Niedziela , 22 Kwietnia 2018 - 00:57 
Szukaj  
Reklama
Katalog Firm
 · Losowa Firma :
Dom Weselny Zielona Skarpa - Powiat Wadowicki, Andrychów, Sułkowice · Zobacz więcej informacji o tej firmie w Katalogu Firm
Katalog Firm
Ostatnio do Katalogu Firm dołączyły Firmy :

Widpol S.C. Toczenie CNC, frezowanie CNC, wiercenie, gwintowanie·Zobacz opis tej Firmy
Dom Weselny Zielona Skarpa - Powiat Wadowicki, Andrychów, Sułkowice·Zobacz opis tej Firmy
FOLMAR - Marek Chrapkiewicz - Producent Opakowań Foliowych·Zobacz opis tej Firmy
DRUKPOL - Centrum Obsługi Biurowej·Zobacz opis tej Firmy
Szkółka Krzewów Ozdobnych - Justyna i Jan Piekiełko·Zobacz opis tej Firmy
Zobaczcie

Stowarzyszenie
Uniwersytet
Trzeciego Wieku
w Andrychowie

Krótkofalarski
Klub Łączności
Delta SP9KUP

Licznik
Dzisiaj:26
Miesiąc:19542
Ten rok:101204
Ogólnie:5245100

Od dnia 01.05.2002
 Odszedłeś cicho, bez słów pożegnania... Zmarł Roman Prystacki
18 Kwietnia 2017 - 3709 Odsłon

Ważne sprawy Bardzo przykro nam przekazywać tego rodzaju wieści. W dniu dzisiejszym zmarł Roman Prystacki. Mieszkaniec i Sołtys Wsi Zagórnik. Radny sześciu kadencji. Pełnił funkcje Przewodniczącego Komitetu Budowy Wodociągu i Gazociągu. Zaangażowany w budowę kanalizacji i regulację Potoku Zagórnickiego. Prezes OSP w Zagórniku. Dzięki jego staraniom zakupiono Samochód Pożarniczy "Gazela", wyremontowano Remizę OSP, plac manewrowy, pozyskano dotacje z UE na wyposażenie sali szkoleń. Był Przewodniczącym Rady Parafialnej i Społecznego Komitetu Cmentarza Parafialnego w Zagórniku. Dzięki jego staraniom pozyskano środki finansowe na budowę Krzyża na Kościele, oświetlenia zewnętrznego Kościoła, drogę na cmentarz, gazyfikację WDK, ZSS, kościoła, Remizę OSP, podjazd dla osób niepełnosprawnych do kościoła. Inicjator budowy "Pomnika Pamięci" na cmentarzu w Zagórniku oraz Tablicy Pamiątkowej Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Współfinansował budowę "Jubileuszowego Krzyża" i Drogi Krzyżowej wraz z oświetleniem na Groniu Miłosierdzia. Jego zaangażowanie doprowadziło do renowacji i remontu zabytkowej kaplicy Św. Bartłomieja w Zagórniku. To zasługi z lat ubiegłych, a przecież każdy, kto widział wioskę Zagórnik kilka lat temu wie, jak wiele zmieniło się tam w ostatnim czasie.

Czytaj więcej... (1588 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Zmarła zasłużona dla gminy Andrychów - Anna Karpierz
07 Kwietnia 2017 - 3669 Odsłon

Ważne sprawy Z głębokim żalem i smutkiem informujemy o tym fakcie. W czwartek, 6. kwietnia 2017 r. zmarła nad ranem w wieku 85 lat - śp. Anna Karpierz. Pogrzeb odbędzie się sobotę, 8 kwietnia o godzinie 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Andrychowie. O 11.15 odbędzie się różaniec. Jeszcze w uszach brzmią nam ciche, lecz jakże wymowne w dzisiejszych czasach słowa śp. Pani Anny, które wygłosiła 11 listopada 2016 r. podczas uroczystości nadania jej Medalu "Zasłużony dla Gminy Andrychów" "Jak długo możecie - pamiętajcie o tych, którzy zginęli za naszą Ojczyznę. Zawsze myślcie o naszej niepodległej Polsce!" - "Słowa z trudem wypowiadane, miały tak wielką moc, że w oczach obserwujących to wydarzenie pojawiły się łzy wzruszenia, podobnie, jak u samej Pani Anny. Mimo, że ostatnie lata były dla niej trudne - zawsze znalazła czas aby krzewić patriotyzm wśród młodszego pokolenia, szczególnie w ramach współpracy z ZS im. Armii Krajowej ZDZ w Katowicach. To była jedna z najpiękniejszych lekcji patriotyzmu, w której dane nam było uczestniczyć. Nie było w niej wiele słów. Z trudem wydobywały się na światło dzienne. Lekcję pełną spokoju, rozwagi, dystansu do upływającego czasu poprowadziła Anna Karpierz. Jakże ta lekcja inna była od tych, które płyną do nas niemal codziennie ze środków masowego przekazu... Nie było w niej wzniosłych, pełnych patosu słów wypowiadanych bez zrozumienia istoty rzeczy. " - pisaliśmy wtedy w artykule dotyczącym uroczystości nadania jej zaszczytnego Medalu.

Czytaj więcej... (3503 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Zuzia Klimczyńska z Nidku k.Wieprza potrzebuje wsparcia
10 Marca 2017 - 3955 Odsłon

Ważne sprawy Gdy dziewczynka miała 3 miesiące zdiagnozowano u niej padaczkę. Dwa miesiące później okazała się ona oporna na leczenie. Przez kilka miesięcy rodzice patrzyli jak Zuzia nieustannie drga. Z uwagi na fakt, że leczenie w kraju okazało się nieskuteczne - obecnie rodzice Zuzi czekają na wycenę diagnostyki w Niemczech w szpitalu Schön Klinik w miejscowości Vogtareuth, gdzie Zuzia będzie hospitalizowana i dalej leczona. Właściciele kompleksu Czarny Groń zdecydowali się pomóc Zuzi, organizując akcję charytatywną. Akcja ma się odbyć w przyszły poniedziałek - 13 marca. Cały dochód z karnetów narciarskich zostanie przeznaczone na ochronę zdrowia Zuzi.

Czytaj więcej... (685 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Pamięci Syna Ziemi Andrychowskiej - sierż. r/op. strz. Józefa Witka
17 Listopada 2016 - 5660 Odsłon

Ważne sprawy 13. listopada 2016 r. na Cmentarzu Komunalnym w Andrychowie płk Mieczysław Herzyk odsłonił tablicę "Pamięci Syna Ziemi Andrychowskiej - sierż. r/op. strz. Józefa Witka, członka załogi samolotu Liberator VI KG890 GR-S z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia zestrzelonego pod Bochnią w nocy 14/15 sierpnia 1944 r. podczas niesienia pomocy powstańczej Warszawie. Poległa cała załoga" 7 młodych ludzi, podobnie jak miliony poległych w walkach o Niepodległą poświęciło życie dla Ojczyzny. Miłość żąda ofiary. Podniosłe, patriotyczne wydarzenie mogło zaistnieć dzięki ofiarności parafian Parafii pw. Św. Macieja w Andrychowie. Tego dnia w godzinach popołudniowych w kryptach Parafii otwarto niezwykłą wystawę pamiątek związanych z historią walk o Polskę, ale też zawierającą aktualne, niezwykłe eksponaty historyczne.

Czytaj więcej... (18597 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Niech się Polska przyśni Tobie...
18 Lipca 2016 - 6380 Odsłon

Ważne sprawy W piątek 15 lipca odmeldował się z tego świata plutonowy Józef Miodoński - ostatni z dwudziestu jeden andrychowian biorących udział w słynnej bitwie o Monte Cassino. Zanim usłyszał od Najwyższego Dowódcy to miłosierne "Spocznij!", przeszedł wiele złego i wiele dobrego.

Czytaj więcej... (4191 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Konferencja - spotkanie profilaktyczne - Dopalacze kradną życie
02 Października 2015 - 6307 Odsłon

Ważne sprawy Ośrodek Wspierania Rodziny w Andrychowie organizuje kolejną, ważną we współczesnych czasach konferencję - spotkanie profilaktyczne, poświęcone zagrożeniom płynącym z używania substancji psychoaktywnych oraz metodom pomocy osobom uzależnionym, które odbędzie się w MDK w Andrychowie 19 października 2015 r. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich tych, którzy pragną szerzej zapoznać się z tematem.Czytaj więcej... (1370 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Dwa dni - wiele nadziei - Akcja dla Mateusza i innych
26 Maja 2015 - 6773 Odsłon

Ważne sprawy Dwa dni - wiele nadziei! Pierwszy dzień: ANDRYCHÓW, sobota, 30 maja 2015 r. (sobota) godz. 10.00-16.00 - miejsce - Zespół Szkół nr 2 w Andrychowie, ul. Batorego 9. Drugi dzień: ROCZYNY, niedziela, 31 maja 2015 r. godz 10.00-16.00 Zespół Szkół Publicznych w Roczynach, ul. Szkolna 10 odbędzie się w naszej gminie akcja dla Mateusza i innych. Mateusz Babik jest 18-letnim mieszkańcem Roczyn i uczniem Zespołu Szkół nr 2 w Andrychowie. Pasjonuje się muzyką, zajmuje się oprawą muzyczną imprez jako DJ. Kocha sport, szczególnie piłkę siatkową. Dodatkowo działa czynnie jako druh w Ochotniczej Straży Pożarnej. Do tej pory Mateusz swój wolny czas dzielił między opiekę nad trojką młodszego rodzeństwa - pięciomiesięcznego Jasia, ośmioletniej Zosi i 13-letniej Weroniki, spotkaniami z ukochaną dziewczyną oraz przyjaciółmi i obowiązkami związanymi ze szkołą. Angażował się też w życie społeczne Roczyn i Andrychowa. Teraz wszystko uległo diametralnej zmianie. Szybka diagnoza, informacja o poważnej chorobie - ostrej białaczce szpikowej - spadły jak nagły cios. Choroba w życiu Mateusza pojawiła się nagle i niespodziewanie. W tej chwili musi odbyć niezwykle trudną walkę - walkę o życie. Rodzina i przyjaciele wspólnie z Fundacją DKMS Polska organizują akcję rejestracji potencjalnych Dawców, aby zwiększyć szansę na znalezienie Dawcy dla Mateusza i innych pacjentów. Bardzo Proszę o pomoc dla mnie i dla koleżanek i kolegów chorujących na nowotwór. Myślę że wasza pomoc Wam nie zaszkodzi a nas, osoby z nowotworem, jak najbardziej wesprze i pomoże w dalszej pracy i leczeniu. Bardzo Proszę o wszelką pomoc z waszej strony. Przyjdźcie i zarejestrujcie się. Z góry dziękuję i pozdrawiam - Mateusz.

Czytaj więcej... (60 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Joli stuknęła dwudziestka. O alkoholu wie już prawie wszystko...
02 Maja 2015 - 8347 Odsłon

Ważne sprawy Ależ to była balanga! Zupełnie inna niż wszystkie! Mnóstwo ludzi spotkało się przy stole, jakże innym niż większość tych polskich, sobotnich stołów biesiadnych. Niby wszystko było tak samo, sałatki, ciasto, przekąski, ale zabrakło na nim jednego składnika... alkoholu. Przy stole suto zastawionym przez Watrę zasiedli rekordziści. Jeden z nich ma 27 lat, są też 25-latkowie. Jola ma lat 20. Solenizantka. Zasiadły też "piętnastolatki", "dziesięciolatki", ale i tacy, którzy mają dopiero po dwa miesiące trzeźwienia. Jestem pod ogromnym wrażeniem liczby osób, które uszanowały moją 20 rocznicę abstynencji i przyjechali dzisiaj do Watry. Na wszystkich poprzednich rocznicach mówiłam ja - teraz mówcie Wy. Chciałabym usłyszeć coś od Was w prezencie rocznicowym dla mnie. Powiedzcie kilka słów, chcę je usłyszeć, zwłaszcza od osób, które pamiętają mnie z czasów dla mnie trudnych. I zaczęło się. Były wspomnienia, dużo wspomnień. Spisaliśmy wszystko co usłyszeliśmy, słowa, nasze przemyślenia, słowa solenizantki i wypowiedzi szczególnych gości zaproszonych na jubileusz. Wszystko to przeczytacie poniżej. Bez nazwisk. Bez cenzury.

Czytaj więcej... (9371 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Mały Alanek walczy o zdrowie i życie. Impreza z nadzieją w tle...
15 Października 2014 - 8413 Odsłon

Ważne sprawy Często, przychodząc na imprezę charytatywną zapominamy z jakiej okazji jest organizowana. Powielane informacje o cudzych nieszczęściach - powszednieją, schodzą na dalszy plan. Nieszczęście, choroba, niespodziewane koleje losu - nie są medialne... W cieniu namiotu Fundacji Promyczek, podczas II Biegu Po Serce Zbója spotykamy małego Alanka z rodzicami. Płacze na rękach mamy. Dzielny, mały, bezbronny człowiek nie wie, że to dla niego na Plac Mickiewicza i w centrum Andrychowa spotkali się wolontariusze i ludzie dobrej woli. Mama w rozmowie z nami przytacza wiele skomplikowanych medycznych terminów, informuje o operacjach wplatając w swoją wypowiedź specyficzne słownictwo lekarskie. Są też słowa bardziej zrozumiałe - koszty konsultacji, zabiegów, koszty elementów, które trzeba codziennie wymieniać opiekując się maluchem. Rodzice walczą - wspierani przez darowizny ludzi dobrego serca. 12. października podczas II Biegu Po Serce Zbója pomagaliśmy 2-letniemu Alankowi z Inwałdu, podopiecznemu Fundacji "Promyczek" Centrum Wspierania Rozwoju Małego Dziecka, który urodził się z malformacją limfatyczną okolicy szyi i dna jamy ustnej. W 2 tygodniu życia chłopczykowi założono rurkę tracheostomijną, którą ma do dzisiaj ponieważ w trakcie zabiegu została uszkodzona tchawica. Miesięczny koszt filtrów i wymiany rurek to ok 1000 zł. Alan może być zupełnie zdrowy jednak musi przejść trzy poważne zabiegi, które można wykonać tylko za granicą. Koszty tych zabiegów to 18 tyś euro. Tyle kosztuje zdrowie i normalne życie tego chłopca.

Czytaj więcej... (9095 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Problemy z narkotykami? Ważna informacja dla rodziców
23 Września 2014 - 8519 Odsłon

Ważne sprawy Czy wiecie, że w Gminie Andrychów w Ośrodku Wspierania Rodziny działa Punkt konsultacyjny ds. uzależnień od narkotyków? Punkt znajduje się w siedzibie OWR na ulicy Metalowców 10. Punkt działa od 26 czerwca! Mogą z niego skorzystać rodziny, młodzież, zagrożeni lub mający problemy z uzależnieniem od środków psychoaktywnych (narkotyków), a także inne osoby, które stykają się z tymi problemami. Konsultacje są bezpłatne. Konsultacje udzielane są w pokoju nr 2.02. Najbliższy termin konsultacji to 25. września 2014 r. (w godz. 16:00-19:00) W godzinach konsultacji czynny jest również telefon : 783 905 875. Szczegóły w czytaj więcej.

Czytaj więcej... (1431 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Audycja w Twoim Radio Andrychów - Spór o Beskid Mały - rozmowa
08 Maja 2014 - 8137 Odsłon

Ważne sprawy Nowiny Andrychowskie publikują rozmowę pomiędzy redaktorem TRA Robertem Frasiem oraz jego gośćmi - właścicielem ośrodka Czarny Groń w Rzykach Sławomirem Rusinkiem i prezesem zarządu Tomaszem Andrejko. Jak czytamy na stronie Nowin Andrychowskich - Trwa gorąca dyskusja, a nawet spór wokół Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Andrychów wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Po jednej stronie jest andrychowski samorząd, szukający perspektyw rozwoju dla Gminy Andrychów, a z nim inwestor, gotowy wyłożyć setki milionów złotych na nowoczesny ośrodek narciarski, który może dać prace setkom, a może tysiącom ludzi. Po drugiej stronie barykady są ekolodzy z Bystrej, którzy bronią Beskidu Małego przed jakąkolwiek ingerencją człowieka. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania audycji i cały czas mocno trzymamy kciuki za powodzenie inwestycji i zapał inwestora, który może sprawić, że Andrychów otrzyma od losu drugą szansę na stabilny, trwały i wszechstronny rozwój.

Strona gotowa do druku

 Ważne! Diagnoza lokalnych zagrożeń społecznych - Andrychów 2013
31 Marca 2014 - 8799 Odsłon

Ważne sprawy Studio Diagnozy i Profilaktyki z Krakowa opracowało diagnozę lokalnych zagrożeń społecznych w naszej gminie. Z przeprowadzonych ankiet wśród mieszkańców wynika, że największym problemem w środowisku lokalnym jest bezrobocie i związane z nim zubożenie społeczeństwa. Nie mniej istotnym problemem jest alkoholizm oraz problemy mieszkaniowe. Mamy też problemy narkotykowe. Z przeprowadzonej ankiety wynika, że odsetek badanych mieszkańców, którzy próbowali narkotyków (9%), jest wyższy od wyników analiz ogólnopolskich, a problem ten dotyczy w większym stopniu badanych mężczyzn niż kobiet. Problemem jest również przemoc w rodzinie - ta fizyczna, ale również - psychiczna. Szeroka oferta oraz dostępność konkursów organizowanych przez gazety, telewizję, operatorów telefonicznych, polegająca na wysyłaniu płatnych smsów, automaty, zakłady bukmacherskie, gra na pieniądze w Internecie sprawia, że rośnie zagrożenie ze strony hazardu. Szczegóły w rozwinięciu wiadomości.

Czytaj więcej... (2673 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Czekają na 1%, który pomoże uratować ich życie...
22 Stycznia 2014 - 9292 Odsłon

Ważne sprawy Co roku od stycznia do kwietnia trwają akcje związane z przekazywaniem 1% naszego podatku Organizacjom Pożytku Publicznego. Każdy z nas decyduje na jaki cel przeznaczy swój 1%. Wśród potrzebujących znajduje się wiele osób chorych i cierpiących, które w ten sposób gromadzą środki na leczenie i rehabilitację. Na pomoc czeka też wiele dzieci. Jednym z takich maluchów jest Olaf. Jego mama napisała do nas: Zwracam się z prośbą do wszystkich ludzi wielkiego serca, czułych na cierpienie dziecka. Bardzo proszę o wsparcie w walce o zdrowie i usprawnianie mojego synka Olafka, który urodził się z połową serduszka. Olaf urodził się w lipcu 2013 r. z wrodzoną wadą serca - Zespół niedorozwoju lewego serca, wadą polegającą na niewykształceniu lewej komory serca. Wada ta stanowi ogromne zagrożenie dla jego życia, gdyż lewa komora serca jest odpowiedzialna za pompowanie krwi do organizmu, a nie jest do tego zdolna. Rodzina małego Olafa dzielnie walczy o życie dziecka. W portalu społecznościowym Facebook założona została specjalna strona społecznościowa, która na bieżąco informuje o stanie chłopca. Zapraszamy do lektury wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej. Tam też znajdziecie informacje, które pozwolą Wam na przekazanie swojego 1% właśnie dla Olafa. Kliknijcie tutaj

Strona gotowa do druku

 Ostatnie pożegnanie Zbigniewa Mieszczaka
06 Stycznia 2014 - 9797 Odsłon

Ważne sprawy W sobotę, 4 stycznia 2014 r. mieszkańcy naszego regionu pożegnali zmarłego 1. stycznia 2014 r. Zbigniewa Mieszczaka, działacza społecznego, radnego Rady Powiatu Wadowickiego czterech kadencji, który od samego początku zaangażował się w tworzenie samorządu powiatowego. W latach 2002-2006 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady, a następnie w latach 2006-2010 był jej Przewodniczącym. Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i stowarzyszeń, rodzina, przyjaciele, znajomi, współpracownicy pożegnali Ś.P. Zbigniewa Mieszczaka podczas Mszy Św. w kościele w Sułkowicach Łęgu. Następnie kondukt żałobny przeszedł do Targanic, na tamtejszy Cmentarz Parafialny. Odszedł człowiek niezwykły, potrafiący współtworzyć i współdziałać dla dobra wszystkich. Potrafił łączyć ludzi i współpracować z wieloma środowiskami. W jego słowach i wypowiedziach czuć było skromność i ogromny szacunek dla ludzi i tradycji. Ostatni raz słyszeliśmy głos Ś.P. Zbigniewa Mieszczaka podczas Spotkania Seniorek w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie. Nie mógł już uczestniczyć osobiście. Prowadząca spotkanie - Czesława Wojewodzic połączyła się z nim telefonicznie życząc wszystkiego najlepszego. Podziękował łamiącym się ze wzruszenia głosem, życząc wszystkim tego co najlepsze. Kiedy cała sala podziękowała za życzenia wielkimi brawami, niosącymi w sobie siłę wsparcia w Jego cięzkich chwilach - głos załamał mu się ze wzruszenia... Jeszcze parę tygodni temu spotkaliśmy się podczas XIV Konkursu Potraw Regionalnych "Stół Wigiliny" w ParkHotelu Łysoń w Inwałdzie. Przekazywał Wojewodzie Małopolskiemu światło świecy - symbol nowej nadziei. Do ostatnich chwil swojego życia aktywnie działał na rzecz lokalnej społeczności.

Czytaj więcej... (6617 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Młodzież coraz częściej sięga po alkohol
03 Stycznia 2014 - 8966 Odsłon

Ważne sprawy "Alkohol jest najbardziej powszechną używką, po którą, coraz częściej sięgają młodzi ludzie. Już od najmłodszych lat dzieci i młodzież mają kontakt z różnymi substancjami psychoaktywnymi a alkohol jest wśród nich najbardziej popularnym środkiem, najłatwiej dostępnym i uznanym za środek o niskiej szkodliwości (zwłaszcza piwo). Alkoholizm stanowi w Gminie Andrychów jeden z najpoważniejszych problemów społecznych - znajduje się na trzecim miejscu, zaraz po bezrobociu i zubożeniu społeczeństwa. Z otrzymanych rezultatów wynika, że wraz z wiekiem rośnie odsetek osób sięgających po wybrane rodzaje substancji psychoaktywnych. Do wypicia alkoholu, przynajmniej raz w życiu, przyznaje się 15,5% uczniów szkół podstawowych, 50% gimnazjalistów oraz 80,5% uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jako najczęstszą przyczynę spożywania alkoholu uczniowie szkół podstawowych wskazywali chęć zaimponowania, obawę przed odrzuceniem oraz presję rówieśniczą. Uczniowie ze starszych grup wiekowych wskazywali często na okazje towarzyskie, jako powód sięgania po alkohol. Jest to zgodne z polską obyczajowością, według której spotkania rodzinne i towarzyskie powinny odbywać się przy napojach alkoholowych. Uczniowie szkół gimnazjalnych, oprócz okazji towarzyskich, wskazywali również często chęć zaimponowania, presję rówieśniczą oraz obawę przed odrzuceniem. Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych przyczyną sięgania po alkohol również często była chęć zaimponowania oraz presja rówieśnicza. Wraz z wiekiem rośnie odsetek badanych, którzy spożywają alkohol z braku możliwości bardziej atrakcyjnego spędzania wolnego czasu." - czytamy w diagnozie problemów społecznych zawartej w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla gminy Andrychów na rok 2014. Pełna treść programu dostępna jest na stronie internetowej www.owr.andrychow.pl

Strona gotowa do druku

 Zmarł Zbigniew Mieszczak
01 Stycznia 2014 - 8850 Odsłon

Ważne sprawy Z głębokim żalem informujemy, że 1. stycznia 2014 r. zmarł Zbigniew Mieszczak. Radny powiatowy, doświadczony samorządowiec, czynnie uczestniczący w życiu gminy Andrychów i powiatu wadowickiego. W latach 2006-2010 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu Wadowickiego. W ostatnich miesiącach swego życia zmagał się z poważną chorobą. Nie przeszkodziło mu to jednak czynnie i aktywnie uczestniczyć w życiu powiatu i gminy niemal do końca swoich dni. Swoimi działaniami wspierał szereg organizacji oraz stowarzyszeń. W wypowiedziach wielokrotnie podkreślał szacunek do tradycji i dialogu. Od wielu lat można było go spotkać na wszelkiego rodzaju wydarzeniach, imprezach kulturalnych i społecznych w gminie Andrychów i okolicy. Łączymy się w żalu i smutku z rodziną oraz bliskimi zmarłego. Składamy wyrazy szczerego, głębokiego współczucia.

Msza Św. żałobna będzie odprawiona w sobotę, 4 stycznia 2014 r. o godz. 12:00 w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Sułkowicach Łęgu. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu w Targanicach.

Różaniec odmówiony zostanie w dniach 2 i 3 stycznia 2014 r. (czwartek i piątek) o godz. 18:00 w kaplicy w Andrychowie oraz w dniu 4 stycznia 2014 r. (sobota) o godz. 11:00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Sułkowicach Łęgu.

Strona gotowa do druku

 Do 5000 zł kary może wynosić grzywna za palenie śmieci w piecach domowych
21 Listopada 2013 - 9095 Odsłon

Ważne sprawy "Mandaty w wysokości 2000 zł każdy wymierzyły służby odpowiedzialne za nadzór nad jakością powietrza w Andrychowie. W kotłowniach domów jednorodzinnych 4 kontrolowanych gospodarstw stwierdzono spalanie odpadów komunalnych - plastikowych butelek, opon, opakowań z jogurtów itp. Do powietrza przedostała się duża ilość szkodliwych substancji. Od momentu gdy na wyposażeniu kontrolerów znalazły się analizatory dymu, mogące diagnozować skład dymu z komina nawet nocą - liczba ukaranych gospodarzy wzrosła do 110. Gminna kasa wzbogaciła się o 220 000 zł! a my i nasze dzieci - dzięki tym działaniom będziemy zdrowsi!" No co!!! Pomarzyć nie wolno!!! Ech... tak nas zebrało na marzenia, bo przecież wiadomo, że jedyną "karą" która czeka "gospodarzy" - cichych morderców - są wyłącznie spojrzenia sąsiadów kierowane w ich stronę... Zima nawet się jeszcze nie rozpoczęła, a wskaźniki jakości powietrza dla naszego terenu już teraz wskazują najgorszą z możliwych jakość powietrza na nadchodzący weekend! Nic nie dadzą akcje uświadamiające, plakaty, pouczenia. Szkoda na nie czasu i pieniędzy. Jedynym rozsądnym działaniem jest ostre wkroczenie do akcji i dotkliwe karanie sprawców przyszłych nieszczęść, które wraz ze spalanym powietrzem dostają się na skórę i do płuc naszych i naszych dzieci. Wczoraj, nieopodal samego centrum miasta z jednego z kominów szedł tak gęsty dym, że w kilka chwil zasnuł znaczną część okolicy. Na horyzoncie gołym okiem widać "punkty" z których do atmosfery dostaje się śmiercionośna mieszanka. Odetchnąć pełną piersią, świeżym powietrzem... Quo vadis Andrychowie? Na Beskidzką???!

Strona gotowa do druku

 Płynie pomoc dla rodziny Początków
19 Listopada 2013 - 9299 Odsłon

Ważne sprawy Listopadowe (2013 r.) "Nowiny Andrychowskie" opisywały trudną sytuację rodziny Początków z Inwałdu. Przedstawiono dramatyczną sytuację panującą w ich domu, w tym Pana Adama, który po wypadku na rowerze leży sparaliżowany, oraz zmagania z codziennymi trudnościami jego bliskich - żony Natalii i ich kilkuletniego synka. Mieszkają w fatalnych warunkach, bez solidnego dachu, bez łazienki, bez porządnych drzwi... Mimo bezustannej pomocy pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, wciąż trudno rozwiązać niektóre problemy tej rodziny - czytamy na stronie Nowin Andrychowskich www.nowiny.andrychow.eu Są już pierwsze efekty artykułu i pierwsi darczyńcy! Zapraszamy do lektury i pomocy w potrzebie.

Strona gotowa do druku

 Hip-hopowcy dla Szymona
07 Lipca 2013 - 8212 Odsłon

Ważne sprawy To kolejna niezależna akcja artystów oraz kilku pozytywnie nastawionych ludzi, którzy we współpracy z fundacją "Zdążyć z Pomocą" chcą pomóc w rehabilitacji Szymona Saracha, andrychowianina który od urodzenia cierpi na dystrofię mięśniową, postępującą typu Duchenn'a. Tym razem na licytacji w jednym z popularnych serwisów aukcyjnych wystawiono płyty "Drewnianej małpy rock", "Opowieści z betonowego lasu", "Zaklinacz Deszczu" oraz "El Polako" - DonGURALesko (płyty z autografem). DonGURALeska i jego produkcji - jego fanom przedstawiać nie trzeba. Piąta płyta to "Drugi początek" (również z autografem) Młodego Psz - to pierwszy legalny album andrychowskiego producenta i MC wydany w 2013 roku przez RPS Enterteyment. Raper jest autorem zarówno tekstów jak i bitów zrobionych na klasycznym samplerze MPC 2000 xl. Różnorodne klimatycznie kawałki o oldschoolowym brzmieniu tworzą płytę, która z pewnością będzie smaczkiem dla konesera dobrego, polskiego rapu. Gościnnie na płycie pojawili się Husar, Wojtas WLB, Pajonk, Duban i Pszczoła. Aukcje dostępne są tutaj Wszystkie dochody z aukcji zostaną przeznaczone na pomoc w rehabilitacji Szymona. Zapraszamy do udziału!

Strona gotowa do druku

 Licytacja płyt dla Szymona! podczas koncertu w piątek - 21. czerwca
20 Czerwca 2013 - 7181 Odsłon

Ważne sprawy Niektórzy z nas nie doceniają tego, jakie mają szczęście. Mogą samodzielnie sie poruszać, spotykać się ze znajomymi, tańczyć, pływać, chodzić na spacery, mieć wielkie plany na przyszłość... Tuż obok nas są ludzie, którzy bez pomocy innych nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Na portalu społecznościowym młodzieżowego ruchu - Reaktywacji Muzyki Miasta przeczytaliśmy właśnie apel wsparcia akcji "Hip-Hopowcy dla Szymona" poprzez licytacje rapowych albumów. Tak od kilkunastu tygodni zbierane są pieniądze które przekazywane są na niezbędną do życia rehabilitację, której wymaga Szymon Sarach - chory na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Podczas koncertu w Miejskim Domu Kultury odbędzie się licytacja dwóch płyt, które uczestnicy koncertu i miłośnicy hip-hopu pewnie dobrze znają: DonGuralesko - "Projekt Jeden Z Życia Moment" (2012 Szpadyzor Records) oraz Vixen - "Kontinuum" (2012 RPS Enterteyment) Zachęcamy do uczestnictwa w licytacji. Pieniądze pomogą w ciężkiej drodze, z jaką zmaga się Szymek. Nie bądźmy obojętni!

Strona gotowa do druku

 Boże Ciało. Aby wszyscy stanowili jedno.
31 Maja 2013 - 7586 Odsłon

Ważne sprawy W Ewangelii według świętego Jana czytamy o ostatniej wieczerzy, kiedy Jezus, podniósłszy oczy ku niebu, modlił się słowami wśród których pojawiła się prośba "aby wszyscy stanowili jedno". W sens tych słów coraz częściej wkraczają nasze, ludzkie "ale". Ludzie różnią się, mają inne potrzeby i wymagania, różną siłę wiary i potrzeby jej okazywania. Dotychczas zwykle to, jedyne w swoim rodzaju święto - uroczystości Bożego Ciała gromadziły całą lokalną społeczność wiernych w jednej, potężnej, wielkiej jak rzeka procesji, która wylewała się na ulice miasta. Mamy dla Was wspomnienie sprzed lat. Na fotografiach dostrzeżemy wiele miejsc i ludzi, których już nie ma wśród nas. Powstają nowe obiekty, zmieniają się szyldy sklepów, trwa ciągła wymiana pokoleń. Coraz mniej jest "duchowych" miejsc, gdzie jako społeczeństwo spotykamy się na płaszczyźnie która nas łączy i sprawia, że stanowimy jedno - będące naszą siłą. W czytaj więcej - wspomnienia uroczystości Bożego Ciała z 2004 roku.

Czytaj więcej... (2212 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 14. kwietnia 2013 r. Znaleziono trop niedźwiedzia w rejonie Targoszowa
24 Kwietnia 2013 - 7641 Odsłon

Ważne sprawy W ubiegłą niedzielę spotkałem na Leskowcu znajomych turystów. Opowiadali mi o tropach niedźwiedzia w rejonie Targoszowa, które zdarzyło się im widzieć i sfotografować 14 kwietnia 2013 r. Wczoraj przesłali mi fotki i wyrazili zgodę na ich publikację. Myślę, że to spora ciekawostka warta publikacji również ze względu na bezpieczeństwo turystów i jednocześnie ostrzeżenie o konieczności zachowania czujności podczas wiosennych spacerów - pisze do nas Piotr Toma, wytrawny, beskidzki ale nie tylko - turysta i miłośnik górskiej fotografii. W e-mailu Piotr Toma dołączył tekst świadka i autora fotografii - Jurka z Wadowic, który uwiecznił swoje niecodzienne znalezisko. Jurek z Wadowic pisze: Ślady są z ubiegłej niedzieli (14 kwietnia 2013 r.). Zauważyliśmy je podczas wycieczki na krokusy do Targoszowa. (...) To właśnie w tamtym rejonie Pan Jurek z Wadowic zauważył niezwykłe ślady. Pomijamy dokładny opis miejsca, aby nie prowokować sytuacji w której ktoś mógłby chcieć je odnaleźć. Niedźwiedzie to niebezpieczne, dzikie zwierzęta. Po opisie miejsca zdarzenia autor fotografii pisze: Zauważyliśmy trop. Zrobiłem zdjęcia, które są w załączniku. Po powrocie do domu przesłałem je koledze myśliwemu, który potwierdził, że jest to trop niedźwiedzia. No cóż, dobrze, że były to tylko tropy a nie głodny misiu po zimie. Bardzo dziękujemy Panu Piotrowi Tomie i Panu Jerzemu z Wadowic za przesłanie tej informacji! zwłaszcza ze względu na bezpieczeństwo turystów, którym radzimy zachować szczególną ostrożność. Warto przed wyruszeniem na szlak poszperać w globalnej sieci i dowiedzieć się więcej z wiarygodnych źródeł na temat tego, jak powinniśmy się zachować, jeśli zdarzy nam się tak niebezpieczne spotkanie. W czytaj więcej - fotografie autorstwa Jurka z Wadowic.

Czytaj więcej... (453 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 To już trzy lata. Ogromna tragedia, nieopisany żal. Pamiętamy.
10 Kwietnia 2013 - 6821 Odsłon

Ważne sprawy Trzy lata. To juz trzy lata, jak ze łzami w oczach pisaliśmy krótki artykuł... Ogromna tragedia, nieopisany żal Prezydent RP Lech Kaczyński i kilkadziesiąt najważniejszych osób w naszym Państwie nie żyją. Trudno opisać słowami rozmiar tej tragedii, która wydarzyła sie w dniu dzisiejszym. Sobota, 10 kwietnia 2010 roku. Polski prezydencki samolot Tu-154M z delegacją udającą się na uroczystości do Katynia rozbił się podchodząc do lądowania w Smoleńsku. Nikt nie przeżył katastrofy. Łączymy się w bólu i cierpieniu z rodzinami ofiar dzisiejszej tragedii. Łączymy się również w bólu i cierpieniu z rodzinami ofiar tragedii, która miała miejsce w Katyniu siedemdziesiąt lat wcześniej. Katyń ... kolejny raz zmieni historię naszej ojczyzny.

Strona gotowa do druku

 Zniszczyła życie swoje, rodziny i dziecka przez lajtowy melanż...
08 Kwietnia 2013 - 6522 Odsłon

Ważne sprawy Poszła na imprezę. Było bosko. Znajomi, drinki, świetna muza i On. Ten jeden, jedyny! Kilka dni temu dała mu ten "najważniejszy" dowód swojej miłości. Wkrótce zamierzają się pobrać. Nie ma na co czekać - są młodzi, inteligentni, obaj mają świetną pracę. Dość tego gadania! Jest super! Kolejny drink, kolejny... kolejny... Jak się bawiła? Ten wieczór był po prostu idealny! Zero smutku i problemów! Świat należał do niej! Potem był ślub i trochę nerwów związanych z "przyspieszonym" załatwianiem kapeli, fotografa, sali, ale udało się! Kilkuset gości bawiło się rewelacyjnie. Nie wypiła ani kropelki! Mogło to przecież zaszkodzić małej dziewczynce, którą nosiła pod sercem. Kilka miesięcy później urodziło się jej największe szczęście. Po kolejnych kilku miesiącach... cały jej świat runął... Diagnoza była krótka. Jej nowonarodzonemu dziecku zdiagnozowano FAS. Pełnoobjawowy. Czy ta fikcyjna historia może się wydarzyć? Z pewnością! i to zapewne nie jeden raz... Szczegóły w czytaj więcej...

Czytaj więcej... (1759 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Pomagamy Szymonowi - aukcje charytatywne
18 Marca 2013 - 7163 Odsłon

Ważne sprawy W przestrzeni internetu, na jednym z portali społecznościowych pojawiła się strona - "Pomagamy Szymonowi". Jest to strona charytatywna mająca na celu pomoc i rozreklamowanie działań podjętych przez grupę ludzi, którym nie jest obojętny los młodego andrychowianina - Szymona Saracha, cierpiącego na bardzo groźną chorobę. Hip-hopowcy dla Szymona - to niezależna akcja artystów oraz kilku pozytywnie nastawionych ludzi, którzy we współpracy z fundacją "Zdążyć z Pomocą" chcą pomóc. Całkowity dochód uzyskany z aukcji płyt zespołów: 101 Decybeli, Małpa, PeeRZet, Prohibit, White House, Vixen, GRUBSON wystawionych w tym celu na Allegro przeznaczony będzie na rehabilitację i suplementy diety dla Szymona. Także Ty możesz W każdej chwili pomóc Szymonowi oddając mu swój 1% podatku lub kupując płytę! Zachęcamy do śledzenia strony. Aukcje uzyskały akceptację Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" Szczegóły w czytaj więcej. Kliknij w poniższy banerek - zobacz aukcje!

Czytaj więcej... (796 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Co dzieci myśla o problemie jazdy pod wpływem alkoholu?
28 Lutego 2013 - 6373 Odsłon

Ważne sprawy Czy obce dziecko może uratować Twoje życie? Może! Bezimienni bohaterzy są wśród nas. Pamiętajmy o tym jak łatwo jest uratować własne i czyjeś życie, zapobiec cierpieniu i tragedii. Wystarczy świadomość zagrożenia i kilka prostych, stanowczych słów... Mamo, tato, kolego, koleżanko, proszę pana, proszę pani... Piłeś? Nie jedź! Nigdy nie jeżdżę z pijanym kierowcą! Jak na problem jazdy pod wpływem alkoholu patrzą dzieci? Czy maja świadomość zagrożenia? Okazuje się, że nie tylko mają, ale też niejednokrotnie są mądrzejsze i maja wiekszą wyobraźnię niż niektóry dorośli... Możecie dowiedzieć się tego z pierwszej ręki. Osrodek Wspierania Rodziny w Andrychowie podsumował właśnie kampanię społeczną "No Promil - No Problem" w ramach której odbywał się m.in. konkurs literacko-plastyczny. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wręczania nagród, ale... nie tylko! Fotoreportaż dostępny jest na stronie www.owr.andrychow.pl

Strona gotowa do druku

 Straż Miejska i ASTKIS "Watra" przeprowadziły szkolenie dla sprzedawców alkoholu
20 Lutego 2013 - 6795 Odsłon

Ważne sprawy Z inicjatywy Prezesa Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan - Jerzego Chylewskiego - 19. lutego 2013 r. w siedzibie Andrychowskiego Stowarzyszenia Trzeżwości Klubu Integracji Społecznej "Watra" odbyło się szkolenie dla sprzedawców "Pozory mylą dowód nie" przy sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych. "Alkohol - Tytoń. Tylko dla pełnoletnich". Przedstawiciele Straży Miejskiej oraz Prezes ASTKiS Watra - Bogusław Niewiadowski informowali uczestników szkolenia o prawnych aspektach związanych ze sprzedażą alkoholu i wyrobów tytoniowych osobom, którym zgodnie z Ustawami : "O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi" oraz "O ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych" tego rodzaju wyroby nie powinny być sprzedawane, oraz o dotkliwych konsekwencjach związanych z tym faktem. Szczegóły, w tym szereg informacji przekazanych podczas szkolenia - w czytaj więcej.

Czytaj więcej... (7477 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Ostatnie Pożegnanie Jana Palecznego
12 Lutego 2013 - 6529 Odsłon

Ważne sprawy 10 lutego 2013 r Rzemieślnicza Brać pożegnała na Cmentarzu Komunalnym w Andrychowie Ś.P. Jana Palecznego - Starszego Cechu w latach od 1985 r. do 2005 r. Za swoje zasługi otrzymał w dniu 19 marca 2005 r. tytuł Honorowego Starszego Cechu. Podczas uroczystości pogrzebowej mowę pożegnalną wygłosił Starszy Cechu Daniel Trojak. My jako Rzemieślnicy, współpracownicy a niejednokrotnie przyjaciele, będziemy wspominać Ś.P. Jana Palecznego jako wspaniałego, pełnego pomysłów człowieka, z którym przeżyliśmy wiele wspaniałych chwil - zarówno na płaszczyźnie zawodowej jak i prywatnej. Wspominamy niezliczone sytuacje w których służył nam radą i pomocą - zawsze mogliśmy liczyć na jego uśmiech i profesjonalną doradę w różnych sytuacjach. - powiedział m.in. Starszy Cechu Daniel Trojak. Ś.P. Jan Paleczny w trakcie swojego życia pełnił wiele funkcji społecznych w strukturach Rzemiosła. Za swoje zasługi dla Rzeczpospolitej Polskiej a także dla Rzemiosła Polskiego został uhonorowany m.in, 2000 - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, 2010 - Platynowym medalem im. Jana Kilińskiego będącym jednym z najwyższych odznaczeń Związku Rzemiosła Polskiego.

Strona gotowa do druku

 SZLACHETNY FINAŁ
07 Grudnia 2012 - 5928 Odsłon

Ważne sprawy Już 8 grudnia zapraszamy serdecznie do ABS Banku Spółdzielczego, w którym odbędzie się FINAŁ akcji SZLACHETNA PACZKA. Tego dnia do mieszczącego się w banku MAGAZUNU DARCZYŃCY będą przywozić prezenty. Niezwykłe podarunki będą później rozwożone zorganizowanymi samochodami do konkretnych rodzin. W tym miejscu należy się wielki uśmiech w stronę Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie oraz Straży Miejskiej w Andrychowie. To dzięki nim będziemy mogli rozwozić WIELKIE SZLACHETNE PACZKI.

Czytaj więcej... (1015 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Kilkanaście "trefnych" trunków. Na zdrowie? Nie! Na śmierć!
21 Września 2012 - 6101 Odsłon

Ważne sprawy O tym że alkohol szkodzi nie trzeba nikogo przekonywać. Niszczy rodziny, zdrowie, a nawet życie. Mówimy tu o alkoholu legalnego pochodzenia. Nielegalny może zabić bez ostrzeżenia. O tej sprawie było głośno, ale nadal nie milkną jej echa. Kilka dni temu pisał o niej portal Nowin Andrychowskich w artykule "Wódka jak trutka". Sprawa jest poważna. W Republice Czeskiej zmarło kilkanascie osób, a kilkadziesiąt walczy o życie w szpitalach. Referat Zarządzania Kryzysowego OC Urzędu Miejskiego w Andrychowie nadesłał na adres naszego portalu informację otrzymaną z MSZ dotyczącą podobizn etykiet na butelkach mogących zawierać alkohol metylowy ze strony MZ Republiki Czeskiej, nadesłaną przez Ambasadę RP w Pradze. Etykiety butelek, w których wykryto alkohol metylowy - potencjalne podróbki - w czytaj więcej.

Czytaj więcej... (138 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Szok! Wielka wygrana padła na andrychowskim osiedlu - nawet kilkuset szczęśliwców!
19 Września 2012 - 7677 Odsłon

Ważne sprawy Kiedy ślepy los nagrodzi tego, kto zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa będzie "miał szczęście" i wygra sporo gotówki - wszyscy z zainteresowaniem zastanawiają się kto to taki. Tymczasem, tuż obok nas zdarzają się historie w których ktoś wygrywa znacznie więcej niż ten przysłowiowy "milion". Wygrywa swoje życie i życie swoich bliskich. Nam, przeciętnym zjadaczom chleba wydaje się to zwyczajną koleją losu. Kiedy wygrywa się teleturnieje lub programy telewizyjne - błyszczą flesze fotoreporterów, a media zachwycają się kolejną "gwiazdą" Kiedy wygrywa się życie... błyszczą tylko oczy pełne łez. Gdybyśmy mieli określić, które z wydarzeń ostatnich tygodni było w Andrychowie najważniejsze - bez wątpienia byłby to... jubileusz XXV-lecia powstania "Watry". 15 września w Hotelu & SPA Kocierz watrowcy świętowali swoją srebrną rocznicę i promowali dwa wydawnictwa - niezwykła książkę Wiesława Seweryna - "przywiodła ich nadzieja" i tomik wierszy Jolanty Kosek "Znalazłam Was przed laty" Kliknijcie w czytaj więcej i zobaczcie fotoreportaż jak Andrychowskie Stowarzyszenie Trzeźwości Klub Integracji Społecznej "Watra" świętowało swoją piękną rocznicę.

Czytaj więcej... (8226 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 OSP Targanice - wielki sukces akcji krwiodawstwa i rejestracji dawców szpiku - aktualizacja
13 Sierpnia 2012 - 6711 Odsłon

Ważne sprawy Organizatorem imprezy była Ochotnicza Straż Pożarna w Targanicach Dolnych. Pomysłodawczynią - Ewelina Sordyl. Pomysł zrodził się w momencie zarejestrowania się Pani Eweliny w fundacji DKMS - Fundacji Daru Szpiku Kostnego. Wtedy właśnie zauważyła na ich stronie internetowej, że organizowane są Dni Dawcy Szpiku Kostnego. Napisała do nich email z pytaniem czy byłaby mozliwość zorganizowanaia takiego dnia w Targanicach Dolnych. Błyskawicznie otrzymała telefon, że jak najbardziej. Wystarczyło tylko ustalić termin. Fundacja DKMS Polska jest fundacją ogólnoświatową prowadzącą bazę potencjalnych dawców szpiku kostnego, w której można się zarejestrować i zostać w przyszłości dawcą. Może się tak zdarzyć, że dawca zarejestruje się np. w Targanicach, a za rok okaże się, że potrzebują jego pomocy np. w Brazylii. Fundacja pokrywa wtedy wszelkie koszty przejazdu, pobytu i wyżywienia na czas pobrania komórek macierzystych bądź szpiku. Wynagradzonie za czas spędzony w klinice na pobraniu szpiku bądź komórek macierzystych jest ustawowo 100% płatne. W Polsce w około 80% przypadków jest to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Po prostu - jest to zabieg podobny do autotransfuzji, krew krąży i specjalna maszyna wytrąca komórki macierzyste. W 20% szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej. Metoda pobrania zależy od decyzji lekarza, który prowadzi danego pacjenta, ponieważ zna on jego chorobę, w związku z tym wie co będzie lepsze. Podczas akcji w Targanicach 94 osoby zgłosiły chęć tego typu pomocy - mówi Pani Ewelina. Szczegóły w czytaj więcej.

Czytaj więcej... (7356 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Zmarła Irena Frysiowa - najstarsza mieszkanka Andrychowa
07 Sierpnia 2012 - 6259 Odsłon

Ważne sprawy Z głebokim żalem zwiadamiamy, że 5 sierpnia 2012 r. odeszła przeżywszy 103 lata najstarsza mieszkanka Andrychowa - Irena Frysiowa, długoletnia pracownica oświaty, odznaczona medalem "Zasłużony dla Gminy Andrychów". Irena Frysiowa (z domu Storch) urodziła się 7 lipca 1909 roku w galicyjskich Wadowicach, w patriotycznej rodzinie polskiej o korzeniach austriackich. Irena Frysiowa pomimo niełatwego życia zawsze była pełna pogody i ciepła, zadowolona i życzliwa. Jej życie było przepojone głęboką wiarą, która pomagała jej w pokonywaniu trudności i zachowaniu pogody ducha. Była znana w Andrychowie jako osoba bardzo religijna, skromna, prawa i gotowa do pomocy innym - czytamy w życiorysie Pani Ireny dostępnym w artykule sprzed lat, kiedy to obchodziła swoje setne urodziny. Pogrzeb odbędzie się w środę, 8 sierpnia 2012 r. o godzinie 16.00 na Cmentarzu Komunalnym w Andrychowie. Wieczne odpoczywanie racz Jej dać Panie, a Światłość Wiekuista niechaj Jej świeci. Niech spoczywa w pokoju z Tobą Panie aż na wieki wieków. Amen.

Strona gotowa do druku

 Teraz kibicujemy Szymonowi! Pomóżmy mu wygrać mecz jego życia!
06 Sierpnia 2012 - 5692 Odsłon

Ważne sprawy Znany andrychowianom cykl letnich imprez muzycznych "Sierpniowe niedzielne koncerty w hołdzie Błogosławionemu Janowi Pawłowi II" rozpoczęty. Tradycyjnie - sala Miejskiego Domu Kultury wypełniła się po brzegi miłośnikami dźwięków bez drum-shotów. Tegoroczne koncerty organizuje Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie wraz z Parafią Św. Stanisława. 5 sierpnia "Muzykę dla duszy" zagrał kwartet smyczkowy Altra Volta w towarzystwie sopranistki Joanny Wojnowskiej. W czytaj więcej - fotki z niedzielnego koncertu. My szczególnie zapraszamy na drugi koncert - 12 sierpnia 2012 - w najbliższą niedzielę! "Góralskie nuty z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski" zagra Folk Kapela Góralska HORA. Podczas koncertu organizatorzy będą pomagać w zbiórce funduszy na nowy wózek inwalidzki dla Szymona, który dzielnie walczy z ciężką chorobą. Prosimy bardzo darczyńców i ludzi dobrej woli o wsparcie. Darowiznę można przekazać również na rzecz fundacji "Zdążyć z Pomocą" mającej statut Organizacji Pożytku Publicznego, KRS 0000037904. Konto Bank PeKaO S.A. Oddział 1 w Warszawie pod nazwą Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" ul. Łomiańska 5 , 01-685 Warszawa Nr: 41 1240 1037 1111 0010 1321 9362 - z dopiskiem darowizna na rzecz Szymon Sarach.

Czytaj więcej... (1290 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Jestem odpowiedzialnym kierowcą
23 Lipca 2012 - 5875 Odsłon

Ważne sprawy Kalectwo, śmierć, dramat uczestników wypadku i ich rodzin - tym często kończy się brawura, bezmyślność, brak odpowiedzialności na naszych drogach. Ośrodek Wspierania Rodziny w Andrychowie w ramach ogólnopolskiej kampanii "Odpowiedzialny Kierowca 2012" wraz z Komendą Powiatową Policji w Wadowicach 25 lipca br. w godzinach od 9:00 do 11:00 organizował będzie działania profilaktyczne na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym pn. "Jestem odpowiedzialnym kierowcą". 25 lipca to dzień św. Krzysztofa, a od 2006 roku także Dzień Bezpiecznego Kierowcy, dlatego też akcja na drodze poprzedzona zostanie audycją radiową w Radiu Andrychów nt. odpowiedzialności na drodze, której gośćmi będą Ks. Piotr Góra z Parafii Św. Stanisława w Andrychowie oraz Pani Marta Szrobarczyk Dyrektor Ośrodka Wspierania Rodziny w Andrychowie. Tak niewiele trzeba aby być odpowiedzialnym kierowcą - pamiętajmy o tym! Info: www.owr.andrychow.pl

Strona gotowa do druku

 Ostatnie pożegnanie Ś.P. Anity Rusinek
02 Lipca 2012 - 8989 Odsłon

Ważne sprawy Rodzina, przyjaciele, koleżanki i koledzy, pracownicy, przedstawiciele władz samorządowych, firm, szkół, instytucji i stowarzyszeń - wszyscy zebrali się w milczeniu by towarzyszyć 1 lipca 2012 r. w ostatniej drodze Ś.P. Anity Rusinek. Każda śmierć wydaje nam się okrutna i zbyt wczesna. Szczególnie dociera to do nas wtedy, gdy umierają ludzie młodzi, kreatywni, pełni życia, którzy zaznaczyli swoją obecność w życiu tak wielu. Brak nam słów. Łączymy się w bólu i żałobie z rodziną zmarłej, pamiętając słowa wypowiedziane w trakcie uroczystości pogrzebowych "W ostatnią drogę zabieramy tylko dobro i światło miłości pozostawione na ziemi w sercach innych ludzi". Wieczne odpoczywanie racz Jej dać Panie, a Światłość Wiekuista niechaj Jej świeci. Niech spoczywa w pokoju z Tobą Panie aż na wieki wieków. Amen.

Strona gotowa do druku

 Akcja Mammograficzna
15 Maja 2012 - 5843 Odsłon

Ważne sprawy W dniach 21-22 maja 2012 r. odbędzie się na terenie Andrychowa "Akcja Mammograficzna". Wykona ją ośrodek diagnostyki ze Skawiny (ul. 29-go listopada 9), który posiada pracownię mobilną (mammobus) oraz ośrodek dalszej diagnostyki. Wszystkie Pacjentki u których wystąpi podejrzenie zmian będą mogły zgłosić się do placówki w ekspresowym tempie unikając długich terminów oczekiwania na wizytę. Badania będą odbywały się przy Ośrodku Zdrowia ul. Wietrznego 3 w Andrychowie w dniach 21 i 22 maja od godziny 9:00 do ostatniej zarejestrowanej pacjentki. Rejestracja na badania prowadzona jest pod numerem tel. 12/ 256 32 00 oraz 12/ 250 20 83. Informacje nadesłała Agnieszka Perończyk-Adamek. Z-ca Burmistrza Andrychowa

Strona gotowa do druku

 Szymon potrzebuje Naszej pomocy. Bardzo jej potrzebuje!
05 Kwietnia 2012 - 8122 Odsłon

Ważne sprawy Wielkanoc. Zbliża się wielkimi krokami. Szkoda, że nie ma w czasie nadchodzących świąt tradycji Mikołajkowych prezentów, bo znamy kogoś, komu bardzo Nasza pomoc jest w chwili obecnej potrzebna. Zwracamy się do Was - firm, instytucji i mieszkańców Gminy Andrychów. Pomóżcie Szymonowi spełnić marzenie. Teraz cały czas oddycha przez respirator. Nie ma szansy aby mógł być odłączony od niego na stałe. Wszystko wydarzyło się nagle, tak szybko, nigdy nie jest się na to przygotowanym, mimo, że człowiek wie, jaka jest kolej rzeczy w tej chorobie. Zawsze jednak myśli się, że to jeszcze nie teraz, że za chwilę, później. To jeszcze nie teraz, przecież jest silny. A to tylko była chwila... mówi mama Szymona. Wszystko wydarzyło się końcem lutego. W Wadowicach został zaintubowany i przewieziony karetką do Prokocimia. I tak na to wszystko jest bardzo dzielny. Naprawdę. Chorobę zdiagnozowano w wieku 9 lat. Do pierwszej komunii poszedł o własnych nogach, potem, pod koniec drugiej klasy już zaczął poruszać się na wózku. Jeszcze po mieszkaniu trochę próbował chodzić, ale od tamtej pory porusza się już stale na wózku. Zawsze nas wszyscy uczulali, że nie może być przeziębiony, że to jest bardzo niekorzystne dla niego. Przy tej chorobie - dystrofii mięśniowej Duchenne'a - lekkie przeziębienie błyskawicznie postępuje i obraca się w poważne komplikacje, system odpornościowy jest osłabiony. W ciągu kilkunastu godzin z przeziębienia robi się zapalenie płuc. Tak się stało. To jest kolej tej choroby, ale nikt się nie spodziewał że to będzie już. Tak szybko. Marzeniem Szymona jest, by mieć wózek, na którym mógłby jeździć razem ze sprzętem, który pozwala mu żyć. Szczegóły w czytaj więcej.

Czytaj więcej... (2119 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Pamięć dla tożsamości
12 Grudnia 2011 - 9679 Odsłon

Ważne sprawy W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy email od grupy mieszkańców Andrychowszczyzny: 13 grudnia mija trzydziesta rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Data ta ginie w tle codziennej, życiowej krzątaniny i pośród gonitwy za gwiazdkowymi prezentami. Trzeba jednak pamiętać o tych, którzy wierzyli i walczyli o wolność Polski, o prawdę, o sprawiedliwość i godne życie nie tylko dla siebie, ale i dla przyszłych pokoleń Polaków. Dziś wyrażamy wdzięczność tym wszystkim, którzy wielkie wartości: "Bóg, honor i Ojczyzna" nosili w sercach i niestety z tego powodu byli gnębieni i prześladowani. Ich trud i ofiara zobowiązuje do pamięci i odpowiedzialności. Pamiętamy. Nie po to jednak, by rany narodowe rozdzierać ale, by zadość stało się wezwaniu św. Pawła: "nie daj się złu zwyciężyć, ale zło dobrem zwyciężaj". Mamy nadzieję, że wśród nas jest wielu, którzy myślą i czują podobnie. I to najpewniej te osoby najbardziej ucieszą plakaty, które w barwach biało-czerwonych pojawiły się na tablicach i słupach ogłoszeniowych andrychowskiej gminy.

Czytaj więcej... (975 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Zaproszenie na bezpłatne badanie mammograficzne
15 Listopada 2011 - 7064 Odsłon

Ważne sprawy Dyrekcja Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach zaprasza Panie w wieku 50-69 lat, u których nie wykryto wcześniej raka piersi i które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonały mammografii w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi, na BEZPŁATNE BADANIA PROFILAKTYCZNE bez skierowania. Program finansowany jest przez Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. Miejsce badań: Powiatowa Przychodnia Specjalistyczna w Wadowicach ul. Karmelicka 5, Pracownia RTG. Rejestracja osobista lub telefoniczna 33 872 1342 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-14.00.

Strona gotowa do druku

 Wstrząsająca prawda, z którą będą musiały żyć przyszłe, nieodpowiedzialne mamy ...
07 Listopada 2011 - 6800 Odsłon

Ważne sprawy To przerażające, jak słabo społeczeństwo i przyszłe mamy zdają sobie sprawę z tego zagrożenia. Podczas dzisiejszej konferencji zorganizowanej przez Ośrodek Wspierania Rodziny w Andrychowie wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej i CKiW głównym tematem była problematyka uzależnień i współuzależnienia w środowisku lokalnym oraz formy jej przeciwdziałania. Jednak nie te informacje wywołały prawdziwą lawinę pytań, lecz wykład Pani Małgorzaty Kleckiej pn. "Poalkoholowe Spektrum Wrodzonych Zaburzeń Rozwojowych FASD". Prelegentka przedstawiła wiele informacji o tym, jak przyszłe mamy będące w pierwszych dniach ciąży (oczywiście dotyczy to również późniejszego okresu) mogą doprowadzić poprzez spożycie nawet jednorazowo niewielkiej ilości alkoholu do nieodwracalnych zmian w organizmie swojego dziecka. Ponieważ temat jest bardzo rozległy - już wkrótce na stronie Ośrodka Wspierania rodziny pojawi się szereg informacji dotyczących wszystkich tematów poruszanych na konferencji. Wszystkim młodym ludziom - zwłaszcza potencjalnym, przyszłym mamom polecamy zapoznanie się szerzej z informacjami dotyczącymi FASD - już teraz! Narkotyki? Nie! To alkohol według specjalistów jest jedną z najbardziej toksycznych substancji wyniszczającą płód w łonie matki! Polecamy Wam szczególnie film - "Wieczne dziecko". Znajdziecie go bez problemu w sieci.

Strona gotowa do druku

 Amerykańscy bohaterowie Powstania Warszawskiego
23 Września 2011 - 7029 Odsłon

Ważne sprawy Dzięki uprzejmości Jerzego Bocia poznaliśmy kolejny fragment historii sprzed lat. Tym razem mamy dla Was historyczną perełkę od człowieka, który bardzo zaangażował się w wyjaśnienie i opisanie wydarzeń, które rozegrały się nad Warszawą w czasie II wojny światowej.18 września minęła kolejna rocznica śmierci lotników amerykańskich niosących pomoc Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. 67 lat temu na polskim niebie, ku ogromnemu zaskoczeniu Niemców, pojawiła się armada amerykańskich bombowców B-17 z 95, 100 i 390 Grupy Bombowej 8 Armii Powietrznej w eskorcie Mustangów z 355 Grupy Myśliwskiej, która w locie z Anglii do lotnisk na terenie Związku Sowieckiego w ramach lotu wahadłowego o kryptonimie FRANTIC VII miała dokonać zrzutu zaopatrzenia i broni dla walczących w osamotnieniu heroicznych Powstańców Warszawskich. - pisze w swoim artykule Pan Jerzy. Zapraszamy do lektury! i serdecznie dziękujemy Panu Jerzemu za kolejny niezwykły fragment historii, który mamy zaszczyt publikować na łamach andrychow.pl - Miasto Online / Historia Lotnictwa / Amerykańscy bohaterowie Powstania Warszawskiego

Strona gotowa do druku

 3 rocznica Pawła, 7 rocznica Andrzeja. Bogusław nie pije już 19 lat ...
18 Sierpnia 2011 - 7468 Odsłon

Ważne sprawy 3 rocznica Pawła, 7 rocznica Andrzeja, 4 rocznica Jurka ... Zaprawdę powiadam Wam: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnie uczyniliście", "Jest to jedyna choroba z której zdrowiejąc można stać się lepszym człowiekiem" To jedne z wielu sentencji i napisów, które zdobią pomieszczenia Andrychowskiego Stowarzyszenia Trzeźwości Klub Integracji Społecznej Watra. Kim byliby teraz wymienieni wcześniej ... gdyby nie Watra? Czy chodziliby jeszcze po świecie? Temat tabu, ciche milczenie. Alkoholizm. Mnie to nie dotyczy. Ja nie piję. Jeden nie zaszkodzi. Ze mną się nie napijesz? Napij się! znikną Twoje kłopoty ... Społeczeństwo dwubiegunowe, okrutne, wydające sądy, oskarżające i domagające się głów, za najmniejszy błąd skazujące na społeczne wykluczenie. Whisky ... moja żono, tyś najlepszą z dam ... lecz najgorsze co jest w życiu to ... samotnym być. Jest takie miejsce w Andrychowie, w budynku Ośrodka Wspierania Rodziny. Siedziba Watry, często ... ostatnia deska ratunku. Zapraszamy do lektury rozmowy z Prezesem Watry - Bogusławem Niewiadomskim. Miasto Online / Zdrowie / Andrychowskie Stowarzyszenie Trzeźwości Klub Integracji Społecznej Watra. Wiemy, wiemy. Ciebie to nie dotyczy, tekst jest zbyt długi, kto by się interesował tematem, przecież są wakacje, czas imprez i balang ... przecież jeszcze nikomu nie zaszkodził jeden kieliszek, jedno piwo ... Napijmy się! Na zdrowie!

Strona gotowa do druku

 Żegnaj Panie Aleksandrze
10 Sierpnia 2011 - 7771 Odsłon

Ważne sprawy Dzisiaj 10. sierpnia 2011 r. w wieku 76 lat zmarł nagle Śp. Aleksander Toma. Artysta. Plastyk. Długoletni pracownik "Domu Kultury" w Andrychowie. Msza Św. żałobna odprawiona zostanie w kaplicy Cmentarnej, po czym nastąpi odprowadzenie zwłok na miejsce wiecznego spoczynku w dniu 12 sierpnia 2011 r. (piatek) o godzinie 16.00. Różaniec zostanie odprawiony w piątek o godzinie 15.00 w kaplicy Cmentarnej - zawiadamiają pogrążeni w gębokim żalu Żona, dzieci, zięć, wnuki i rodzina. Trzy dni temu, w Miejskim Domu Kultury odbył się wernisaż jego prac ... Żal, ogromny żal. Odszedł od nas Człowiek, który tworzył i chronił naszą historię. Długo rozmawialiśmy, widać było jak cieszy się ze swojego wernisażu i licznie przybywających gości ... Ja również bardzo cieszyłem się z tego wydarzenia, ani przez moment nie myśląc, że rozmowa ta będzie ostatnią z rozmów, którą przeprowadziłem z Panem Aleksandrem ...

Strona gotowa do druku

 Pamięć o ludziach z pasją - nie zginie
19 Czerwca 2011 - 8258 Odsłon

Ważne sprawy 18. czerwca podczas pikniku lotniczego w Płocku rozbił się samolot pilotowany przez jednego z najlepszych polskich pilotów akrobacyjnych Marka Szufę. Pilot, który kilka razy zdobywał tytuły na mistrzostwach Polski (był również wicemistrzem świata w akrobacji szybowcowej) kilka dni wcześniej 11. czerwca podczas pikniku lotniczego na lotnisku Aeroklubu Ziemi Zamojskiej w Mokrem pod Zamościem, mimo złych warunków atmosferycznych na samolocie Christen Eagle II wykonywał wspaniałe, zapierające dech w piersiach akrobacje. Dzięki Jerzemu Bociowi, dla którego lotnictwo jest wielką, życiową pasją, publikujemy zdjęcia wykonane podczas pokazu ok. godz. 13.20. Nikt nie przypuszczał, że będzie to pożegnalny pokaz na ziemi zamojskiej i tydzień póżniej ten wspaniały pilot wykona swój ostatni lot. Polski świat lotników i pasjonatów lotnictwa łączy się w żałobie, wspominając Marka Szufę i wszystkich, dla których niebo było drugim domem ... Cześć Ich Pamięci.

Czytaj więcej... (707 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 To już sześć lat odkąd odszedł od nas do domu Ojca
02 Kwietnia 2011 - 7432 Odsłon

Ważne sprawy 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37 osobisty lekarz Papieża Jana Pawła II - Renato Buzzonetti stwierdził to, co czeka bez wyjątku każdego z nas. Polska i Polacy chyba jeszcze nigdy nie byli tak zjednoczeni wokół jednego z naszych rodaków jak wtedy. Ile zostało w nas tamtej jedności do dnia dzisiejszego? Co powiedziałby nam teraz? Szkoda, że tylko tragedie są w stanie łączyć nas we wspólnym działaniu ... Nadzy przychodzą na świat i nadzy wracają do ziemi z której zostali wyjęci ... A przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalne trwa! pisał w Tryptyku Rzymskim, II Medytacji nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej Spełnienie - Apocalypsis - Jan Paweł II. To już sześć lat minęło od momentu, gdy wydał ostatni szept. Tradycyjnie, w rocznice śmierci Umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II w Kaplicy Sanktuarium Górskim na Groniu Jana Pawła II odbywają się Msze Św. Płomień Pamięci. Ponieważ nie dysponujemy jeszcze fotografiami z tego roku - zapraszamy do materiałów archiwalnych - niezwykłych fotografii autorstwa Tomasza Guzdka z roku 2007 - tutaj

Strona gotowa do druku

 Japonio ... Hiobie narodów XXI wieku - nie poddawaj się!
16 Marca 2011 - 7745 Odsłon

Ważne sprawy Kiedy do Polski dotarły pierwsze informacje o ogromnej tragedii Japonii niemal w powietrzu czuć było ogrom bólu i cierpienia. Wtedy, patrząc na kolejne rany zadawane przez Matkę Naturę temu wielkiemu, pięknemu, pracowitemu i bogatemu narodowi mogło się wydawać, że cierpienia Hioba były niczym w porównaniu z ich cierpieniem. To co przed wielu laty spłynęło na jedną osobę - biblijny synonim nieszczęść, który został w krótkim czasie pozbawiony majątku, dzieci, rodziny, zdrowia, aby sprawdzić siłę jego wiary - powtórzyło się potem wiele razy w historii świata, dotykając całe narody. Wiek dwudziesty pierwszy przyniósł nam kolejny cios właśnie w cały naród. Tym razem nie zadał go zły człowiek, lecz natura. Japonio - pierwszy Hiobie narodów XXI wieku - kraju kwitnącej wiśni, pięknych ogrodów, nowoczesnych technologii i pracowitych ludzi - nie poddawaj się! Jesteśmy z Tobą!

Strona gotowa do druku

 Czy Pełna Chata znowu będzie pełna?
22 Grudnia 2010 - 9375 Odsłon

Ważne sprawy Dawno, dawno temu ... a dokładnie 13 grudnia 2005 roku na łamach andrychow.pl pojawił sie reportaż dokumentujący działalność Andrychowskiego Stowarzyszenia Pełna Chata. Przenosząc z dyktafonu na papier słowa udzielane w wywiadzie ... czułem się dumny, że mieszkam w mieście, gdzie są realizowane tego rodzaju inicjatywy pobudzające ludzi bezdomnych i odsuniętych na margines do działania. Niestety, jak się później okazało - przez kolejne lata ten olbrzymi potencjał ... gdzieś się rozmył. Dlaczego? W dniu dzisiejszym, w andrychowskim Liceum Ogólnokształcącym zorganizowano Wieczerzę Wigilijną połączoną z przekazaniem osobom potrzebującym pomocy światecznej. Podczas spotkania redakcja andrychow.pl dowiedziała się ciekawych informacji! Zapraszamy do czytaj więcej, gdzie oprócz krótkiego fotoreportażu z Wigilii przytaczamy fragment rozmowy z członkiem Zarządu Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Pełna Chata - Marianem Gałoszem.

Czytaj więcej... (13615 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Kolejne światło na dzieje niezakończonej misji ...
16 Grudnia 2010 - 10272 Odsłon

Ważne sprawy Dzisiaj Wigilia smutnej rocznicy sprzed 66 lat. Niedziela, 17 grudnia 1944 roku była piękna i słoneczna. Lekki mróz utrzymywał niewielką pokrywę śnieżną. Nikt jeszcze nie przypuszczał, że nad Wilamowicami, Jawiszowicami i okolicznymi miejscowościami rozegra się lotniczy dramat, podobny do tych, jakich wiele wydarzyło się w czasie II wojny pod niebem Europy. Na cmentarzu w Jawiszowicach istnieje pusty grób amerykańskiego lotnika (po wojnie Go ekshumowano). Może ktoś zapali OGIEŃ PAMIĘCI na pustej mogile bohatera, który poległ mając zaledwie 19 lat ... pisze w swoim artykule "Latająca Forteca z Wilamowic - Dzieje niezakończonej misji ..." Zbigniew Kubień. Artykuł kolejny raz uzupełniono, dzięki nieocenionej pomocy pasjonatów wojennych historii lotniczych o niemieckie i amerykańskie dokumenty dotyczące Latającej Fortecy z Wilamowic. Redakcja Andrychów.pl składa gorące podziękowania autorowi - Zbigniewowi Kubieniowi oraz autorom nowych tłumaczeń. Zbigniew Kubień, Jerzy Boć i Michał Mucha podnieśli z ziemi kolejne okruchy pamięci, które po latach rzucają jeszcze jeden promyk światła na tamten czas. Artykuł wraz z uzupełnieniem dostępny jest w Miasto Online / Historia Polski / Latająca Forteca z Wilamowic - Dzieje niezakończonej misji ...

Strona gotowa do druku

 Święto Niepodległości i czas wyboru
06 Listopada 2010 - 8015 Odsłon

Ważne sprawy Co czuli nasi pradziadkowie, kiedy w 1918 roku, po 123 latach rozbiorów Polska odzyskała niepodległość? Nadzieję, wiarę w lepsze jutro, radość z przywrócenia ojczyzny na mapę świata? Jak wiemy, to był dopiero początek. Kolejne dziesięciolecia doświadczały nasz naród, również bardzo boleśnie, co chwilę ukazując wiele podziałów w społeczeństwie. Po kilkudziesięciu latach od przekazania przez Radę Regencyjną władzy Józefowi Piłsudskiemu i różnym kolejom naszej historii - w 1989 powróciło do świątecznego kalendarza Świeto Niepodległości. Rok później (1990) przywrócono w Polsce samorząd terytorialny (gminny), a po kolejnych 9 latach zaczął obowiązywać trójstopniowy podział terytorialny i związane z nim trzy szczeble samorządu: gminny, powiatowy i wojewódzki. Pięć samorządowych kadencji - za nami. Czy samorząd i niepodległość to dary, które przyszły z nieba? czy też coś, na co każda społeczność musi sobie ciężko zapracować?

Czytaj więcej... (7369 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Super Wolontariusz - Poszukiwany! Poszukiwana!
18 Października 2010 - 9929 Odsłon

Ważne sprawy W Andrychowie zaczął działać sztab SZLACHETNEJ PACZKI. Kolejnym krokiem akcji, jest zebranie wolontariuszy, czyli osób, które będą chciały poszukać biednych rodzin, a później konkretnej pomocy dla nich. SZLACHETNA PACZKA największa akcja pomocy najbiedniejszym w Polsce wysyła list gończy. Zaginiony super bohater! SZLACHETNA PACZKA szuka osób wyjątkowych, którym nieobojętna jest krzywda najbiedniejszych, a niesienie pomocy stanowi największe dobro. Poszukiwane osoby, które czują w sobie siłę i moc, a posiadana energią chcą zarażać innych. Możesz sprawdzić, że dla najbiedniejszych z Twojej okolicy Święta Bożego Narodzenia będą czasem radością i szansą na spełnienie marzeń. To Ty szukasz rodziny. To Ty szukasz dla niej pomocy. Zadanie na miarę Super Wolontariusza! Wejdź na stronę www.superw.pl i dowiedz się jak stać się lepszym od Supermana.

Czytaj więcej... (123 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Czwarty raz pomagaliśmy Szymonowi
10 Października 2010 - 10429 Odsłon

Ważne sprawy 9. października (w sobotę) o godz. 17.00 po raz czwarty spotkaliśmy się w Miejskim Domu Kultury na urodzinach Szymona, by nie tylko bawić się ale i pomóc młodemu andrychowianinowi. Początkowo - w koncercie "Podaj mi swą pomocną dłoń" miały zagrać trzy zespoły - "Czerwie", "Radio Propaganda" oraz "Italian Scooters". Zagrało pięć! Do wymienionych wcześniej dołączyły jeszcze Roots Rocket (dawny Tybet) oraz Oi! Bad Boys. Szczegóły w czytaj więcej ...

Czytaj więcej... (7362 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Ogromna tragedia we Frydrychowicach
02 Września 2010 - 12919 Odsłon

Ważne sprawy Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar wypadku, do którego doszło dzisiejszej nocy. W wypadku samochodowym zginęło troje młodych ludzi. W akcji poszukiwawczej i ratowniczej uczestniczyły dwie specjalistyczne jednostki: Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego "Kraków 4" oraz Grupa Poszukiwawczo Ratownicza OSP Kęty. Więcej na ten temat na stronie internetowej GPR OSP - tutaj

Strona gotowa do druku

 Niepokojące sygnały ze Słowacji
30 Sierpnia 2010 - 8197 Odsłon

Ważne sprawy Trudno w chwili obecnej powiedzieć co było przyczyną ogromnej tragedii do jakiej doszło w dniu dzisiejszym w Bratysławie - stolicy Słowacji. Nieznany mężczyzna otworzył ogień w kierunku grupy osób (byli wśród nich Romowie), zabijając kilkoro, a kilkanaście innych raniąc. W dniu wczorajszym media donosiły również o powstaniu kolejnego muru, architektonicznej przeszkody oddzielającej jedno z osiedli od terenu zamieszkałego głównie przez Romów w miejscowości Michalovce. Z informacji dochodzących zza naszej południowej granicy wyraźnie widać, że bez wzajemnego zrozumienia problemy mogą wymknąć się spod kontroli. Kto jednak i kiedy ma rozpocząć prawdziwy, rzetelny i konsekwentny dialog, łamiący odwieczne tabu i stereotypy? Samorządy? Państwo? Organizacje społeczne? Obywatele? Jaki wybrać kompromis, aby z jednej strony nie zostać posądzonym o rasizm, a z drugiej - zwyczajnie, po ludzku dojść do systemowego porozumienia pomiędzy zwaśnionymi stronami, sprawiedliwie traktując obie z nich? Oto jest pytanie. Stare jak Europa.

Strona gotowa do druku

 Walczyli i ginęli za Polskę
25 Sierpnia 2010 - 9461 Odsłon

Ważne sprawy Kilka dni temu dzięki uprzejmości Zbigniewa Kubienia wspominaliśmy ostatni lot Liberatora B-24J oraz najwyższą cenę jaką zapłaciła za wolną Polskę jego załoga, do której należał andrychowianin - sierż. Józef Witek. Nie zapominajmy jednak, że z Ziemi Andrychowskiej i najbliższych okolic wywodzi się co najmniej kilku polskich lotników, których biografie warte są przypomnienia. Walczyli za Ojczyznę, często płacąc własnym życiem, nie tylko w różnych zakątkach kraju ale i całej Europy. 6. sierpnia 1941 roku w czasie misji bojowej na Frankfurt i Aachen został zestrzelony przez artylerię przeciwlotniczą Vickers "Wellington" nr W 5593. W skład załogi feralnego bombowca wchodził kpt. Mieczysław Julian Saferna (numer znaczka tożsamości P-0089). Kapitan Saferna urodził się w Wieprzu koło Andrychowa. Dalsza część kolejnej informacji z historii lotnictwa związanego z naszymi okolicami - nadesłane przez tropiciela podniebnych historii Zbigniewa Kubienia - w czytaj więcej ...

Czytaj więcej... (979 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Nie ma wakacji od historii. Harcerze pamiętają!
25 Sierpnia 2010 - 7757 Odsłon

Ważne sprawy W ramach realizacji programu "SOLIDARNOŚĆ PODBESKIDZIA-ANDRYCHÓW-PAMIĘTAMY" podczas obozu harcerskiego zorganizowanego przez Hufiec ZHP Andrychów w Mrzeżynie/Rogowie odbyły się: apel poległych połączony z kominkiem w ramach uczczenia pamięci ofiar Powstania Warszawskiego, spotkanie z harcmistrz Leokadią Wilczyńską, byłą Komendantką Hufca ZHP Andrychów, prelekcja dotycząca konspiracyjnej poczty i prasy związanych z podziemną działalnością Solidarności i poczt harcerskich, prezentacja ilustracji związanych z harcerska pocztą polową działającą podczas Powstania Warszawskiego, warsztaty graficzne pod hasłem "Tajniki grafiki" oraz gra terenowa z fabułą dotycząca polowej poczty harcerskiej działającej podczas Powstania Warszawskiego. Szczegóły (w tym fotografie) - w czytaj więcej ...

Czytaj więcej... (5268 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Pamiętajmy o tych co zginęli ...
15 Sierpnia 2010 - 8362 Odsłon

Ważne sprawy 15 sierpnia 1944 roku. Wtorek. Na łąkach i polach Nieszkowic Wielkich zginęła załoga Liberatora B-24J. Siedmiu młodych mężczyzn, naszych rodaków. Rozpoczynał się właśnie piętnasty dzień Powstania Warszawskiego. To właśnie tam, nad walczącą stolicę polecieli nocą z 14 na 15 sierpnia, Liberatorem pilotowanym przez kpt. Zbigniewa Szostaka by wspomóc Powstańców zrzutami. To właśnie tej nocy po powrocie z udanej akcji ich maszyna została zestrzelona przez niemieckiego nocnego myśliwca i rozbiła się w miejscowości Pogwizdów k. Bochni. Do składu załogi Liberatora nr KG 890 z 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych należał sierżant Józef Witek z Andrychowa. Teraz - replika Liberatora B-24J opracowanego w oparciu o oryginalną, amerykańską dokumentację fabryczną oraz unikatowe zdjęcia szczątków samolotu i ocalałe części pochodzące z Liberatora B 24J zdobi Muzeum Powstania Warszawskiego. A My - pamiętajmy ... jak wielki koszt ponieśli dla nas Ci, którzy polecieli wtedy na swój ... ostatni lot.

Czytaj więcej... (1759 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Bitwy nad Andrychowem - ciąg dalszy
05 Lipca 2010 - 8668 Odsłon

Ważne sprawy Historia nie tylko kołem się toczy. To żywa tkanka. Nie dość, że każda zależy od punktu widzenia, to jeszcze każdy z jej wątków - opowiadany przez jej świadków brzmi troszkę inaczej, dodając do wątku głównego nowe, czasami zaskakujące ciągi zdarzeń. "Niedawno, całkiem przypadkowo spotkałem świadka lotniczego starcia z 13 września 1944 roku nad Andrychowem i Bulowicami! To Pan Marian Gałuszka, mieszkaniec Andrychowa pisze w uzupełnieniu do historii o powietrznej bitwie nad Andrychowem - autor Zbigniew Kubień. Ponownie zapraszamy do lektury materiału uzupełnionego nowym wątkiem. Pełny tekst - tutaj Kolejny też raz - dziękujemy autorowi - Zbigniewowi Kubieniowi za jego dociekliwość i pasję w szukaniu śladów historii!

Strona gotowa do druku

 Latająca forteca z Wilamowic. Dzieje niezakończonej misji ...
05 Lipca 2010 - 11591 Odsłon

Ważne sprawy Mimo, ze historia ta wydarzyła się kilkadziesiąt lat temu - nadal żyją ludzie, którzy ją pamiętają. Świat uwikłany w wojenną zawieruchę wydarzeń II wojny światowej to w chwili obecnej zbiór okruszynek chleba rozrzuconych pod stołem naszych czasów. Kolejny raz z tych właśnie okruchów - Zbigniew Kubień zebrał kromkę starego, czerstwego chleba. Prawdziwego. Takiego, który szanuje się za każdy ugryziony kęs. Kto wie, jak wyglądałby świat teraz, gdyby nie ludzie, którzy przed laty oddali swoje życie w obronie Polski przed okupantem. Zapraszamy do lektury artykułu : Latająca forteca z Wilamowic. Dzieje niezakończonej misji

Strona gotowa do druku

 Gdzie w mieście można przekazać dary dla powodzian?
25 Maja 2010 - 9340 Odsłon

Ważne sprawy Prosimy wszystkich posiadających informacje, gdzie w naszym mieście organizowane są zbiórki darów dla powodzian o przesłanie tych informacji na adres redakcji andrychow.pl : wins@andrychow.pl. Prosimy o podanie nazw organizacji, miejsc zbiórki, danych kontaktowych oraz wykazu najpotrzebniejszych darów.

Strona gotowa do druku

 Nie zapominajmy o Solidarności
13 Maja 2010 - 8479 Odsłon

Ważne sprawy Bardzo ważną i ciekawą inicjatywę podjęto w andrychowskim Liceum Ogólnokształcącym. Lekcja najnowszej historii - bez książek ... na żywo. Z dokumentów, śladów, strzępów rozmów, wspomnień. Historia bardzo często opowiadana przez najbliższych - rodziców, dziadków. Historia, która przed laty sprawiła, że jako naród byliśmy jednością w walce o słuszne prawa, w walce o prawdziwą niepodległość. Jaki był udział w historii Solidarności małego skrawka Polski - Andrychowa? Czy w dobie zjednoczonej Europy warto pamiętać o tym jak to się stało, by udział Polski w strukturach Unii Europejskiej mógł stać się faktem? Liceum Ogólnokształcące w Andrychowie realizuje projekt pt. "Na tropie Solidarności Podbeskidzia - Andrychów - Pamiętamy!". Projekt został wybrany do realizacji przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie - program "Warto pamiętać". Młodzież biorąca udział w projekcie poszukiwać będzie śladów działalności ruchu solidarnościowego w naszym mieście i okolicy. Celem projektu będzie również zgromadzenie materiału historycznego w postaci wspomnień, relacji, oryginałów bądź kopii pamiątek, dokumentów, tzw. bibuły, kolekcji znaczków pocztowych, zdjęć - wszystkiego, co związane było z Solidarnością w Andrychowie. Ale - to nie wszystko. Szczegóły w czytaj więcej ...

Czytaj więcej... (2945 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Bywa tak, że słowa są niepotrzebne ...
13 Kwietnia 2010 - 9338 Odsłon

Ważne sprawy Andrychowska młodzież wraz z przedstawicielami kadry nauczycielskiej i władz samorządowych w dniu dzisiejszym uczciła ofiary zbrodni na naszym narodzie - zbrodni katyńskiej oraz zmarłe tragicznie ofiary wypadku samolotu prezydenckiego. Marsz pamięci. Marsz milczenia udał się po Mszy Św. odprawionej w intencji ofiar, która odbyła się w Kościele Parafialnym Św. Stanisława na osiedlu pod pamiątkową tablicę na Cmentarzu Komunalnym w Andrychowie.

Czytaj więcej... (1735 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Marsz pamięci młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Andrychowa
12 Kwietnia 2010 - 8014 Odsłon

Ważne sprawy Jak informuje strona internetowa ZS1 w Andrychowie - www.zs1andrychow.pl - jutro, 13 kwietnia 2010 r. dla uczczenia ofiar ZBRODNI KATYŃSKIEJ oraz Ofiar wypadku samolotu prezydenckiego zorganizowany zostanie marsz pamięci młodzieży szkół ponagimnazjalnych z Andrychowa. O godz. 8:50 zbiórka młodzieży pod kościołem p.w. Św. Stanisława, godz. 9:00 Msza Św. w intencji ofiar, Godz. 10:00 - 11:00 przemarsz młodzieży pod pamiątkową tablicę ZBRODNI KATYŃSKIEJ na cmentarzu komunalnym w Andrychowie; godz. 11:00 - złożenie wiązanek oraz zapalenie zniczy; godz. 11:30 zakończenie uroczystości.

Strona gotowa do druku

 Ostatnie pożegnanie lek. med. Stanisławy Frasik
10 Kwietnia 2010 - 9855 Odsłon

Ważne sprawy Z głębokim żalem przekazujemy tą informację. W dniu wczorajszym (piątek, 9 kwietnia 2010 r.) po ciężkiej chorobie zmarła lek. med. Stanisława Frasik, pediatra, Prezes NZOZ "Przy Basenie". W osobie Pani Stanisławy Frasik pożegnaliśmy nie tylko bardzo dobrego lekarza, który leczył i pomagał młodym i najmłodszym mieszkańcom Andrychowa, ale i wspaniałego człowieka, osobę pełną wewnętrznego ciepła, pasji i poświęcenia zarówno dla innych ludzi jak i dla swojej pracy. Cześć jej pamięci. Redakcja andrychow.pl składa wyrazy najszczerszych kondolencji pogrążonej w smutku rodzinie. Pogrzeb Śp. Stanisławy Frasik odbędzie się w środę, 14 kwietnia o godzinie 15.00.

Strona gotowa do druku

 Zapalmy znicze za zmarłych w dzisiejszej tragedii
10 Kwietnia 2010 - 8443 Odsłon

Ważne sprawy Pod Pałac Prezydencki przybywają tłumy mieszkańców stolicy, pragnący w ciszy i skupieniu, wspólnie połączyć się w bólu. Odwiedzając w tym tygodniu groby swoich bliskich połączmy się z mieszkańcami stolicy i całej Polski we wspólnej modlitwie za zmarłych. Zapalmy znicze pamięci za ofiary kaźni mającej miejsce siedemdziesiąt lat temu oraz za zmarłych w dzisiejszej tragedii - przy tablicy upamiętniającej śmierć synów Ziemi Andrychowskiej poległych w Katyniu, Starobielsku i Charkowie, tablicy wmurowanej w ścianę Kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Andrychowie ... tuż obok ziemi z grobów katyńskich.

Czytaj więcej... (797 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Imprezy kulturalne - odwołane
10 Kwietnia 2010 - 8774 Odsłon

Ważne sprawy W związku z ogromną tragedią w której zginął Prezydent RP Lech Kaczyński oraz kilkadziesiąt najważniejszych osób w Polsce - Centrum Kultury i Wypoczynku odwołuje wszelkie organizowane imprezy kulturalne będące w programie imprez planowane na czas przypadający na ogłoszoną żałobę narodową. Szczegóły - www.kultura.andrychow.eu

Strona gotowa do druku

 Ogromna tragedia, nieopisany żal
10 Kwietnia 2010 - 7973 Odsłon

Ważne sprawy Prezydent RP Lech Kaczyński i kilkadziesiąt najważniejszych osób w naszym Państwie nie żyją. Trudno opisać słowami rozmiar tej tragedii, która wydarzyła sie w dniu dzisiejszym. Sobota, 10 kwietnia 2010 roku. Polski prezydencki samolot Tu-154M z delegacją udającą się na uroczystości do Katynia rozbił się podchodząc do lądowania w Smoleńsku. Nikt nie przeżył katastrofy. Łączymy się w bólu i cierpieniu z rodzinami ofiar dzisiejszej tragedii. Łączymy się również w bólu i cierpieniu z rodzinami ofiar tragedii, która miała miejsce w Katyniu siedemdziesiąt lat wcześniej. Katyń ... kolejny raz zmieni historię naszej ojczyzny.

Strona gotowa do druku

 Rzeka miliardów łez
06 Kwietnia 2010 - 8559 Odsłon

Ważne sprawy Zapominamy. Mija rok za rokiem. Zapominamy. Ile znaczy jeden światły człowiek? Człowiek świadomy swojej wiedzy, uczciwy, mądry, prawy? Jak bardzo taki właśnie człowiek może wpłynąć na losy innych ludzi, ich spojrzenie na świat, ich życie. Do rzeki wylanych łez cierpienia, niepewności, strachu, rozpaczy, żalu, tęsknoty, wszystkich uczuć które wiążą się z tymi trzema słowami ... Katyń ... Starobielsk ... Charków ... niech każdy z nas doda swoją, choćby najmniejszą. Ta rzeka nigdy nie może wyschnąć. Tej rzeki nie da się uregulować. Siedemdziesiąta rocznica zbrodni. Niewyobrażalnej. Kaźni, która pozbawiła nasz naród nie tylko ludzi światłych, mądrych i prawych ale i elitę społeczeństwa. Ten okrutny mord zmienił naszą historię, pozbawiając nas ludzi honoru, dla których przysięgi i wypowiadane słowa były święte. Prawie każdy skrawek polskiej ziemi ma tam swoich synów. Nasza ziemia również ...

Czytaj więcej... (724 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Byłem głodny ... daliście mi jeść
03 Kwietnia 2010 - 7660 Odsłon

Ważne sprawy Członkowie Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Pełna Chata w dniu 31 marca 2010 roku o godzinie 17.00 zorganizowali W andrychowskim Liceum Ogólnokształcącym kolejną pomoc świąteczną, połączoną ze spotkaniem z ludźmi potrzebującymi. W spotkaniu uczestniczyło ponad 40 osób bezdomnych i potrzebujących wsparcia. To głównie z myślą o nich Stowarzyszenie zorganizowało spotkanie wielkanocne. Spotkania z okazji świąt dla naszych gości to nie tylko możliwość wzajemnego spożycia posiłku ale również szansa na otrzymanie pomocy w postaci paczek żywnościowych. Produkty spożywcze pomagają im przetrwać okres świąteczny. Docieramy z pomocą materialną również do osób których nie dotknął problem bezdomności ale również potrzebują pomocy. Dotyczy to domów rodzin wielodzietnych oraz osób niepełnosprawnych - mówi Sebastian Ramenda - Prezes Zarządu Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Pełna Chata w Andrychowie.

Strona gotowa do druku

 Stało się to dokładnie 75 lat temu
14 Lutego 2010 - 7620 Odsłon

Ważne sprawy Góry zimą są piękne, ale i bardzo niebezpieczne. Pamiętajmy o tym. Właśnie dzisiaj, 14 lutego 2010 roku mija 75 lat od tragicznej śmierci trójki andrychowian. O fakcie tym przypomniał nam Zbigniew Kubień - andrychowianin, wielki miłośnik i znawca okolicznych gór, pasjonat historii lotnictwa. W jednym z opublikowanych na stronie andrychow.pl materiałów jego autorstwa możemy przeczytać wspomnienie wydarzeń o których przypominają dwa krzyże - jeden z nich stoi w gąszczu kosodrzewiny w pobliżu szlaku turystycznego z Lipnicy na szczyt Babiej Góry, gdzie znaleziono ciała trójki narciarzy, drugi - pod samym szczytem Jawornicy. Starsi mieszkańcy Andrychowa dobrze pamiętają jawornicki krzyż, gdyż przez wiele lat był doskonale widoczny z naszego miasta, aż zasłonił go wyrastający na szczytowej polanie las. Pełna treść artykułu dostępna jest - tutaj

Strona gotowa do druku

 Ostatnie pożegnanie Jana Gacka
19 Stycznia 2010 - 7713 Odsłon

Ważne sprawy Kadra pedagogiczna, uczniowie, wychowankowie Zespołu Szkół Nr 1 im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego pogrążeni w smutku żegnają Śp. inż. Jana Gacka - nauczyciela szkoły w latach 1966 - 2004. Jan Gacek był cieszącym się wielkim autorytetem nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń uczniowskich. Od 1975 r. pełnił funkcję kierownika wydziału dla pracujących a od 1982 r. wicedyrektora d/s. organizacyjnych. Po przejściu na emeryturę w 1996 r. nadal pracował w szkole. Aktywnie działał Społecznie pełniąc wiele kierowniczych funkcji w klubie sportowym "Beskid" oraz propagując sportowe idee wśród andrychowskiej społeczności. Za działalność na rzecz państwa odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz nagrodami ministra i kuratora oświaty i wychowania.

Strona gotowa do druku

 Nie pytajmy czy 10 stycznia rekord zostanie pobity
29 Grudnia 2009 - 7416 Odsłon

Ważne sprawy Andrychowski Sztab XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczyna swą pracę 10 stycznia 2010 r. Sztab będzie mieścił się w "Klubie Pod Basztą" ul. Krakowska 69. 160 wolontariuszy pojawi się na terenie trzech gmin: Andrychów, Wieprz i Osiek już o świcie (6.00) aby zbierać datki do późnych godzin wieczornych. W tym roku do akcji zbiórki na dzieci z chorobami onkologicznymi oprócz placówek edukacyjnych i kulturalnych z tych trzech gmin włączyły się Koło PTTK "Chałupa" z Andrychowa, Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza przy OSP w Kętach, Całoroczne Centrum Wypoczynkowo-Rekreacyjne "Czarny Groń" w Rzykach, DINOLANDIA Park Rozrywki w Inwałdzie, Hotel & SPA Kocierz i wiele innych firm, które od lat pomagają na w tej wspaniałej charytatywnej akcji. W siedzibie "Klubu Pod Basztą" w dniu finału WOŚP przewidziana jest tradycyjnie w godzinach 9.00-15.00 akcja krwiodawstwa, a od godziny 17.00 koncertować będą andrychowskie zespoły muzyczne. Tym razem zagrają ANDEGRAND, TYBET, LEGGO BEAS', MUSIC DISASTER. Na godzinę 20.00 zapraszamy na "Światełko do nieba" a ok. 22 planowane jest zamknięcie Sztabu. Nie pytajmy czy zostanie pobity rekord ustanowiony w roku ubiegłym i wynoszący 72 924,72 zł. Zróbmy wszystko co w naszej mocy by pomóc dzieciom z chorobami onkologicznymi. Więcej informacji - www.wosp.andrychow.pl

Strona gotowa do druku

 Mamy wspaniałą młodzież
28 Grudnia 2009 - 9865 Odsłon

Ważne sprawy Jeśli ktoś z Was ma wątpliwości, czy współczesna młodzież potrafi współczuć, pomagać, dawać radość i nadzieję - zapraszamy do lektury artykułu na stronie internetowej andrychowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Do całej gamy akcji charytatywnych realizowanych przez młodych wolontariuszy dołączyła niezwykła niespodzianka, jaką cała młodzież andrychowskiego LO we współpracy z pedagogami, sponsorami i fundacją "Mam marzenie" zgotowała chorującemu siedmiolatkowi - Damiankowi. Chcecie dowiedzieć się więcej - kliknijcie : www.lo.andrychow.pl

Strona gotowa do druku

 Byłem głodny ... daliście mi jeść
23 Grudnia 2009 - 7326 Odsłon

Ważne sprawy Są wśród nas. Zły los, zbieg okoliczności, problemy ze zdrowiem, kłopoty finansowe, własne błędy, zła wola drugiej osoby ... niewiele trzeba, by w dzisiejszych czasach świat odtrącił nas na margines. Narzekając na nadmiar domowych obowiązków i prac związanych z nadchodzącymi świętami pamiętajmy, że nie wszyscy mają to szczęście, by zadbać o swój własny kąt, własny dom. 22 grudnia w andrychowskim Liceum Ogólnokształcącym odbyła się Wigilia dla tych, którzy szczególnie dotkliwie odczuwają atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Bezdomni. To głównie z myślą o nich Stowarzyszenie Pełna Chata zorganizowało spotkanie wigilijne.

Czytaj więcej... (1844 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Wielka tragedia
08 Grudnia 2009 - 8385 Odsłon

Ważne sprawy Mieszkańcy Gminy Andrychów łączą się w cierpieniu i bólu z rodziną zmarłego w ubiegłym tygodniu siedmioletniego chłopca. Mimo, że w jego organizmie wykryto wirusa A/H1N1, nie ma pewności, że wyłącznie wirus był bezpośrednią przyczyną ogromnej tragedii. Jak informuje w porozumieniu z sanepidem krakowskim dyrekcja Szkoły Podstawowej do której uczęszczał chłopiec - W chwili obecnej nie ma zagrożenia wirusem grypy A/H1N1 w tej placówce. Dzieci i rodzice informowani są na bieżąco o sytuacji w szkole oraz o profilaktyce, która zmniejsza ryzyko zachorowania.

Strona gotowa do druku

 Ostatnie pożegnanie dr Adama Wiktora
29 Października 2009 - 8114 Odsłon

Ważne sprawy Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 28 pażdziernika zmarł dr Adam Wiktor - nauczyciel, pedagog, członek Towarzystwa Miłośników Andrychowa, wielki pasjonat i tropiciel historii Andrychowszczyzny. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu jutrzejszym, 30 października o godzinie 13.00 na Cmentarzu Komunalnym w Andrychowie.

Strona gotowa do druku

 Koncert charytatywny "Dla Szymona"
14 Października 2009 - 8345 Odsłon

Ważne sprawy W naszym życiu są sprawy mało ważne, ważne i najważniejsze. "Zdążyć z Pomocą" nazwa Fundacji Dzieciom mówi sama za siebie. To właśnie na jej konto można wpłacać pieniądze, które są niezbędne dla dalszej rehabilitacji Szymona. Za tydzień będzie można pomóc młodemu andrychowianinowi także w inny sposób. Swoją obecnością. Trzeci rok z rzędu odbędzie się w w Miejskim Domu Kultury koncert, podczas którego gromadzone będą środki przeznaczone na pomoc dla Szymona. Dzięki ludziom dobrej woli, firmom, instytucjom, artystom oraz andrychowskiej młodzieży zebrane środki będą mogły być przeznaczone na finansowanie części długotrwałej rehabilitacji i ćwiczeń. 24 października o godzinie 17 w MDK dla Szymona zagrają znane w naszym mieście formacje muzyczne - Czerwie, Unicorn, Tybet (Czuły Punk(t)), BPC oraz Arymathea. Zagrają też serca ludzi, którzy nie pozostaną obojętni. Szczegóły w czytaj więcej ...

Czytaj więcej... (1474 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Za drutami ...
15 Września 2009 - 7467 Odsłon

Ważne sprawy Zapraszamy na wystawę do Izby Regionalnej Ziemi Andrychowskiej - wystawę reprodukcji obrazów namalowanych w obozach jenieckich przez Rudolfa Fryszowskiego jeńca hitlerowskich obozów - oflagów. Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek 18 września o godzinie 17.00, w roku 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Szczegóły dotyczące wystawy reprodukcji - w czytaj więcej ...

Czytaj więcej... (800 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Uwaga! Rozporządzenie dotyczące pojazdów mechanicznych
28 Sierpnia 2009 - 8750 Odsłon

Ważne sprawy Punkt 1. Wszystkie pojazdy mechaniczne, motocykle, auta osobowe, ciężarówki, ciągówki - jakoteż wszystkie zaprzęgi konne, o ile wykonują zawodowo przewozy - należy niezwłocznie do 30 pażdziernika zgłosić u właściwego przełożonego gminy - Szczegóły w czytaj więcej ...

Czytaj więcej... (10031 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Uwaga - będą burze
27 Sierpnia 2009 - 7411 Odsłon

Ważne sprawy Referat Zarządzania Kryzysowego OC Urzędu Miejskiego w Andrychowie ostrzega, że w dniu dzisiejszym tj. 27.08.2009 na obszarze województwa małopolskiego przewiduje się wystąpienie burz, podczas których opady deszczu wyniosą 10-20 mm, a wiatr osiągnie w porywach do 80 km/h. Skutki: Zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, zagrożenie życia od uderzenia piorunów; uszkodzenia drzewostanu, utrudnienia na terenach zurbanizowanych; utrudnienia komunikacyjne, lokalne zalania. Szczegóły : tutaj

Strona gotowa do druku

 Pożegnanie Profesora
29 Grudnia 2008 - 8102 Odsłon

Ważne sprawy 27 grudnia 2008 r. w wieku 78 lat zmarł w Krakowie prof. dr hab. n. med. Józef Kocemba. Pochodził z Sułkowic k. Andrychowa, studia medyczne ukończył w Krakowie i z tym miastem związał swoje dalsze życie i karierę zawodową. Specjalizował się w zagadnieniach związanych z leczeniem chorób wewnętrznych, ale szczególną uwagę poświęcał medycynie geriatrycznej - do przejścia na emeryturę kierował Katedrą Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był autorem wielu książek i artykułów specjalistycznych, a także redaktorem naczelnym czasopisma "Gerontologia Polska".

Czytaj więcej... (1771 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Tragiczny wypadek ... jest wiele ofiar
15 Października 2008 - 9123 Odsłon

Ważne sprawy Wszystkie lokalne media podają informację o tym, że Twoje dziecko, ktoś z Twoich najbliższych właśnie walczy ze śmiercią. A wszystko przez pijanego kierowcę ... którym byłeś właśnie Ty. Koszmar. Prawda? Czy mogło być inaczej? Czy można cofnąć czas? Zmienić bieg wydarzeń? Oczywiście, że można. Wystarczy tylko, żebyś siadając za kierownicę był absolutnie trzeźwy. To przecież bardzo niska cena za życie Twoich najbliższych, życie innych użytkowników drogi. Jak podaje strona internetowa Ośrodka Wspierania Rodziny w Andrychowie - Gmina Andrychów aktywnie włączyła się w kampanię społeczną "No promil - No problem - Trzeźwa Małopolska", realizowaną przez konsorcjum organizacji pozarządowych, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Honorowy patronat nad kampanią objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara. Patronami medialnymi kampanii są Telewizja Polska oddział Kraków oraz Radio Kraków. Celem kampanii jest ograniczenie liczby pijanych kierowców a tym samym liczby wypadków komunikacyjnych z udziałem nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Szczegóły w czytaj więcej ...

Czytaj więcej... (2272 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Awaria telefonów NZOZ Vena została usunięta
30 Września 2008 - 9492 Odsłon

Ważne sprawy Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej VENA-Andrychów Sp. z o.o. informuje, że awaria sieci poza budynkiem przychodni została usunięta. Telefony stacjonarne do rejestracji w przychodni są już dostępne.

Strona gotowa do druku

 Pięknie zagrali! Dla Szymona!
28 Września 2008 - 11212 Odsłon

Ważne sprawy Często zapominamy o tym jak wielkim bogactwem i darem jest to, że możemy chodzić do szkoły, pracować, wypoczywać ... zdrowi. Nie wszyscy mają to szczęście. Trzynastoletni Szymon cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niestety, do tej pory nie udało się znaleźć leku na tę ciężką chorobę genetyczną powodującą postępujący zanik mięśni. Jedynym ratunkiem jakiego można udzielić osobie nią dotkniętej jest pomoc w utrzymaniu dobrej kondycji poprzez łagodną rehabilitację i ćwiczenia usprawniające. Wczoraj w Miejskim Domu Kultury odbył się kolejny, drugi koncert charytatywny "Dla Szymona" mający na celu zebranie środków na pomoc w leczeniu i rehabilitacji. Wystąpiły znane i lubiane w naszym mieście formacje muzyczne - Czerwie (alternatywa/punk), Druga Strona Lustra (reggae), Kontrasst (hip-hop), Unicorn (heavy metal), Czuły Punk(T) (street punk), BPC (hip-hop), Leggo Beas' (reggae), CP (hip-hop), 5 Seconds (punk/HC), Pulos (hip-hop), Arymathea (metal). Szczegóły w czytaj więcej ...

Czytaj więcej... (4790 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Koncert charytatywny dla Szymona
22 Września 2008 - 8681 Odsłon

Ważne sprawy 27 września (sobota) o godz. 16.00 w Miejskim Domu Kultury odbędzie się Koncert charytatywny - "Dla Szymona". Wystąpią znane i lubiane w naszym mieście lokalne formacje muzyczne. Wstęp: 10,- zł na rzecz Szymona. Przypominamy wszyscy, którzy chcą pomóc - mogą również wpłacać darowizny na konto : Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" : Nr 41 1240 1037 1111 0010 1321 9362 tytułem: darowizna na leczenie i rehabilitację - Sarach Szymon. W Andrychowie na koncercie wystąpią : Czerwie (alternatywa/punk), Druga Strona Lustra (reggae), Kontrasst (hip-hop), Unicorn (heavy metal), Czuły Punk(T) (street punk), BPC (hip-hop), Leggo Beas' (reggae), CP (hip-hop), 5 Seconds (punk/HC), Pulos (hip-hop), Arymathea (metal)

Strona gotowa do druku

 Akcja honorowego krwiodawstwa w Andrychowie
30 Lipca 2008 - 8460 Odsłon

Ważne sprawy Jak co roku w wakacje brakuje krwi, zmniejsza się liczba krwiodawców (wyjeżdżają na wakacje). Z drugiej strony rośnie liczba wypadków i osób, dla których krew jest często jedynym ratunkiem. 3 sierpnia (niedziela) w godzinach od 9.00 do 15.00 Parafia św. Macieja w Andrychowie organizuje kolejną akcję honorowego krwiodawstwa w Andrychowie. Akcja odbędzie się w auli domu katechetycznego parafii św. Macieja w Andrychowie przy ul. Floriańskiej 7 (obok kościoła). Krew może oddać każdy człowiek w wieku od 18 do 65 lat. Proszę zabrać ze sobą dowód osobisty. Więcej szczegółów na temat akcji można znaleźć tutaj

Strona gotowa do druku

 Dlaczego zniknęło www.forum.andrychow.pl ?
01 Czerwca 2008 - 8514 Odsłon

Ważne sprawy "Już teraz wiem dlaczego swego czasu zniknęło popularne forum na pewnej andrychowskiej stronie www. Zniknęło, bo pojawiały się tam pewne niewygodne dla obecnych władz sprawy i komentarze" napisał w swoim blogu "Andrychów - inne spojrzenie na miasto" jego redaktor i właściciel achow. Ponieważ było kilka forów andrychowskich, nie jestem pewny o które konkretnie forum chodziło autorowi bloga. Nie wiedząc zaś o jakie forum chodzi nie mogę i nie mam prawa przecież zarzucić mu ewidentnego kłamstwa i jego konsekwencji gdyby w przytoczonych słowach przywoływał i miał na myśli forum www.forum.andrychow.pl. Wszyscy Ci, którzy zwrócili się kiedyś do mnie z pytaniem dlaczego forum zawiesiło swoją działalność otrzymali ode mnie stosowną informację. Wszystkich tych, którzy nie wiedzą, a chcą się dowiedzieć - zapraszam do czytaj więcej ...

Czytaj więcej... (9478 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Akcja Honorowego Krwiodawstwa
14 Kwietnia 2008 - 8613 Odsłon

Ważne sprawy W odpowiedzi na słowa Papieża Jana Pawła II: "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi" Parafia św. Macieja w Andrychowie po raz kolejny organizuje akcję honorowego krwiodawstwa. Akcja odbędzie się w niedzielę, 20 kwietnia 2008 r. w godzinach od 8.30 do 15.00 w auli domu katechetycznego Parafii Św. Macieja w Andrychowie przy ul. Floriańskiej 7 (obok kościoła). Krew może oddać każdy w wieku od 18 do 65 lat. Organizatorzy akcji proszą o zabranie ze sobą dowodu osobistego. Szczegóły tej akcji oraz fotoreportaże z poprzednich akcji krwiodawstwa - tutaj

Strona gotowa do druku

 Bezpłatna mammografia
11 Kwietnia 2008 - 9923 Odsłon

Ważne sprawy Strona internetowa Urzędu Miejskiego w Andrychowie : www.um.andrychow.pl informuje, że 22 kwietnia przy Ośrodku Zdrowia na ul. Starowiejskiej 17a w Andrychowie w godzinach 8.30-13.00 i 14.00-19.00 w ambulansie medycznym prowadzone będą bezpłatne badania profilaktyczne - mammografia dla kobiet w wieku 50-69 lat, które nie odbywały tego typu badań w ciągu ostatnich 2 lat, lub w roku 2007 w ramach programu profilaktycznego otrzymały wskazania do wykonania powtórnych badań po upływie 12 miesięcy. Na badania należy zgłosić się z dowodem osobistym oraz wynikiem (zdjęciem i opisem) ostaniego badania. Zapisy telefoniczne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 pod numerami 0800 101201 , 061 8773602 (wymagane podanie numeru PESEL) Dla osób nie spełniających kryteriów badań bezpłatnych - możliwość wykonania badań płatnych - cena 70 zł. Więcej szczegółów - tutaj

Strona gotowa do druku

 Ostatnie pożegnanie Śp. Włodzimierza Zielińskiego
20 Lutego 2008 - 8831 Odsłon

Ważne sprawy Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie żegnają byłego dyrektora szkoły mgr inż. Włodzimierza Zielińskiego, dyrektora, który najdłużej w historii andrychowskiego LO (1953-1975) pełnił tę zaszczytną funkcję. Wychowawca wiele pokoleń absolwentów, prawdziwy humanista, stale pogłębiający swoje zainteresowania w wielu dziedzinach: biologii, chemii, fizyce, logice, języku niemieckim. Przekazywał wiedzę i dzielił się z uczniami swoim doświadczeniem życiowym. Doskonały organizator, społecznik, człowiek niezwykle zaangażowany w to, by Liceum Marii Skłodowskiej-Curie miało swój własny budynek. Za swoją pracę wielokrotnie i różnorodnie nagradzany. Jednak najlepszą z nagród dla każdego uczącego jest pamięć wychowanków. Dziś Dyrektor opuścił na zawsze naszą społeczność. My obiecujemy pamiętać ... piszą obecni uczniowie LO na stronie internetowej szkoły. Pogrzeb Śp. Włodzimierza Zielińskiego odbędzie się w sobotę 23 lutego o godz.13.00 na Cmentarzu Komunalnym w Andrychowie.

Strona gotowa do druku

 Ostatnie pożegnanie Śp. dr Ewy Fryś-Pietraszkowej
16 Lutego 2008 - 9957 Odsłon

Ważne sprawy

Z wielkim żalem informujemy, że 14 lutego po ciężkich cierpieniach w wieku 73 lat zmarła dr Ewa Fryś-Pietraszkowa, Etnograf, długoletni pracownik Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Przez wiele lat jako członkini Towarzystwa Miłośników Andrychowa - jego Dobra Dusza - zawsze chętnie służyła swoją wiedzą o naszej małej ojczyźnie. Pani Ewa była autorką wielu cennych publikacji dotyczących historii Andrychowa i jego okolic, współautorką i konsultantem wystaw tematycznych dokumentujących tradycję rękodzieła ziemi Andrychowskiej.

Pogrzeb Śp. dr Ewy Fryś-Pietraszkowej odbędzie się w niedzielę, 17 lutego 2008 r. o godzinie 13.00 na Cmentarzu Komunalnym w Andrychowie.

Strona gotowa do druku

 ICE - ratuj się jak możesz
13 Lutego 2008 - 8611 Odsłon

Ważne sprawy Andrychowianie znają ten skrót już od dawna. ICE to Informatyczne Centrum Edukacyjne działające w ramach Inkubatora Przedsiębiorczości, gdzie codziennie skorzystać można bezpłatnie z 10 stanowisk komputerowych oraz Internetu. Ale jest jeszcze inne tłumaczenie tego skrótu - ICE = In Case of Emergency) tzn. w nagłym wypadku. Ten międzynarodowy skrót wg propozycji ratowników może stać się wkrótce z pomocą osobistych telefonów komórkowych jedną z "ostatnich desek ratunku" dla tych, którzy po utracie przytomności będą wymagać nagłej pomocy. Ratuj się więc - jak możesz. Szczegóły w czytaj więcej ...

Czytaj więcej... (2917 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Zmarł ksiądz Józef Sanak
12 Lutego 2008 - 10381 Odsłon

Ważne sprawy Ze smutkiem i żalem informujemy, że dzisiaj, 12 lutego 2008 roku zmarł w Bielsku-Białej przeżywszy 90 lat z czego 66 lat posługi kapłańskiej ks. prałat Józef Sanak. Był jednym z najbardziej znanych kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej. Biografia zmarłego oraz szczegóły dotyczące pogrzebu - strona internetowa Parafii Św. Stanisława BiM

Strona gotowa do druku

 Ostatnie pożegnanie Śp. Małgorzaty Karło
04 Lutego 2008 - 9238 Odsłon

Ważne sprawy Jak informuje strona internetowa andrychowskiego Liceum Ogólnokształcącego - www.liceum.andrychow.pl : Po długiej i ciężkiej chorobie zmarła Pani Małgorzata Karło - nauczyciel języka polskiego i wychowawca wielu absolwentów andrychowskiego LO. Pani Małgorzata Karło wprowadzała swoich uczniów w świat poezji, którą szczególnie ukochała. Dla ludzi, którzy spotkali ją na swej drodze, stała się przede wszystkim nauczycielem pokory, nadziei oraz wiary w drugiego człowieka. Pogrzeb Śp. Małgorzaty Karło odbędzie się we wtorek 5 lutego o godz. 15.00 na Cmantarzu Komunalnym w Andrychowie.

Strona gotowa do druku

 Ostatnie pożegnanie Śp. Tadeusza Tomiaka
29 Stycznia 2008 - 8396 Odsłon

Ważne sprawy Społeczność Zespołu Szkół nr 1 w Andrychowie im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego pogrążona w smutku żegna śp. inż. Tadeusza Tomiaka, nauczyciela tejże szkoły w latach 1969-1997, wieloletniego wicedyrektora oraz dyrektora szkoły w latach 1991-1997, prawego i życzliwego innym człowieka, łącząc się w bólu z jego Żoną, Synami i całą Rodziną. Jak podaje strona internetowa ZS1 - www.zs1andrychow.pl Tadeusz Tomiak był nauczycielem i wychowawcą wielu andrychowian, ciesząc się wśród nich wielkim autorytetem. Środowisko nauczycielskie darzyło go zaufaniem, powierzając mu w 1980 r. historyczną misję utworzenia NSZZ Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Andrychowskiej "Solidarność", którego został przewodniczącym. Za działalność na rzecz państwa odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi. Uroczystości żałobne odbędą się w czwartek, 31 stycznia br. o godzinie 14:30 na cmentarzu komunalnym w Andrychowie.

Strona gotowa do druku

 63 rocznica wyzwolenia spod hitlerowskiej okupacji
28 Stycznia 2008 - 8072 Odsłon

Ważne sprawy W dniu 27 stycznia b.r. obchodziliśmy 63 rocznicę wyzwolenia przez Armię Radziecką spod okupacji hitlerowskiej Andrychowa i KL Auschwitz Birkenau wraz z Oświęcimiem. Rocznica wyzwolenia Oświęcimia Uchwałą Zgromadzenia Ogólnego ONZ obchodzona jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu. Wewnątrz artykułu znajduje się link do materiału opisującego jedną z wielu kart historii zapisanych w tamte makabryczne dni. O tym jakie były to czasy, jak skomplikowane i tragiczne były losy ludzi pamiętamy dzięki tym, którzy nie dają zaginąć w odmętach czasu żadnej z kart naszej historii. Jedną z takich żywych kart przypomniał w liście do Redakcji andrychow.pl - Michał Tyrpa. W swoim blogu opisuje on nieznane nam wcześniej losy Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Czytaj więcej... (978 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Cały Andrychów zagra dla Szymona
03 Października 2007 - 9924 Odsłon

Ważne sprawy W najbliższą niedzielę - 7 października o godzinie 17.00 w Miejskim Domu Kultury odbędzie się niecodzienne wydarzenie. Sześć andrychowskich zespołów - Druga Strona Lustra, Czuły Punk(t), Samo w Sobie, Unicorn, Destination i Czerwie zagrają koncert charytatywny dla dwunastoletniego Szymona. Szymon cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niestety, do tej pory nie udało się znaleźć leku na tę ciężką chorobę genetyczną powodującą postępujący zanik mięśni. Jedynym ratunkiem jakiego można udzielić osobie nią dotkniętej jest pomoc w utrzymaniu dobrej kondycji poprzez łagodną rehabilitację i ćwiczenia usprawniające. Właśnie na rehabilitację i sprzęt pozwalający sprawniej funkcjonować Szymonowi w jego mieszkaniu zostaną przeznaczone środki zebrane podczas koncertu (bilety wstępu, aukcje prac studentów) Jeśli masz serce - Przyjdź! To będzie niezwykły koncert! Niedziela - 7. października - wstęp 7 zł. Powiedz o tym wydarzeniu swoim znajomym!

Strona gotowa do druku

 Serdeczne podziękowania za pomoc!
12 Kwietnia 2007 - 12332 Odsłon

Ważne sprawy W nocy z 18 na 19 stycznia przez Inwałd przeszedł huragan, który wyrządził znaczne szkody mieszkańcom Inwałdu. W najgorszej sytuacji znalazła się Pani Beata Maciejczyk, której wiatr całkowicie zniszczył dach domu. Strona internetowa Inwałdu - www.inwald.pl zamieściła list napisany przez Panią Beatę, zawierający słowa podziękowania i wdzięczności dla wszystkich ludzi, którzy w tych ciężkich dniach przyszli jej z pomocą. Ponieważ pomocy Pani Beacie udzielili nie tylko mieszkańcy Inwałdu, pragnie Ona również za pośrednictwem strony www.andrychow.pl podziękować wszystkim, którzy pomogli Jej w tym ciężkim dla niej czasie. List z podziękowaniami - dostępny jest tutaj

Strona gotowa do druku

 Utrudnienia w ruchu drogowym
04 Kwietnia 2007 - 9816 Odsłon

Ważne sprawy Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach uprzejmie informuje, że w dniach 5 i 6 kwietnia 2007 r. tj. Wielki Czwartek i Wielki Piątek - na terenie Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędą się uroczystości związane z obchodami Misterium Męki Pańskiej z udziałem Kardynała Stanisława Dziwisza i członków Episkopatu oraz około 150 tys. wiernych z kraju i zagranicy. W związku z tym informujemy, że w dniach 5 kwietnia 2007r. w godz. 12:00 do 21:00 oraz 6 kwietnia 2007 r. w godz. 6:00 do 15:00 nastąpią utrudnienia w ruchu kołowym na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej w szczególności dotyczy ruchu tranzytowego na drodze krajowej K-52 i drodze wojewódzkiej W-953. Ruch kołowy na drogach powiatowych: relacji Kalwaria - Palcza i Kalwaria-Bugaj na czas przejścia procesji zostanie całkowicie wstrzymany.

Czytaj więcej... (1216 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 64. rocznica Akcji pod Arsenałem
26 Marca 2007 - 11144 Odsłon

Ważne sprawy Dziś mija 64. rocznica Akcji pod Arsenałem - jednej z najważniejszych akcji zbrojnych Grup Szturmowych Szarych Szeregów, późniejszego batalionu "Zośka". Piękny rozdział naszej historii. Dzięki uprzejmości Eweliny Prus-Bizoń mamy możliwość lektury niezwykłego wywiadu jaki przeprowadziła wraz z młodymi harcerzami 10 lat temu ze Stanisławem Broniewskim - dowódcą Akcji - Stanisławem Broniewskim "Orszą" !!! Ten tekst po prostu - musicie przeczytać. Kliknijcie - tutaj

Strona gotowa do druku

 Henryk Kozieł
11 Marca 2007 - 10436 Odsłon

Ważne sprawy Urodził się w 1959 r. w Białej Podlaskiej. Absolwent Studium Poligraficznego w Warszawie o specjalności redaktor techniczny. Ukończył też Kurs Asystenta Animatora Głównego Animacji w stylu Walta Disneya w Bielsku Białej. Atmosfera domu rodzinnego, opieka Kierowniczki Domu Kultury w Tucznej, liczne kontakty z artystami m. inn.. S. Baraniakiem czy też Sz. Kobylińskim sprzyjało rozwojowi zdolności w zakresie plastyki i pozwoliło stać się twórcą. Swój warsztat pracy doskonalił wykonując różne prace w kościołach warszawskich z różnymi artystami. Drugą pasją stało się modelarstwo . Zrodziło się to z niespełnionych "marzeń o lataniu". Wykonał ok.120 modeli samolotów różnych typów i wersji oraz prac związanych z modelarstwem. Uczestnik wielu wystaw modelarzy i prac artystów plastyków, eksponuje swe prace cieszące się uznaniem. Od 1995 r. pracownik "ANDORII S.A. " w dziale technicznym. Do Grupy Twórców "MY" wstąpił w 1997 r. gdzie uczestniczył we wszystkich organizowanych wystawach, oraz organizowanych plenerach malarskich. Ze wszystkich powierzonych zadań w Grupie wywiązywał się zawsze jako jeden z pierwszych. Za swą twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Członkowie Grupy Twórców "MY" pragną złożyć żonie, oraz rodzinie zmarłego Henryka wyrazy głębokiego współczucia. W zmarłym tracimy cennego członka Grupy, oraz kolegę i przyjaciela.

Czytaj więcej... (1230 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Zmarł ksiądz Krzysztof Staniszewski
02 Marca 2007 - 12417 Odsłon

Ważne sprawy 28 lutego 2007 r. - po ciężkiej chorobie w wieku 66 lat odszedł na wieczny spoczynek wieloletni proboszcz parafii w Roczynach - ks. Krzysztof Staniszewski - wicedziekan Dekanatu Andrychowskiego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę. Kapłan spoczywał będzie w grobie przy kościele parafialnym. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się dzisiaj (piątek 2 marca) o godz. 12:00, a zakończą w sobotę - 3 marca o godz 12:00. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie.

Strona gotowa do druku

 Żałoba narodowa
23 Listopada 2006 - 12390 Odsłon

Ważne sprawy W związku z katastrofą górniczą w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej na terytorium całego kraju ogłoszono żałobę narodową która będzie trwała od dzisiaj od godz. 10.00 do soboty włącznie. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie i otrzyj łzy ich najbliższym.

Strona gotowa do druku

 Cezariusz Chrapkiewicz nie żyje
09 Października 2006 - 11098 Odsłon

Ważne sprawy Z głębokim żalem przekazujemy dzisiaj kolejną smutną informację. Zmarł pochodzący z Andrychowa - Cezariusz Chrapkiewicz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Jeszcze w uszach dźwięczą nam słowa wierszy Ks. Twardowskiego, które recytował podczas Inauguracyjnego Krakowskiego Salonu Poezji w Andrychowie - Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą, i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą ... Nabożeństwo żałobne za duszę ś.p. Cezariusza Chrapkiewicza odbędzie się w Katedrze Św. Mikołaja w Bielsku-Białej - 16 października o godz. 12.30. Dalsza część uroczystości pogrzebowych odbędzie się o godzinie 15.00 na andrychowskim Cmentarzu Komunalnym.

Strona gotowa do druku


PostNuke Powered Site, GNU/GPL Licence, Administracja : wins@andrychow.pl , Telefon 502 740628
Wszystkie loga, znaki handlowe, treść, fotografie oraz skrypty i moduły na tej stronie należą do ich właścicieli.
Regulamin świadczenia usług :: Polityka prywatności :: Redakcja Za treść ogłoszeń i reklam nie odpowiadamy
Polityka strony dotycząca cookies
Korzystając z niniejszej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki i polityką strony dotyczącą cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.