstawiciele Andorii Mot rozdali tego wieczoru. Narty Adama Małysza wróciły bowiem do właścicieli - Fundacji państwa Małyszów. Ani ja, ani moi koledzy nie umiemy jeździć oraz skakać na nartach - przekazujemy więc te narty fundacji p. Małyszów aby dali je młodym adeptom skoków w Polsce by przysparzali nam wiele radości swoją sportową postawą - powiedział prezes Andorii - za co otrzymał rzęsiste brawa od zebranych w Nocie. BRAWO. To nie koniec darów Andorii. Jak wiemy firma ta wspiera specjalne olimpiady - dlatego też aby zmobilizować do walki sportowej jej uczestników koszulkę Łukasza Szeligi z paraolimpiady w Nagano przekazano do Ośrodka sportowego w Kaczynie.

Zaczęło się dobrze - pierwszy tysiąc przekazał Bank Spółdzielczy w Andrychowie. i skończyło się jeszcze lepiej - Patrzę na stronę oficjalną sztabu  i widzę - mamy już 67770,42 złotych.

Dziś odbyła się Dyskoteka w Gimnazjum nr 1 na nowej sali gimnastycznej. Dochód zostanie przeznaczony na WOŚP więc wynik pewnie jeszcze nie jest ostateczny

No i mam dylemat - boję się, że nie opisałem wszystkich imprez i nie podziękowałem wszystkim co trzeba za udział , przygotowania, datki oraz śpiew podczas tej andrychowskiej 12 WOŚP.

Please - jeśli znacie lub wiecie o czymś o czym nie napisałem - piszcie na adres wosp@andrychow.pl dopiszę do tego tekstu z przyjemnościa Wasze spostrzeżenia. No i pytanko - czy widział ktoś helikopter nad miastem ?

Sie ma ludziska Andrychowskie - Jesteśmy WIELCY

Pytacie pewnie gdzie sa zdjęcia z finału - wkrótce umieszczę je w Supergaleriach na www.andrychow.pl

Informacje o WOŚP w Andrychowie znajdują się także na stronie oficjalnej sztabu

Admin Jarek


Krótkie podsumowanie Finału przez Szefa WOSP w Andrychowie na dzień 20.01.2004 r.

Akcja jak wiecie miała miejsce nie tylko w Andrychowie ale i w całej gminie oraz w Wieprzu, Osieku, Gierałtowicach, Głebowicach, Nidku, Bulowicach w sumie 179 wolontariuszy - wszędzie w oparciu o młodzież z miejscowych szkół. Ponadto Tomek Jeleniewski zbierał pieniądze w Niemczech Pforzheim. 

Na dzień dzisiejszy 20.01.2004r. wtorek mamy zebrane 70100 zł , 10.50 euro oraz 6 dolarów. Tomek w Niemczech zebrał około 130 euro. Dokładne rozliczenie będzie zrobione do 31 stycznia.

Z licytacji osiągneliśmy 13946zł ( narty A Małysza - 4200, rękawice D Michalczewskiego 4500zł, piłka z dedykacją M Glinki 1000zł ) wszystko wylicytowała ANDORIA-MOT.

Bardzo udany był koncert w Domu Kultury na którym grały andrychowskie zespoły oraz jako gwiazda zespół Akurat z Bielska ( około 800 osób )

Na wyliczenie wszystkich którzy pomagali chyba jeszcze za wcześnie bo można kogoś pominąć ale ci najważniejsi co pomagali to : Bank Spółdzielczy który rozpoczął całą akcję przelewem kwoty 1000 zł, Urząd Miejski, CKiW oraz Dom Kultury udostępnili bezpłatnie pomieszczenia, firma ochroniarska SAKURA, klub NOT, Wosana, Rajdimpex, sklep Ankor, firma Handerek, piekarnie u Polichy, Bylicy. Pomogli andrychowscy sportowcy, kyórzy ufundowali gadżety na licytację : Łukasz Błasiak koszulka Szczakowianki, Tomasz Moskała koszulka Groklinu, Łukasz Szeliga uczestnik paraolimpiady ( narciarstwo alpejskie ) plastron z Nagano. 

Pozdrowienia dla wszystkich - Andrzej Janus

 


andrychow.pl © 2002
http://www.nowiny.andrychow.pl/