Czwartek , 22 Lutego 2018 - 21:19 
Szukaj  
Reklama
Katalog Firm
 · Losowa Firma :
FOLMAR - Marek Chrapkiewicz - Producent Opakowań Foliowych · Zobacz więcej informacji o tej firmie w Katalogu Firm
Katalog Firm
Ostatnio do Katalogu Firm dołączyły Firmy :

Widpol S.C. Toczenie CNC, frezowanie CNC, wiercenie, gwintowanie·Zobacz opis tej Firmy
Dom Weselny Zielona Skarpa - Powiat Wadowicki, Andrychów, Sułkowice·Zobacz opis tej Firmy
FOLMAR - Marek Chrapkiewicz - Producent Opakowań Foliowych·Zobacz opis tej Firmy
DRUKPOL - Centrum Obsługi Biurowej·Zobacz opis tej Firmy
Szkółka Krzewów Ozdobnych - Justyna i Jan Piekiełko·Zobacz opis tej Firmy
Zobaczcie

Stowarzyszenie
Uniwersytet
Trzeciego Wieku
w Andrychowie

Krótkofalarski
Klub Łączności
Delta SP9KUP

Licznik
Dzisiaj:874
Miesiąc:19583
Ten rok:46335
Ogólnie:5190231

Od dnia 01.05.2002
 Gminne zawody sportowo-pożarnicze gmin Andrychów i Wieprz
25 Czerwca 2017 - 2625 Odsłon

Straż Pożarna W niedzielę na stadionie AKS Beskid w Andrychowie odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze gmin Andrychów i Wieprz. W zależności od stażu w OSP i wieku zawodników rywalizowano w kilku konkurencjach sprawnościowych, walcząc nie tylko z rywalami, ale też z piękną, słoneczną pogodą, która tradycyjnie w dniu zawodów - nie zawiodła. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii!

Czytaj więcej... (13250 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Siedem nowoczesnych Volvo dla strażaków ochotników
03 Czerwca 2017 - 3137 Odsłon

Straż Pożarna Dawno minęły czasy, kiedy strażacy ochotnicy biegnący w starych, wysłużonych mundurach i gumiakach z wiadrem wody pędzili do pożaru... Prestiż formacji nieustannie się podnosi, sprawiając, że młodzi ludzie coraz lepiej postrzegają służbę ochotniczą i działania w Ochotniczych Strażach Pożarnych. Nowoczesny sprzęt gaśniczy, piękne, wyremontowane budynki OSP, profesjonalne wyposażenie sprawiają, że niemal każdy, komu bliska jest idea OSP może uczestniczyć w działaniach i życiu lokalnej jednostki. Cieszy nas fakt, że także w Gminie Andrychów OSP nie narzeka na przypływ młodzieży. Miło nam poinformować, że strażacy z Małopolski Zachodniej odebrali w naszym mieście siedem nowych wozów strażackich. Wszystkie jednostki zakupiono w ramach programu "Bezpieczna Małopolska - samochody strażackie" i przekazano dla Ochotniczych Straży Pożarnych z gmin: Andrychów, Bukowno, Kęty, Klucze, Trzebinia, Wieprz i Zator. W Gminie Andrychów samochód trafił do OSP w Sułkowicach Łęgu.

Czytaj więcej... (4883 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Bogu na Chwałę, ludziom na ratunek! Uroczyste otwarcie nowej remizy OSP w Targanicach!
14 Maja 2017 - 3739 Odsłon

Straż Pożarna 13 maja 2017 r. w Targanicach - pięknej miejscowości położonej u stóp Jawornicy odbyła się niezwykła uroczystość poświęcenia i oddania do użytku nowoczesnego obiektu - nowych pomieszczeń budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Centralna część miejscowości wzbogaciła się o nową przestrzeń, spełniającą bardzo ważne funkcje dla całej społeczności lokalnej - zwiększająca bezpieczeństwo mieszkańców i ich mienia, oraz zwiększająca komfort dostępu do imprez i wydarzeń kulturalnych, ponieważ w budynku przeprowadzono również remont i modernizację pomieszczeń Wiejskiego Domu Kultury. Trzeba przyznać, że całość robi wrażenie! Nic dziwnego, że gminne uroczystości obchodów Dnia Strażaka zorganizowano właśnie w Targanicach. Na uroczystość przybyli przedstawiciele wszystkich okolicznych jednostek Straży Pożarnej - zarówno ochotniczych jak również JRG z Andrychowa. Muzyczną oprawę oficjalnej części uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta OSP Roczyny potwierdzając niezmiennie wysoki poziom swoich umiejętności!

Czytaj więcej... (22109 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Strażacy na start! Gminne zawody sportowo-pożarnicze
30 Września 2016 - 4655 Odsłon

Straż Pożarna Jest coś niezwykłego w zawodach sprawnościowych drużyn strażaków. Zwykle patrząc na tego rodzaju zmagania oprócz emocji związanych z rywalizacją bez trudu dostrzec można, że oprócz współzawodnictwa jest tam coś jeszcze. Właśnie to - poczucie wspólnych działań, przyjaźń, wzajemna pomoc i wspólne przeżywanie radości i porażek - jest czymś co wyróżnia je od typowych zawodów sportowych. Strażacka brać tworzy razem coś niezwykłego. Wiele różnych osobowości - często w różnym wieku i z różnym doświadczeniem pokazuje jak ważne jest współdziałanie i dążenie do celu w grupie. To właśnie ta przyjaźń i działania pozostawiają niezatarte wspomnienia, które będą z nimi już na zawsze. W minioną niedzielę na stadionie AKS Beskid kilkuset strażaków i strażaczek z najlepszych OSP powiatu wadowickiego stanęło na starcie trzynastych powiatowych zawodów sportowo-pożarniczych. Zawody zorganizowano przy współpracy samorządów gminnych i powiatowego. Nad rywalizacją młodszych i starszych czuwali doświadczeni koledzy z ochotniczych straży pożarnych. Mimo, że zawody nie służą bezwzględnej rywalizacji i walki o puchary i medale, lecz są elementem sprawdzianu wartości i poziomu wyszkolenia oraz sprawności - nie zabrakło w nich elementów zaciętej rywalizacji. Zobaczcie jak było!

Czytaj więcej... (8162 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla roczyńskich strażaków!
11 Października 2015 - 6338 Odsłon

Straż Pożarna Po wielu latach starań strażakom z Roczyn udało się dopracować budżet zakupu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Iveco Eurocargo ML 150E28 WS - uterenowiony z napędem 4x4 o wadze 14 ton, ze zbiornikiem na 3500 l wody to samochód nowej generacji z silnikiem euro6. Pierwsze starania czynione były już na jubileusz 100-lecia OSP w 2011 roku. Tego rodzaju zakup to spora inwestycja. Samochód kosztował 639 900 zł. Koszty zakupu pokryły: Urząd Miejski w Andrychowie (320 000 zł), Zarząd Główny ZOSP RP w Warszawie (150 000 zł), KSRG (100 000 zł). W zakup zaangażowano również własne środki finansowe OSP w wysokości 69 900 zł. Strażaków wspomogły lokalne firmy, sponsorzy i społeczność Roczyn. 11 października 2015 r. nowy wóz został uroczyście poświęcony po Mszy Św. przez proboszcza parafii ks. Ryszarda Matuszka i oficjalnie przekazany przed siedzibą straży druhom OSP Roczyny. W uroczystościach uczestniczyły delegacje straży z Gminy Andrychów oraz władze samorządowe i mieszkańcy Roczyn. Matką chrzestną nowego nabytku została radna Rady Miejskiej - Danuta Trojak. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta OSP Roczyny. Tego rodzaju wydarzenie było dobrą okazją do przekazania odznaczeń. W godzinach popołudniowych strażacy zaprosili przybyłych gości na poczęstunek, koncert orkiestry i tradycyjny festyn strażacki. Zapraszamy na fotoreportaż!

Czytaj więcej... (4739 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Gratulujemy inicjatywy grupie GPR OSP KĘTY!
02 Października 2015 - 5810 Odsłon

Straż Pożarna Dzięki współpracy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie i Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach udało się pierwszy raz w Polsce wykorzystać Regionalny System Ostrzegania do poszukiwań osoby zaginionej w terenie otwartym. 29 września ratownicy Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach zadysponowani zostali do poszukiwań zaginionego dzień wcześniej 41 letniego mężczyzny w Krakowie, w dzielnicy Podgórze. Poszukiwania zakończyły się sukcesem, zaginiony mężczyzna został odnaleziony żywy. Szczegóły: www.gpr.ospkety.pl

Strona gotowa do druku

 Strażacy doskonalili swoje umiejętności w trudnym terenie
16 Lipca 2015 - 7494 Odsłon

Straż Pożarna W dniach 11-13.07.2015 r. przy współpracy z Zahranna Brigada Kynologu Usteckeho kraje Zatec, Svaz Zachrannych Brigad Kynologu - CR strażacy Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Kęty wraz z psami ratowniczymi ćwiczyli na poligonie gruzowiskowym w Chbanach (Czechy). Swoim doświadczeniem dzielili się z nimi: Ladislav Pozdnicek, Leos i Monika Vokalowie. Zajęcia prowadziła Jagna Jerzyk - ratownik - przewodnik psa ratowniczego FWRG Podhale Polska z siedzibą w Rabce Zdrój. Podczas dwóch dni spędzonych na obiekcie gruzowiskowym zespoły miały okazję zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności psów. Okazało się, że niektórzy ratownicy poznali swe psy na nowo. Trening był intensywny i zarazem owocny. Strażacy dziękują instruktorom za cierpliwość, wyrozumiałość i liczne wskazówki. Szkolenie finansowane było ze środków przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Fotorelacja: tutaj

Strona gotowa do druku

 I Ogólnopolski Dzień Psa Ratowniczego
29 Kwietnia 2015 - 7077 Odsłon

Straż Pożarna W dniu 26 kwietnia br. odbył się I Ogólnopolski Dzień Psa Ratowniczego, na który przybyło kilkanaście jednostek poszukiwawczych z całego kraju. Odprawa zespołów miała miejsce się na terenie kompleksu Czarny Groń po czy uczestnicy wyruszyli na Groń Jana Pawła II. Zaproszenie przyjęli ratownicy z Ochotniczych Straży Pożarnych, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polskiego Czerwonego Krzyża, Polskiego Związku Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych oraz zespoły cywilne i Policja. Szczegółowy opis wydarzenia dostępny jest na stronie Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej - www.gpr.ospkety.pl W rozwinięciu wiadomości - fotorelacja autorstwa Jerzego Hermy. Zapraszamy do obejrzenia!

Czytaj więcej... (1746 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Piękna pogoda za oknem, ale... czegoś nam tu brakuje!
23 Lutego 2015 - 6819 Odsłon

Straż Pożarna Pogoda za oknem nastraja bardzo optymistycznie! Błękitne niebo i czyste powietrze to w naszych warunkach dość rzadki widok. Lokalni "indianie", którzy co roku sezon wiosenny rozpoczynają od palenia trawy w przydomowych ogrodach i na polach - już prawdopodobnie nie mogą się doczekać, kiedy zapalą pierwsze ogniska, paląc wszystko co się da, począwszy od plastiku a skończywszy na pozostałościach po zimie, "puszczając" na całą okolicę swoje "sygnały dymne". Porządek musi być! Tak jest co roku, więc nie przewidujemy, aby w tym było inaczej. Tak więc - czekamy kiedy krajobraz zasnuje gęsty, biały swąd, a "indianie" ucieszą się, bo w powietrzu będzie "czuć wiosnę"! Mamy nadzieję, że na mapie pożarów traw i nieużytków w tym roku nie znajdzie się jak w ubiegłych latach - Pańska Góra i okolice osiedla. No cóż, strażakom życzymy, by nie będą musieli zbyt często wyjeżdżać do pożarów traw, bo w to, że takie zdarzenia będą, chyba nikt nie wątpi. W końcu... idzie wiosna. Z perspektywy ostatnich lat można dokładnie policzyć, ile kosztowały nas - podatników - wyjazdy strażaków związane z tego rodzaju akcjami. Czy pożarów nieużytków można uniknąć? Olbrzymie połacie niezagospodarowanych terenów "kuszą" potencjalnych podpalaczy. Spacerując w poszukiwaniu budzącej się do życia wiosny, każdy bez trudu zauważy wiele "niczyich" miejsc - potencjalnie niebezpiecznych, szczególnie narażonych na podpalenie.

Strona gotowa do druku

 Ogólnopolskie Warsztaty Ratownictwa Specjalistycznego Kozubnik 2014 r. "3x?"
16 Września 2014 - 7822 Odsłon

Straż Pożarna W dniach 12-14.września odbyły się Ogólnopolskie Warsztaty Ratownictwa Specjalistycznego Kozubnik 2014r."3x?" W warsztatach uczestniczyło 50 ratowników z grup poszukiwawczo-ratowniczych OSP Lipki, OSP Długołęka, OSP Kłodawa, OSP Łódź Jędrzejów, OSP Siedlce, OSP Niebieszczany, OSP Kęty oraz przedstawiciele Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu oraz szefowa zespołu poszukiwawczego - Itaka, Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych. Głównym celem warsztatów było podniesienie wiedzy i doświadczenia ratowników Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych jakich metod prócz poszukiwawczych można użyć prócz psów ratowniczych do poszukiwań osób zaginionych w terenie otwartym.

Czytaj więcej... (2345 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Pożar w Targanicach - To było podpalenie!
09 Września 2014 - 8303 Odsłon

Straż Pożarna Znane są przyczyny sławnego, historycznego pożaru, mającego miejsce w Targanicach na początku lat dwudziestych obecnego wieku. To było podpalenie! Udało nam się dotrzeć do fotografii dokumentujących akcję gaśniczą. Cała sprawa owiana jest mgiełką tajemnicy. Jest "szyta grubymi nićmi" - mówią w tajemnicy napotkani przez nas świadkowie wydarzeń. Ludzie boja się mówić. Okazuje się, że w podpalenie mogą być zamieszane znane osobistości Targanic i Brzezinki. Policja, która pojawiła się na miejscu zdarzenia z obawy przed wykryciem sprawców - nie prowadzi jakichkolwiek czynności wyjaśniających. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt użycia podczas gaszenia najnowocześniejszego sprzętu gaśniczego dostępnego w regionie. Fotoreportaż w czytaj więcej.

Czytaj więcej... (775 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Wielki wybuch rozgrzanego oleju na Placu Mickiewicza
30 Sierpnia 2014 - 8075 Odsłon

Straż Pożarna Płomień był tak potężny, że niektórym obserwatorom pootwierały się buzie ze zdziwienia! jak, z tak niewielkiej ilości oleju i wody może powstać tak potężny ogień! Podczas zawodów FCC w Andrychowie na Placu Mickiewicza zaprezentowano sposób gaszenia palącego się, rozgrzanego oleju. Pamiętajcie! nigdy nie próbujcie gasić tego typu pożaru za pomocą wody! W czasie, kiedy strażacy prezentowali sprzęt i pokazywali sposoby wydobywania ludzi ze zniszczonych samochodów - ich koledzy walczyli na placu w rywalizacji indywidualnej. Nie było lekko - wręcz przeciwnie. Doping w takich warunkach pewnie też nie jest najlepiej słyszalny. Strażacka profesja nie należy do najprostszych i najlżejszych. Najmłodsi mieszkańcy miasta pewnie jeszcze o tym nie wiedzą. Próbowali swoich sił w tym, z czym strażacy kojarzeni są od wieków - sikając wodą z sikawek do celu. Jak zmienił się przez lata zawód strażaka można było zobaczyć obserwując wykorzystywany przez nich osprzęt. Ręczne motopompy zastąpiły agregaty sterowane numerycznie, a wybór narzędzi pneumatycznych do pracy przy wypadkach samochodowych jest w chwili obecnej - ogromny. Jedna rzecz przez te lata pozostała bez zmian - odwaga strażaków, którzy często z narażeniem własnego życia pomagają nam podczas klęsk żywiołowych, wypadków samochodowych i pożarów. Dziękujemy! i zapraszamy na fotki!

Czytaj więcej... (5162 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Codziennie walczą o nasze życie, wczoraj walczyli o prestiż. Strażacy!
30 Sierpnia 2014 - 7793 Odsłon

Straż Pożarna FCC wyłonił zwycięzców, ale tak naprawdę - zwyciężyli wszyscy, którzy służą społeczeństwu od lat - w Państwowych i Ochotniczych Jednostkach Straży Pożarnej. Strażacy - obdarzeni jako jedna z niewielu grup zawodowych ogromnym społecznym zaufaniem spotkali się wczoraj by walczyć o prestiż. Niektórzy przyszli wprost z pracy, bez chwili odpoczynku, aby na andrychowskiej agorze zmierzyć się z torem przeszkód i własnymi słabościami. W drodze czekało ich gaszenie symulowanego pożaru, ewakuacja poszkodowanego, wyścig na wieżę z dodatkowym obciążeniem, przepychanie młotem ciężaru, wciąganie obciążenia na linie. Powiatowa Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach kolejny raz zorganizowała u nas turniej realizowany według formuły FCC. Zmagania strażaków dopingowały rodziny oraz mieszkańcy i goście Gminy Andrychów. Zobaczcie jak było wczoraj - mamy dla Was kolejną galerię foto.

Czytaj więcej... (4118 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Pamiętacie to? FCC czyli Firefighter Combat Challenge?
27 Sierpnia 2014 - 7692 Odsłon

Straż Pożarna W najbliższy weekend powtórka! Wielka impreza plenerowa kolejny raz zawita do naszego miasta! FCC czyli Firefighter Combat Challenge - zawody strażaków z całego kraju gościły w Andrychowie w w ubiegłym roku w weekend 27-28 lipca 2013 r. Przypomnijcie sobie jak było - tutaj W tym roku zawody odbędą się w dniach 29-30 sierpnia. Na ogólnopolskie zawody strażaków w formule FCC zaprasza Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Wadowicach.

Strona gotowa do druku

 IV Ogólnopolski Zlot Motocyklowy
19 Lipca 2014 - 9659 Odsłon

Straż Pożarna Motocyklowy Klub Strażaków - Riders of Flames oraz MiniZoo Kucyk w Inwałdzie zaprosiło motocyklistów z całej Polski na IV Ogólnopolski Zlot Motocyklowy. W programie przewidziano koncerty muzyki country, paradę motocykli, ognisko, konkursy i wiele innych atrakcji. Zlot będzie trwał 3 dni. Cruisery, choppery, bobbery, klasyczne, muscle i power bike, naked, crossy, enduro, supermoto, triale, motorowery, skutery i inne rodzaje stalowych rumaków - mające od 2-4 kółek pojawiły się w inwałdzkim zagłębiu turystycznym - ciesząc oko przybyłych uczestników zlotu. Oj... będzie sie tam działo przez weekend! Zapraszamy do obejrzenia czarno - srebrnych cudów! Na miejscu działa kilka stoisk w których można dokupić szereg akcesoriów do "nieziemsko" wyglądających pojazdów!

Czytaj więcej... (2672 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Niezwykłe spotkanie! Psy i helikoptery pod znakiem Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych
17 Lipca 2014 - 7723 Odsłon

Straż Pożarna W Balicach miało miejsce pożyteczne spotkanie. Spotkały się dwie Grupy Poszukiwawczo - Ratownicze; jedna do poszukiwań wykorzystuje psy ratownicze - druga helikoptery. 3 Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza stacjonuje na Balicach, jest samodzielną jednostką wojskową przeznaczoną do realizacji zadań SAR na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz w obszarze przygranicznym państw sąsiednich. Wspólne, kolejne spotkania 3 GPR i GPR Kęty pozwoliły na zdobycie nowych doświadczeń i podniesienie umiejętności żołnierzy i strażaków. Głównym założeniem ćwiczeń było przyzwyczajenie psów ratowniczych do transportu śmigłowcem. Dodatkowo ratownicy Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej OSP Kęty przeszli szkolenie z zakresu przyjmowania śmigłowca Mi-8 oraz zabezpieczenia miejsca lądowania. Szczegóły i piękne fotki ze spotkania i wspólnych ćwiczeń - w czytaj więcej!

Czytaj więcej... (2873 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Nietypowe szkolenie. Ktoś musi znaleźć, żeby żyć mógł ktoś...
07 Lipca 2014 - 7684 Odsłon

Straż Pożarna W dniach 4-6 lipca pięciu przewodników z psami ratowniczymi z GPR OSP Kęty uczestniczyło w szkoleniu doskonalącym z zakresu przeszukiwania przy pomocy psa - strumieni gruntowych (osuwisk) i cieków wodnych. Szkolenie prowadzone było przez instruktorów GP GOPR i IRO na terenie działania Grupy Podhalańskiej GOPR. Organizatorem szkolenia była Fundacja Wspierania Ratownictwa Górskiego na Podhalu. W szkoleniu brali udział również przewodnicy z GPR OSP Długołęka. Szczegóły i fotografie ze szkolenia w czytaj więcej

Czytaj więcej... (1519 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Piknik strażacki
27 Maja 2014 - 7570 Odsłon

Straż Pożarna Niedziela - 25. maja była dla zdecydowanej większości mieszkańców gminy Andrychów - dniem odpoczynku. Okoliczne parki rozrywki i sztandarowe atrakcje turystyczne kusiły nie tylko mieszkańców, ale i gości odwiedzających naszą gminę. W Inwałdzie na terenie MiniZoo strażacy zorganizowali tradycyjny piknik strażacki! Zaprezentowano sprzęt pożarniczy, wystawę samochodów strażackich, zjazd tyrolski i pokaz cięcia wraku. O godzinie 15.00 odbył się koncert w ramach realizacji zadania publicznego dla gminy pod tytułem "Majówka z Orkiestrą" zorganizowany przez stowarzyszenie Miejska Orkiestra Dęta Andropol w Andrychowie. Oprócz wspomnianych wcześniej atrakcji działał skokochron, ścianka wspinaczkowa, można było spróbować jazdy quadem (jako pasażer) i uczestniczyć w wielu konkursach prowadzonych przez animatorów oraz strażaków. OSP w Izdebniku prowadziła akcję promującą dawstwo szpiku. Piknik rozpoczął się o godzinie 13.00 i z minuty na minutę gromadził coraz większą liczbę gości. Zapraszamy na fotoreportaż wykonany tuż po jego rozpoczęciu. A teraz najważniejsze! Wielkie dzięki dla strażaków za profesjonalne zorganizowanie pikniku dla mieszkańców naszej gminy!!!

Czytaj więcej... (2914 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 GPR OSP KĘTY promuje idee psów ratowniczych i poszukiwań osób zaginionych
25 Maja 2014 - 6053 Odsłon

Straż Pożarna Na zaproszenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach promowała idee psów ratowniczych i poszukiwań osób zaginionych. Grupa miała swoje stoisko oraz prezentowała umiejętności zespołów ratowniczych. Ponadto "Gorący dzień SGGW" zaowocował nową współpracą i nawiązaniem nowych kontaktów. Gorący dzień stał się też początkiem nowej tradycji na "chrzest stażystów" GPR OSP KĘTY :) W czytaj więcej - fotoreportaż nadesłany przez Jerzego Hermę.

Czytaj więcej... (1628 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Wieprzówka pogroziła palcem nie tylko w Andrychowie, ale i w Wieprzu
18 Maja 2014 - 5521 Odsłon

Straż Pożarna Dzięki uprzejmości Jerzego Hermy mamy dla Was kolejną garść fotografii z tegorocznej ulewy, oraz jej wpływu na naszą największą, gminną rzekę - Wieprzówkę. Oprócz części fotografii z Andrychowa w fotoreportażu znajdziecie też kilka fotografii z sąsiedniego Wieprza. Autor uwiecznił również pracę strażaków, którzy w ostatnich dniach mieli szczególnie dużo pracy. Zapraszamy do obejrzenia kilku migawek naszej wspólnej rzeki wykonanych w dniu 16. maja 2014 r. Tradycyjnie - od lat, z niepokojem patrzą w niebo mieszkańcy centrum Andrychowa. Wielu pamięta czas, kiedy Wieprzówka wdarła się na ulicę 1 Maja, a na Placu Mickiewicza poziom wody sięgał w niektórych miejscach kolan! Na szczęście - w tym roku tak się nie stało.

Czytaj więcej... (1471 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Strażacy-ratownicy z Kęt dzielą się swoją wiedzą ze studentami SGGW
08 Kwietnia 2014 - 5693 Odsłon

Straż Pożarna 6 kwietnia 2014 r. zespół ratowniczy Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Kęty miał zaszczyt dzielić się wiedzą kynologiczno-ratowniczą ze słuchaczami Studiów Podyplomowych Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Temat wykładu - "Pies w społeczeństwie - hodowla i zachowanie" Trzygodzinne dzielenie się wiedzą obejmowało tematykę z zakresu świetnie znanego kęckiemu zespołowi - poszukiwania osób zaginionych i wykorzystywania w tym celu psów ratowniczych oraz nowoczesnych, specjalistycznych narzędzi. Ratownicy podzielili się swoją wiedzą na temat ich czworonożnych przyjaciół zdobytą podczas wspólnej pracy i ćwiczeń. Wśród omawianych tematów znalazły się również omówienia testów predyspozycji i obserwacji psa pod kątem wymagań na przyszłego psa ratownika, etapy szkolenia psa ratowniczego, wpływu środowiska i stresu na jego pracę. Nie zabrakło omówienia sukcesów psów ratowniczych - wspólnych sukcesów zespołów ratowniczych w Polsce i na Świecie. Studenci obejrzeli materiały filmowe przedstawiające działania GPR działającej przy OSP w Kętach. Wykład poprowadził przewodnik psa ratowniczego Gorana i jednocześnie absolwent SGGW druh Jerzy Herma. Warto dodać, że w 2013 roku Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego podpisała porozumienie o współpracy z Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Kęty. 24 maja 2014 r. GPR OSP Kęty będzie uczestniczyć w Dniach Otwartych SGGW w Warszawie, prezentując swoją działalność na specjalnym stoisku zlokalizowanym na terenie kampusu. Galeria fotografii z wykładu dostępna jest na stronie portalu społecznościowego GPR Kęty tutaj

Strona gotowa do druku

 Pierwsze wiosenne pożary już za nami...
23 Marca 2014 - 5832 Odsłon

Straż Pożarna Jak rozpoznać nadchodzącą wiosnę? Bez wątpienia sygnałem informującym o tym całą okolicę są dźwięki strażackich syren wzywające co jakiś czas do akcji gaszenia pożaru traw. Pojawiła się w naszej okolicy niechlubna, niepisana tradycja... najpierw płoną ugory w okolicach osiedla, a za jakiś czas Pańska Góra. Mamy nadzieję, że w tym roku tradycja ta nie doczeka się kontynuacji i miejska góra nie będzie płonąć. Wczoraj popołudniową ciszę osiedla przerwały dźwięki syren samochodów strażackich. Jak informuje Zbigniew Kubień: około godz. 14.00 na Osiedlu Lenartowicza - tuż obok tzw. nowej kotłowni (na końcu Osiedla) wybuchł groźny pożar. Zapaliły się duże obszary suchych traw. Pożar rozprzestrzeniał się bardzo szybko. Nad Osiedlem pokazały się kłęby dymu. W górę strzeliły języki ognia. Sytuacja wydawała się bardzo groźna. Błyskawicznie pojawili się strażacy z kilku jednostek PSP i OSP. Po godzinie opanowano sytuację. Na miejscu pojawiła się również Policja. To jednak nie był koniec akcji. Już za kilkanaście minut samochody strażackie stawiły się w tym samym miejscu. Ogień płonął ponownie. Szczegóły w czytaj więcej

Czytaj więcej... (1276 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 KP PSP w Wadowicach apeluje - Nie wypalaj traw!
21 Marca 2014 - 5526 Odsłon

Straż Pożarna Apel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach o zaniechanie szkodliwego wypalania traw. Wraz z nadejściem wiosny powraca plaga wypalania suchych traw - zła tradycja, z którą od lat zmagają się strażacy, policjanci, służby ochrony środowiska. Sucha, ubiegłoroczna roślinność zapala się błyskawicznie, a ogień szybko obejmuje coraz większą powierzchnie gleby, dociera do płotów i zabudowań, zapala podkłady kolejowe, wdziera się w głąb lasu, zadymia ruchliwe szlaki drogowe. W palących się od wypalanych traw zabudowaniach coraz częściej giną też ludzie - Pełna treść Apelu dostępna jest na stronie KP PSP Wadowice

Strona gotowa do druku

 Projekt "Bezpieczny Dom" - Strażacy JRG chcą edukować dzieci i młodzież
21 Marca 2014 - 5107 Odsłon

Straż Pożarna Wszyscy wiemy, jak ważne są działania profilaktyczne, uświadamiające zagrożenia płynące ze strony żywiołu jakim jest ogień. Strażacy z andrychowskiej Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nie tylko dobrze znają się na swojej profesji, ale też chcą uczyć dzieci i młodzież właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia. Opracowali projekt edukacyjny "Bezpieczny Dom" skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej. W trakcie wizyty w Jednostce, uczestnicy programu mogą poznać szereg bezpiecznych zachowań, oraz sposobów reakcji na sytuację zagrożenia pożarem i pożar. Program dzieli się na część teoretyczną i praktyczną, w kórej zdobywa się wiedzę mogącą uratować życie i zdrowie. Młodzi ludzie uczą się poruszania w zadymionych pomieszczeniach, reakcji na gorące drzwi, postępowania w razie sygnałów ostrzegawczych z czujników dymu, tlenku węgla, gazu ziemnego. Istotnym elementem działań edukacyjnych jest również nauka sposobu powiadamiania o zagrożeniu, wezwania pomocy służb ratowniczych. Przy okazji - dzieci i młodzież mogą zapoznać się z pracą strażaków oraz sprzętem będącym na wyposażeniu JRG. Polecamy takie szkolenia! Polecamy zwłaszcza młodzieży szkolnej. Grupy zainteresowane udziałem w projekcie, proszone są o wcześniejsze skontaktowanie się z dowództwem JRG, w celu ustalenia terminu wizyty. Telefon: 33 870 23 00

Strona gotowa do druku

 Pożar w kotłowni
20 Stycznia 2014 - 5478 Odsłon

Straż Pożarna Pożar kotłowni w domu przy skrzyżowaniu ulic Głowackiego oraz Żwirki i Wigury już ugaszony. Na miejsce przybyła Straż Pożarna i opanowała sytuację. Piszemy o tym, bo przypadkiem byliśmy świadkami błyskawicznego wyjazdu strażaków z OSP Sułkowice Łęg. Jesteśmy pod dużym wrażeniem szybkości reakcji od momentu pojawienia się dźwięku syreny do momentu wyjazdu samochodów do akcji. Od chwili uruchomienia syreny w ciągu dosłownie kilku minut strażacy pojawili się pod remizą OSP, przebrali w mundury bojowe i wyruszyli do akcji. Nie wiemy kto pojawił się pierwszy na miejscu zdarzenia, bo dźwięki syren kilku samochodów strażackich słychać było w całej okolicy. Jak poinformowano nas w JRG PSP Andrychów - wszystko dobrze sie skończyło. Dziękujemy strażakom za błyskawiczne działania!

Strona gotowa do druku

 Jest taka wiedza o cyferkach, która może uratować życie i majątek...
27 Października 2013 - 5722 Odsłon

Straż Pożarna Ten krótki artykuł polecamy szczególnie rodzicom małych dzieci i nauczycielom szkół podstawowych. Nie wiemy, czy w szkołach prowadzone są praktyczne zajęcia z powiadamiania służb ratownicznych o stanach zagrożenia. Z pewnością - warto by było również zorganizować gazetkę szkolną na tego rodzaju tematy. 999, 998, 997, 112... czy dzieci wiedzą jak praktycznie zachować się w momencie zagrożenia zdrowia, życia lub postępowania w wypadku sytuacji niebezpiecznych? Czy znają i przetrenowały w praktyczny sposób umiejętność powiadamiania służb ratunkowych? Strona internetowa Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP Andrychów informuje o akcji, która miała miejsce wczoraj. Na stronie www.psp.andrychow.pl czytamy: Strażacy zostali zadysponowani do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Nidek, gmina Wieprz. W trakcie wyjazdu otrzymaliśmy informacje o dużym zadymieniu wewnątrz obiektu i o tym, że przebywa tam starsza osoba, która nie może opuścić budynku. Dotarły również do nas precyzyjne dane, co do lokalizacji, adresu i dojazdu do tegoż domu, a wszystko to dzięki... ośmioletniej dziewczynce, która się w nim znajdowała pod opieką babci! Na miejscu otrzymała od nas "Misia Ratownika". Myślimy, że jej dzielna i godna naśladowania postawa powinna służyć za wzór nie tylko dzieciom, ale i dorosłym! Dajemy ten wpis pod rozwagę nauczycieli, ale też rodziców. Nie lekceważmy obowiązku nauki naszych dzieci zasad postępowania, które mogą uratować życie ich, nasze, naszych sąsiadów oraz dorobek materialny zdobywany przez lata. Zróbmy to najszybciej jak tylko będzie to możliwe! W dobie wszędobylskich komórek sprawmy, by właściwa reakcja dziecka na zagrożenie życia, zdrowia lub mienia nie była czynem bohaterskim, lecz normalną, przemyślaną i wyuczoną reakcją. To jest nasz wspólny obowiązek.

Strona gotowa do druku

 Uwaga - próbne włączenie syren
23 Października 2013 - 5460 Odsłon

Straż Pożarna W związku z ogólnopolskimi ćwiczeniami noszącymi kryptonim "Renegade-Kaper" w dniu 23 października 2013 r. również na terenie Gminy Andrychów między godz. 10 a 10.15 zostaną włączone wszystkie syreny alarmowe. Tzw. sygnał modulowany będzie trwał przez trzy minuty. Ok. godz. 11 alarm zostanie odwołany. Sygnał, tym razem ciągły, będzie trwał również trzy minuty. Trening przeprowadza Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Celem ćwiczeń jest sprawdzenie systemu wykrywania i ostrzegania na wypadek zagrożenia działaniami terrorystycznymi.

Czytaj więcej... (92 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Powiatowe Ćwiczenia Obronne "Październik 2013" Foto
11 Października 2013 - 6091 Odsłon

Straż Pożarna 11 października 2013 roku (piątek) na terenie Gminy Andrychów odbyły się Powiatowe Ćwiczenia Obronne pn. "Październik 2013" połączone z "Gminnymi ćwiczeniami taktyczno-bojowymi jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Andrychów, z udziałem sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz podmiotów współdziałających. W trakcie ćwiczeń zaplanowano także epizody praktyczne. Szczegóły w czytaj więcej.

Czytaj więcej... (3939 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Ich sukces to czyjeś życie!
28 Września 2013 - 5710 Odsłon

Straż Pożarna "Poszukiwania 83-letniej kobiety w Suchej Beskidzkiej zakończyły sie sukcesem. Zespół ratowniczy GPR OSP Kęty składający się z przewodniczki i psa Lucky'ego oraz operatora i kamery termowizyjnej odnalazł zaginioną kobietę żywą. Współpraca wielu osób (w tym mieszkańców) i lokalnych jednostek ratowniczych przyczyniła się do sukcesu" - pisze do nas Jerzy Herma z GPR OSP Kęty. Gratulujemy i dziękujemy strażakom oraz ich czworonożnym przyjaciołom. Praca i pasja po wielu latach treningów przerodziła się w skuteczną, wrażliwą i wspaniałą kadrę na którą zawsze można liczyć!

Strona gotowa do druku

 Odwiedziliśmy Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą PSP Andrychów. Mają dużo ciekawego sprzętu!
19 Lipca 2013 - 6155 Odsłon

Straż Pożarna Kiedy samochód Straży Pożarnej pędzi na sygnale do akcji - oczekujemy od strażaków szybkiej i profesjonalnej akcji ratowniczej. W tym tygodniu odwiedziliśmy Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Andrychowie, aby uzyskać więcej informacji na temat wyposażenia jednostki w specjalistyczne narzędzia. Jednostka sukcesywnie wyposażana jest w nowoczesny sprzęt z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy lub wykrywania różnego rodzaju zagrożeń. Od dawna na wyposażeniu znajdują się narzędzia hydrauliczne - nożyce, rozpieracze, itp. Służą m.in. do wykonania dostępu do ludzi uwięzionych w rozbitych pojazdach podczas wypadków samochodowych. Na wyposażeniu znajdują się też wysokiej jakości detektory, służące do wykrywania stężeń gazów wybuchowych w powietrzu, wykrywania tlenku węgla, siarkowodoru, chloru. Mierzą również stężenie tlenu w atmosferze niebezpiecznej. Jest też kamera termowizyjna, która doskonale spisuje się podczas przeszukiwania zadymionych pomieszczeń i obiektów, bądź poszukiwaniu ludzi nocą, w terenie otwartym. Sprzęt umożliwia szybką lokalizację zagrożonych osób, udzielenie pomocy lub ewakuację w bezpieczne miejsce. Po jednostce oprowadzali nas mł. bryg. mgr inż. Jarosław Jończy - dowódca zmiany II oraz asp. Łukasz Karkoszka - dowódca zastępu. Szczegóły w czytaj więcej.

Czytaj więcej... (7413 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Ratownicy z Kęt mają wysoko postawionego sprzymierzeńca! Gratulujemy dalekowzroczności! Zobaczcie film!
16 Lipca 2013 - 6515 Odsłon

Straż Pożarna Są coraz bardziej popularne. W miarę rozwoju techniki, elektroniki, mikromechaniki i informatyki budowa tego rodzaju obiektów po zakupieniu elementów składowych - możliwa jest niemal pod przysłowiową "strzechą". Wykorzystuje je rząd, wojsko (głównie do zadań specjalnych i rozpoznawczych) dlaczego więc nie mieliby ich wykorzystywać strażacy grup poszukiwawczo-ratowniczych? Mowa oczywiście o bezpilotowcach - małych samolotach lub copterach sterowanych radiowo, które po wyposażeniu w dodatkowy osprzęt (np. kamerę online, kamerę termowizyjną, moduł GPS) mogą być sokolim okiem grup poszukiwawczo-ratowniczych. Rozwiązania tego typu mają wiele plusów. Kilka dni temu Grupa Poszukiwawczo Ratownicza OSP Kęty przeprowadziła ćwiczenia w terenie, właśnie z wykorzystaniem quadrocoptera udostępnionego przez firmę z Gierałtowic Kamil Mrowiec CNC Copter. Strażacy są zachwycenie wynikiem wsólnych działań! Szczegóły w czytaj więcej.

Czytaj więcej... (2023 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Burza przeszła nad miastem
11 Lipca 2013 - 6216 Odsłon

Straż Pożarna Kolejny raz nad gminą Andrychów przeszła gwałtowna burza. Na szczęście nie było powodu, żeby strażacy z jednostek PSP oraz OSP musieli interweniować. Po groźnym pożarze od uderzenia pioruna, który miał miejsce kilka dni temu w Wieprzu - mieszkańcy całej okolicy z niepokojem patrzą w niebo. My również z lekkim strachem i szacunkiem dla groźnych zjawisk meteorologicznych, jakimi są wyładowania atmosferyczne - sfotografowaliśmy kilkanaście z nich. Fotki w czytaj więcej.

Czytaj więcej... (1064 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Zawaliła się stodoła. Na szczęście nic się nikomu nie stało.
10 Lipca 2013 - 6173 Odsłon

Straż Pożarna W Roczynach doszło do nietypowego, niebezpiecznego zdarzenia. Zawaliła się bardzo stara stodoła. Na miejsce przybyły jednostki Straży Pożarnej i Policja. Teren wstępnie zabezpieczono. Ponieważ istniała możliwość, że w gruzowisku mogą znaleźć się ludzie - oprócz jednostek Straży Pożarnej - wezwano Grupę Poszukiwawczo Ratowniczą z Kęt. Teren poszukiwań? Setki ostrych jak igła drzazg, gwoździe wystające z łatek, gruzowisko pełne ostrych kawałków dachówki. Systematyczne i profesjonalne przeszukanie gruzowiska przez psy ratownicze oraz wcześniejsze działania Straży Pożarnej wykluczyły obecność ludzi w niebezpiecznym terenie. Zapraszamy Was do obejrzenia fotoreportażu wykonanego na miejscu zdarzenia. Trzeba przyznać, że wyszkolenie i sprawność działania par ratowniczych - psa i jego przewodnika jest imponująca. Psy w terenie wykazywały się wręcz ekwilibrystycznymi zdolnościami wykonując posłusznie komendy swoich przewodników. Grupa Poszukiwawczo Ratownicza wchodzi w skład jednostki OSP Kęty, która otrzymała niedawno tytuł najlepszej jednostki OSP w Małopolsce. Na miejscu działania prowadziły również jednostki z terenu Gminy Andrychów - JRG PSP Andrychów, oraz OSP Roczyny.

Czytaj więcej... (1921 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Syreny strażackie przed południem
11 Czerwca 2013 - 6566 Odsłon

Straż Pożarna 11 czerwca przed południem aż dwa razy syreny strażackie wzywały do akcji. Jak dowiedzieliśmy się u oficera dyżurnego JRG - na szczęście nie był to pożar, lecz inne wydarzenie. Na ulicy Głowackiego z powodu zdarzenia drogowego słupy niebezpiecznie nachyliły się nad drogą i zagrażają bezpieczeństwu przejeżdżających. Już słychać syreny wozów strażackich - strażacy ruszyli do akcji. Przy okazji - Strażacy! Dziękujemy za Waszą pracę!

Strona gotowa do druku

 Wszystkiego najlepszego Strażacy!
04 Maja 2013 - 6405 Odsłon

Straż Pożarna W dniu Waszego Święta - Dnia Strażaka - wszystkiego najlepszego życzą internauci - czytelnicy i redakcja andrychow.pl! Opieki Świętego Floriana, tyle powrotów ile wyjazdów i oby ich było jak najmniej!

Strona gotowa do druku

 Indianie rozmawiają ze soba bez przeszkód, straż ma pełne ręce roboty, Pańska Góra w ogniu
16 Kwietnia 2013 - 5901 Odsłon

Straż Pożarna Tradycyjnie wraz z nadejściem wiosny lokalni indianie rozpoczęli dialog. Trawa i pozostałości po zimie z ich ogródków to doskonały materiał, by dawać znaki dymne w całej okolicy. Tak więc - krajobraz co chwilę zasnuwa gęsty, biały swąd z przydomowych ognisk, a starzy indianie cieszą się, bo czuć wiosnę w powietrzu! i pozdrawiają wszystkich bez przeszkód na łączach. To tyle, z życia tej lokalnej, bardzo uciążliwej mniejszości w naszej gminie. W dniu dzisiejszym zdarzył się również incydent na Pańskiej Górze, Na miejsce pojechały dwa zastępy straży pożarnej. Szkoda by było naszej starej, Pańskiej i pięknego sadu. Nieużytki są jednak bardzo niebezpieczne. Odrobina nieuwagi wystarczy, by pożar rozprzestrzenił się, niszcząc jeden z symboli naszego miasta.

Czytaj więcej... (384 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Może przekażesz 1% dla psów ratowniczych?
06 Marca 2013 - 5995 Odsłon

Straż Pożarna Ratownicy GPR OSP KĘTY postanowili wziąść sprawy w swoje ręce i poprowadzić kampanię "1% dla psów ratowniczych Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Kęty". W tym celu opracowali nawet specjalny film oraz plakat informacyjny. Poniżej link z filmem promocyjnym a w rozwinięciu wiadomości plakat. Nie wiesz komu przekazać 1% ? Zobacz Może to właśnie dla nich przekażesz pomoc?

Czytaj więcej... (595 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Specjalistyczny sprzęt dla strażaków
21 Lutego 2013 - 6192 Odsłon

Straż Pożarna Samochód typu QUAD do jazdy po trudnym terenie, agregat prądotwórczy, agregat pompowy na przyczepie, namiot pneumatyczny, defibrylator oraz sprzęt do serwisowania masek aparatów powietrznych został przekazany strażakom Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach w trakcie odprawy rocznej kadry kierowniczej, która miała miejsce w dniu 19 lutego 2013 r. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z budżetu: Powiatu Wadowickiego, Unii Europejskiej, Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Wadowicach. Szczegóły - www.powiat.wadowice.pl

Strona gotowa do druku

 Tragiczny wypadek w Wieprzu
16 Lutego 2013 - 8491 Odsłon

Straż Pożarna Czasami w przestrzeni internetu słyszy się drwiące głosy kierowane w stronę służb mundurowych. Internauci wytykają im błędy, strofują za najzwyklejsze, ludzkie słabości. Wymaga się od nich naprawiania całego zła tego świata, niemal heroicznej pracy w ramach wykonywanych obowiązków. Wszystkie te głosy milkną w obliczu katastrof, zagrożeń, nieszczęść i zdarzeń losowych. To właśnie oni oprócz służb medycznych - strażacy i policjanci są jednymi z pierwszych na miejscach wypadków, także tych najtrudniejszych, w których giną ludzie. Potem przez wiele dni i lat, podobnie jak uczestnicy i rodziny ofiar noszą obraz tragedii w swojej pamięci. W dniu dzisiejszym, we wczesnych godzinach rannych miał miejsce tragiczny wypadek w sąsiednim Wieprzu. Niestety, tym razem śmierć zebrała swoje żniwo. Samochód uderzył w naczepę stojącego na poboczu ciągnika siodłowego.

Czytaj więcej... (766 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Zimą do Groty Komonieckiego
15 Lutego 2013 - 6049 Odsłon

Straż Pożarna Kilka dni temu szczególni turyści wybrali się na trudną dla "zwykłych śmiertelników" zimową wycieczkę. Ratownicy Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej OSP Kęty zrobili sobie ciekawy wymarsz kondycyjny z elementami nawigacji. Przewodnicy psów wraz ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi odwiedzili Grotę Komonieckiego i jak widać - dotarli do celu MY, Ratownicy z psami W KAŻDEJ AKCJI DAJEMY 100%, Z TWOJEJ STRONY WYSTARCZY TYLKO 1% - czytam często w materiałach informacyjnych otrzymywanych od nich. Jeśli nie zdecydowaliście się jeszcze komu przekazać wasz "procent" może to właśnie dla nich przeznaczycie swoje wsparcie. Jeśli tak - podajemy Nazwę OPP: OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W KĘTACH. Numer KRS: 0000065068. W czytaj więcej fotografie z zimowego wymarszu.

Czytaj więcej... (855 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Pożar lakierni przy ulicy Krakowskiej
08 Lutego 2013 - 6232 Odsłon

Straż Pożarna Dźwięk syren strażackich zbudził mieszkańców miasta dzisiaj (8. 02. 2013 r.) po północy. Napotkani na miejscu obserwatorzy zdarzenia twierdzili, że "prawdopodobnie pali się coś w lakierni". Na miejscu pojawiła się też specjalistyczna drabina strażacka. Dzięki szybkiej akcji opanowano niebezpieczną sytuację. 9 zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru w lakierni przy ulicy Krakowskiej. Pożar powstał na skutek awarii wentylatora w kabinie lakierniczej. Pierwsze zastępy straży pojawiły się o godzinie 0.05. Akcja trwała do 3.23 - dowiedzieliśmy się dzisiaj rano, dzwoniąc do Komendy PSP w Wadowicach. Strażacy interweniowali również na ulicy Sadowej, gdzie sygnał czujnika tlenku węgla zaalarmował właściciela budynku o obecności "zabójczego" gazu. Po przybyciu na miejsce strażacy zbadali obecność CO własnymi przyrządami - nie wykrywając zagrożenia. W budynku sprawdzono przewody kominowe. W czytaj więcej - foto nocnej akcji.

Czytaj więcej... (859 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Ratownicy. Pomagają nam, ale sami... też potrzebują pomocy
07 Listopada 2012 - 5977 Odsłon

Straż Pożarna Jak większość z nas wie - w pobliskich Kętach działa przy Ochotniczej Straży Pożarnej (i to bardzo aktywnie) specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza specjalizująca się w poszukiwaniu osób zaginionych z użyciem psów ratowniczych. W całej Polsce tego rodzaju formacji działa około 20. W szkoleniach i akcjach wykorzystują zwykle bardzo nowoczesny sprzęt elektroniczny oraz innowacyjne systemy i metody prowadzenia działań ratowniczych. Ratownicy nie tylko są przewodnikami swoich czworonożnych przyjaciół, ale też są w pełni przygotowani do prowadzenia działań - gaśniczych, poszukiwawczych, ratowniczych, medycznych, wysokościowych, technicznych i wodnych. Śmiało można powiedzieć, że zespoły te, to... najlepsi z najlepszych! Zespoły te, to połączenie wielkiego serca i ponadludzkich zdolności nosa ich czworonożnych towarzyszy. Podczas spotkania w Kętach, które odbyło się 4 listopada 2012 r. przedstawiciele 12 jednostek specjalistycznych dyskutowali o tym co w chwili obecnej jest im najbardziej potrzebne. Chcą się szkolić, wspólnie działać, wymieniać się doświadczeniem i umiejętnościami. Jak nietrudno sie domyślić - oczekują zrozumienia i pomocy od Państwa i instytucji w ramach których funkcjonują. Jakie są ich największe bolączki i czego chcą dla siebie na przyszłość? Przeczytajcie najlepiej u źródła: www.gpr.ospkety.pl

Strona gotowa do druku

 Pożar drewniano-murowanej stodoły w Targanicach
04 Listopada 2012 - 5901 Odsłon

Straż Pożarna W dniu dzisiejszym - tuż po jego rozpoczęciu strażacy mieli mnóstwo pracy. Jak informują na swojej stronie internetowej - Ogień zagrażał pobliskim zabudowaniom i rozprzestrzeniał się bardzo szybko ze względu na silne porywy wiatru. W chwili dojazdu pierwszych zastępów pożarem objęta była cała stodoła i jedna z wiat, druga częściowo. Dwóch mężczyzn zostało rannych w trakcie wynoszenia dobytku zgromadzonego pod wiatą. Z budynku wyniesiono również butlę gazową 5kg. Przyczynę pożaru ustala Policja. Fotografie z akcji dostępne są tutaj

Strona gotowa do druku

 Kontrola skuteczności reklam, znaków drogowych i drzew
05 Października 2012 - 5877 Odsłon

Straż Pożarna Wszyscy wiedzą, że skuteczna reklama jest dźwignią handlu. Ostatniej nocy to wiatr zweryfikował, które reklamy (zwłaszcza te wielkoformatowe) skutecznie znoszą wpływ czynników atmosferycznych. Kontroli, kolejny już raz podlegały też "tymczasowe" znaki drogowe, które pod wpływem podmuchów wiatru wywracały się na chodnik i ulicę. Na szczęście nie wiadomo nam o tym, by wywracające się znaki spowodowały jakieś szkody. Wiatr wywrócił też kilka drzew w Gminie Andrychów. W Parku Miejskim straciliśmy (niestety) kolejne drzewa. Jedno z nich pod wpływem porywistego wiatru wywróciło się na stojący w pobliżu kiosk. Jak informuje strona internetowa Nowin Andrychowskich - wiatr w nocy wywrócił również drzewo na ulicę Bielską w Roczynach (obok Kościoła Parafialnego) Szkody związane z nocną wichurą usuwają jednostki Straży Pożarnej.

Strona gotowa do druku

 W niedzielę w Wieprzu wielkie emocje, dużo atrakcji i dobra zabawa!
19 Września 2012 - 6216 Odsłon

Straż Pożarna Wielkie emocje, dużo atrakcji, dobra zabawa! - zachęca tytuł plakatu zapraszającego na miejsko-gminne zawody sportowo-pożarnicze, organizowane przez Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Wieprzu, które odbędą się w najbliższą niedzielę, 23. września od godziny 10.00 na terenie boiska sportowego LKS "Orzeł" Wieprz. Zapraszamy!

Strona gotowa do druku

 Fotoreportaże z sobotnich akcji straży pożarnej
03 Września 2012 - 6376 Odsłon

Straż Pożarna Dzięki uprzejmości Jerzego Hermy otrzymaliśmy fotografie z akcji strażaków Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Andrychowa. W pierwszą sobotę września była to jednostka zdecydowanie bardziej ratownicza niż gaśnicza. Strażacy udzielali pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych. Niebezpiecznie było w Wieprzu, gdzie podczas opadów deszczu kierowcy "wpadali w pułapkę" śliskiej nawierzchni. To kolejny przykład, że okres suszy osłabia czujność kierowców i w momencie opadów zapominają o wzmożonej czujności na drodze i dostosowaniu prędkości do warunków jazdy. W czytaj więcej fotografie z akcji, podczas których strażacy wyciągali samochód, który zjechał z drogi na "mokrym" zakręcie obok kaplicy w Wieprzu oraz akcja usuwania dużej plamy oleju na drodze a także dachowanie obok stawów w Wieprzu. Fotografie publikujemy jako przestrogę i prośbę o zachowanie szczególnej uwagi na drogach!

Czytaj więcej... (2613 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Pożar 5.01. Stara kuźnia. Sułkowice, ulica Beskidzka
26 Sierpnia 2012 - 6700 Odsłon

Straż Pożarna Godzina piąta minut trzydzieści, kiedy pobudka zagrała Wszyscy żołnierze znają słowa tej piosenki. Tym razem nie żołnierską, ale strażacką pobudkę w Andrychowie i okolicy zrobiły syreny informujące o pożarze już o 5.01. Dwie jednostki PSP JRG Andrychów oraz zastępy z OSP Sułkowice Łęg i Targanice Górne uczestniczyły w gaszeniu starej kuźni przy ulicy Beskidzkiej. To w pewnym sensie taki "Sułkowicki samolot" - punkt orientacyjny, nieodłączny element krajobrazu. Pewnie przez jakiś czas nadal nim zostanie, bo od drogi nie widać efektu porannej pobudki. Z tyłu budynku sytuacja wygląda znacznie gorzej. Trwają czynności wyjaśniające przyczynę pożaru. Fotografie nadpalonego, drewnianego budynku w czytaj więcej.

Czytaj więcej... (489 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Hej Andrychów! Głosujemy na Łukasza Sopickiego! Strażaka z PSP Andrychów!
14 Sierpnia 2012 - 6346 Odsłon

Straż Pożarna Dostaliśmy właśnie informację następującej treści: Myślę, że warto byłoby zawiadomić mieszkańców Andrychowa o tym, że jeden z naszych strażaków bierze udział w Małopolskim Konkursie na Najpopularniejszego strażaka województwa małopolskiego roku 2012. Łukasz Sopicki z PSP Andrychów jest na razie na 14 miejscu, ale konkurs trwa do 31 sierpnia, więc jeszcze ma szansę zdobyć więcej głosów. Więcej info na stronie organizatora konkursu Gazety Krakowskiej Niezwłocznie Was informujemy! Niech ten prosty gest - NASZE SMSy (my już wysłaliśmy!) będzie wyrazem wdzięczności dla naszych dzielnych Strażaków za ich ciężką, odpowiedzialną i niebezpieczną pracę! Komórki w dłoń i dzwoń! a raczej esemesuj pod nr 7155 wpisując w treści STRAZAK.90 - Koszt jednego SMSa: 1,23 zł. z VAT.

Strona gotowa do druku

 Uratuj komuś życie wspólnie ze strażakami z OSP Targanice Dolne!
07 Sierpnia 2012 - 6121 Odsłon

Straż Pożarna Ochotnicza Straż Pożarna w Targanicach Dolnych (ul. Dobra) postanowiła pięknie i aktywnie włączyć się w dzieło pomocy ludziom potrzebującym krwi i szpiku kostnego. W najbliższą niedzielę właśnie w OSP Targanice Dolne odbędzie się akcja honorowego krwiodawstwa, zbiórka wniosków potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz bezpłatne badania wzroku dzieci. Ratownicy Medyczni pokażą jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. W trakcie pokazu będzie można poznać wnętrze i wyposażenie karetki. Odbędą się również koncerty muzyczne - zagrają zespoły LEE MONDAY oraz THE PRYZMATS. Nic dodać nic ująć - wspaniała, piękna i jakże potrzebna i godna uznania inicjatywa! Program imprezy w czytaj więcej.

Czytaj więcej... (2366 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Po oficjalnym, styczniowym - uroczyste, lipcowe przekazanie samochodów dla OSP Inwałd
15 Lipca 2012 - 6181 Odsłon

Straż Pożarna Oficjalne przekazanie samochodów do inwałdzkiej OSP odbyło się pod koniec stycznia 2012 r. Burmistrz Andrychowa wręczył wtedy Prezesowi OSP Adamowi Kołaczykowi dokument podpisany przez komendanta Małopolskiego PSP informujący o przekazaniu strażakom z Inwałdu na własność samochodów otrzymanych z andrychowskiej PSP. Pisaliśmy o tym dokładnie : tutaj. Wycofane z PSP Andrychów w związku z pozyskaniem nowego sprzętu jednostki zastąpiły wysłużone inwałdzkie wozy bojowe. Po mroźnych chrzcinach szampanem zapowiedziano uroczyste przekazanie "nowych" samochodów w bardziej sprzyjających warunkach :) wraz z towarzyszącym temu festynem dla mieszkańców. Tak się też stało wczoraj, 14 lipca 2012 r. w Inwałdzie w godzinach popołudniowych. Spotkanie było okazją do uhonorowania strażackiego trudu. Podczas uroczystego apelu zasłużeni druhowie odebrali z rąk przybyłych na uroczystości przedstawicieli wojewódzkich i gminnych władz samorządowych i przedstawicieli zarządu OSP medale państwowe i korporacyjne. Wcześniej w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny odbyła się uroczysta Msza Św. Po częściach oficjalnych mieszkańców wioski i zaproszonych gości czekał koncert kapel oraz zabawa taneczna z muzyką na żywo.

Strona gotowa do druku

 Palące się śmieci przyczyną poważnej awarii
02 Lipca 2012 - 6076 Odsłon

Straż Pożarna Pojemnik na odzież, znajdujący się tuż za Cmentarzem Komunalnym w Andrychowie nie należy do "najszczęśliwszych" tego rodzaju obiektów w gminie Andrychów. Często zdarza się, że ktoś "wyprowadza go z równowagi". Równie często miejsce w jego pobliżu traktowane jest jak wysypisko śmieci. Worki z ubraniami, obuwiem itp. itd. zamiast trafiać do wnętrza pojemnika - pozostawiane są obok niego. W nocy z piątku na sobotę w ostatni weekend czerwca palące się śmieci stały się przyczyną poważnej awarii. Płomień objął swoim zasięgiem Znajdujący się tuż obok słup z przewodami telefonicznymi. Jak dowiedzieliśmy się od ekipy remontującej usterkę całą sprawą zainteresowała się Policja. Pracownicy operatora telefonii stacjonarnej kilka godzin likwidowali awarię spowodowaną przez pożar, który uniemożliwił korzystanie z telefonów stacjonarnych w tamtej okolicy. Na szczęście płomień nie dotarł wyżej - na pobliskie drzewa, bo zagrożona byłaby również linia energetyczna. Szczegóły w czytaj więcej.

Czytaj więcej... (364 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Inwałd - dwa poważne wypadki
21 Czerwca 2012 - 8265 Odsłon

Straż Pożarna Na drodze krajowej w Inwałdzie w dniu dzisiejszym wydarzyły sie dwa poważne wypadki. W okolicach szkoły samochód osobowy potrącił chłopca. Rannego jedenastolatka przewieziono do szpitala. Kilka godzin później na rogatkach Andrychowa doszło do kolejnego wypadku. Tym razem prawdopodobnie w wyniku niewłaściwie wykonanego przez kierowcę samochodu dostawczego manewru wyprzedzania doszło do czołowego zderzenia z samochodem osobowym. Poszkodowani w wypadku po udzieleniu im pomocy przez ratowników medycznych oraz strażaków z JRG Andrychów zostali natychmiast przewiezieni do szpitala. Mieszkańców Andrychowa nie trzeba przekonywać jak trudne warunki panują zwykle na krajówce. Korki i wolna jazda w kolumnie samochodów sprawia, że kierowcy decydują się często na bardzo ryzykowne manewry wyprzedzania. Warto zastanowić się, czy warto... zwłaszcza, że na tej stosunkowo wąskiej drodze znajduje się szereg dróg podporządkowanych. Złowrogi znak - korek w kierunku Inwałdu świadczy coraz częściej o tej samej przyczynie... wypadku.

Czytaj więcej... (425 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Adrian Romik zwycięzcą XXXV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej!
04 Czerwca 2012 - 7096 Odsłon

Straż Pożarna Historia zwycięstwa Adriana Romika - ucznia ZSS w Roczynach w Turnieju Wiedzy Pożarniczej na szczeblu Małopolski ma swój dalszy ciąg! Jak informuje strona internetowa Orkiestry OSP Roczyny: Reprezentant Województwa Małopolskiego, członek naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej a zarazem uczeń ZSS w Roczynach - Adrian Romik w etapie Centralnym XXXV edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", który odbył się w dniach 1-3 czerwca 2012 roku pokonując współzawodników zajął I miejsce w swojej grupie wiekowej. To pierwsze takie wydarzenie w historii naszej OSP, jesteśmy dumni z Adriana, dziękujemy mu za trud i pracę włożoną w przygotowania i razem z nim cieszymy się jego sukcesem. Podziękowania należą się także wszystkim tym osobom, których wsparcie i pomoc udzielona Adrianowi okazały się bezcenne a w szczególności jego Rodzicom. Wyjątkowe podziękowania kierujemy także w stronę Pani Krystyny Janosz dla której sukces Adriana jest także Jej osobistym. To Ona prowadziła Adriana od eliminacji szkolnych, przez gminne, powiatowe, wojewódzkie aż po centralne.

Strona gotowa do druku

 Adrian Romik - najlepszy w Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Małopolsce
21 Maja 2012 - 7041 Odsłon

Straż Pożarna Tym razem świetna wiadomość pod ikonką informującą zwykle o pożarach i zagrożeniach! 20 kwietnia 2012 rozstrzygnięto finał tegorocznego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie spotkało się sześćdziesięcioro pasjonatów sztuki pożarniczej szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu województwa małopolskiego. Jaki to ma związek z Andrychowem? No właśnie! Uczeń Zespołu Szkół Samorządowych w Roczynach - Adrian Romik został zwycięzcą finału! eliminacji wojewódzkich XXXV edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom". Jak się okazało - zwyciężył zdecydowanie zarówno w fazie eliminacji pisemnych, jak i w ścisłym finale ustnym! Tym wynikiem zakwalifikował się gładko do finału centralnego OTWP, który odbędzie się w dniach 1-3. czerwca 2012 roku w Wiśle. Zanim Adrian zwyciężył w stolicy Małopolski wygrał eliminacje OTWP na szczeblu powiatowym. Adrianowi gratulujemy sukcesu i liczymy po cichutku na kolejny - tym razem na szczeblu ogólnopolskim! W piśmie gratulacyjnym przesłanym do Dyrekcji ZSS w Roczynach przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej - Zarząd Oddziału Powiatowego w Wadowicach czytamy m.in. Doceniając sukces Państwa wychowanka, serdecznie gratulujemy osiągniętego wyniku zarówno Adrianowi, jak i Jego opiekunce - Pani Krystynie Janosz, dzięki zaangażowaniu, której droga reprezentanta naszego powiatu do sukcesu w OTWP była na pewno łatwiejsza. Więcej o sukcesie Adriana możecie dowiedzieć się na stronie Orkiestry Dętej OSP Roczyny - dumnej ze swojego krajana! a w przyszłości pewnie - świetnego strażaka! - www.orkiestra.roczyny.pl

Strona gotowa do druku

 ASM Andrychów apeluje do mieszkańców miasta
16 Maja 2012 - 7478 Odsłon

Straż Pożarna Andrychowska Spółdzielnia Mieszkaniowa została powołana 11 lipca 1958 r. Jest jedyną Spółdzielnią Mieszkaniową na terenie naszego miasta. ASM administruje i zarządza 67 budynkami wielorodzinnymi (3520 mieszkań), w których mieszka około 1/4 wszystkich mieszkańców Gminy Andrychów (prawie połowa mieszkańców miasta). Ci właśnie mieszkańcy żyją obecnie w strachu, spowodowanym incydentami mającymi miejsce na początku tego tygodnia - serią pożarów. Na terenie obiektów wchodzących w skład ASM pojawiło się ogłoszenie wystosowane przez Zarząd Spółdzielni: UWAGA! TO OGŁOSZENIE JEST WAŻNE - ZAPOZNAJ SIĘ Z TĄ INFORMACJĄ - Andrychowska Spółdzielnia Mieszkaniowa informuje, że ostatniej nocy (ok. 2.00 - 15.05.2012 roku) na terenie osiedla miały miejsce trzy groźne pożary piwnic budynków, które powstały prawdopodobnie w wyniku umyślnego podpalenia. Powstało bezpośrednie zagrożenie życia mieszkańców, zniszczeniu uległy instalacje, ściany, stolarka i inne. Policja prowadzi postępowanie wyjaśniające. Szczegóły apelu w czytaj więcej.

Czytaj więcej... (766 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Dzisiaj Dzień Strażaka
04 Maja 2012 - 6072 Odsłon

Straż Pożarna Wiele czasu minęło od chwili, kiedy pożary gasiło się wiaderkami z wodą. Zmienił sie sprzęt, wiedza na temat gaszenia pożarów, zakres pomocy świadczonej przez Ochotniczą oraz Państwową Straż Pożarną. Zmieniły się umiejętności oraz wiedza strażaków i ich dowódców. Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwa sprawna, dobrze wyszkolona kadra specjalistów - idąca z pomocą nie tylko w wypadku zagrożeń spowodowanych ogniem, ale i wypadkach drogowych, klęskach żywiołowych itp. Strażacy to również bardzo często aktywni działacze społeczni i liderzy lokalnej społeczności. Przez lata funkcjonowania straży nie zmieniło się chyba tylko jedno - szacunek dla nich i ich ciężkiej pracy, w czasie której niosąc pomoc narażają swoje życie i zdrowie. Dzisiaj, 4. maja - Dzień Strażaka. Życzymy Wam wszystkiego co najlepsze!

Strona gotowa do druku

 Są po prostu wspaniali! Ratują nasze życie, uczą się i zdają dla nas egzaminy
23 Kwietnia 2012 - 6247 Odsłon

Straż Pożarna Widzimy ich zwykle na gruzowiskach, podczas poszukiwań i kataklizmów w relacjach TV. Nie zdajemy sobie najczęściej sprawy, jak trudnym zadaniem jest zdobycie wiedzy i doświadczenia koniecznego do ratowania ludziom życia. Człowiek i jego prawdziwy przyjaciel - pies! Takim zgranym duetom wielu ludzi na świecie zawdzięcza życie. Mamy dla Was wspaniałą relację! Prawdziwy przykład na to, jak ciężka praca, pasja i miłość do ludzi (bo bez niej z pewnością nie było to możliwe) zaowocowała wspaniałym rezultatem. Dzięki uprzejmości Jerzego Hermy - ratownika z Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej OSP Kęty publikujemy jego relację - opis egzaminu dla przewodników i psów specjalności gruzowiskowej który odbył się w dniach 17-18. kwietnia r. na terenie poligonu w Pstrążu. Przy okazji - serdecznie gratulujemy pomyślnie zdanego egzaminu!

Czytaj więcej... (11945 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Czy tych pożarów można uniknąć?
22 Marca 2012 - 6420 Odsłon

Straż Pożarna Wraz z nadejściem wiosny nasila się ilość interwencji strażaków, związanych z pożarami traw i nieużytków. Patrząc z perspektywy czasu można dokładnie policzyć, ile kosztowały nas w ostatnich latach wyjazdy strażaków związane z tego rodzaju akcjami. W lokalnym internecie krąży dość kuriozalna informacja, dotycząca kary za "wypalanie" traw. Kwota ta to ponoć 500 zł. Jest ona zbliżona do kary - mandatu jaki grozi za... wypalenie papierosa w miejscu publicznym... Czy pożarów nieużytków można uniknąć? Olbrzymie połacie niezagospodarowanych terenów "kuszą" wybuch niekontrolowanych ognisk pożaru. Spacerując po terenach gminy w poszukiwaniu budzącej się do zycia wiosny, każdy bez trudu zauważy dziesiątki miejsc potencjalnie narażonych na tego rodzaju niebezpieczeństwo. W dniu wczorajszym omal nie spłonęła Pańska Góra. Szczegóły w czytaj więcej.

Czytaj więcej... (981 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Najstarsi strażacy nie pamiętają takiej sobótki
19 Marca 2012 - 6345 Odsłon

Straż Pożarna Trzynaście zdarzeń, z czego dwa fałszywe. Osuwisko, wypadek, pożary traw i nieużytków, pożary budynków - trzeba przyznać, że ostatniej soboty strażacy nie mogli narzekać na brak zajęcia. Większość to niestety - nasza nieuwaga, nieroztropność, brak przewidywania, zła wola. Dodatkowo - ogromne połacie nieużytków, rozsiane po całym terenie nie nastrajają optymistycznie na przyszłość. Nie tylko My, mieszkańcy, ale też strażacy czekają az przyroda eksploduje zielenią, co z pewnością obniży zagrożenie pożarami. Strona intenetowa Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP Andrychów publikuje informacje - wykaz zdarzeń, które miały miejsce w ostatnią sobotę. Ponoć najstarsi strażacy nie pamiętają takiej sobótki! www.psp.andrychow.pl Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcje! Strażakom PSP, OSP i mieszkańcom, którzy również pomagali w niektórych zdarzeniach.

Strona gotowa do druku

 Sobota pod znakiem czerwonego kura i fatalnego powietrza
17 Marca 2012 - 6505 Odsłon

Straż Pożarna W dniu dzisiejszym, bez wątpienia najciężej pracującą grupą zawodową w naszej gminie byli strażacy. Tylko w czasie klęsk żywiołowych można było usłyszeć tak wiele strażackich syren w tak krótkim okresie czasu. Dosłownie co chwilę popołudniową ciszę przerywał alarmujący dźwięk sygnałów samochodów ratowniczych i gaśniczych pędzących na ratunek. Wiosenna aura tradycyjnie od lat sprzyja dość nietypowemu "hobby", jakim jest wypalanie traw na łąkach i nieużytkach oraz spalanie w przydomowych ogródkach wszystkiego, co tylko się da. Część z tych "zabaw" wymknęła się spod kontroli. Przyczyny pożarów (było ich conajmniej kilka) są w trakcie wyjaśniania. Przypuszczalnie powodem pożaru, który miał miejsce w Brzezince Górnej było podpalenie. Jak informuje strona internetowa Nowin Andrychowskich - www.nowiny.andrychow.eu - prawdopodobnie sprawcę udało się zatrzymać. To juz drugi pożar w tej okolicy w tym tygodniu. Wypadki i niektóre pożary mają to do siebie, że nie możemy ich przewidzieć. Dziwi nas natomiast fakt "społecznej aprobaty" dla zatruwania okolicy dymem "wiosennych" ognisk, które potrafią w kilka chwil zniszczyć powietrze na obszarze kilku kilometrów kwadratowych i sprawić, że w piękny wiosenny dzień, zamiast cieszyć się świeżym, rześkim powietrzem, musimy wdychać... ale o tym - tradycyjnie piszemy od 10 lat - co roku, i nic w tej kwestii się nie zmienia :( Szkoda tylko słów i... zdrowia - naszego i naszych dzieci. Na zakończenie - DZIĘKUJEMY PIĘKNIE strażakom za ich dzisiejszy trud i ciężką pracę!

Strona gotowa do druku

 Wczoraj ćwiczyli w Andrychowie, dzisiaj - ratowali życie w Kętach
14 Marca 2012 - 6642 Odsłon

Straż Pożarna Wczoraj część Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP - Kęty ćwiczyła w Andrychowie. Dzisiaj - ratowali życie. To już nie były ćwiczenia, lecz najprawdziwsza rzeczywistość. Jak poinformował nas jeden z ratowników - kilka godzin trwała akcja ratunkowa w której uczestniczyły wszystkie służby ratownicze - Straż Pożarna (sześć zastępów) Policja i Pogotowie Ratunkowe. Zdarzenie miało miejsce w Kętach. Stojący na moście kolejowym młody mężczyzna najprawdopodobniej chciał popełnic samobójstwo. W chwili kiedy dowiedzieliśmy się o akcji na miejsce jechał negocjator. W akcji uczestniczyli ratownicy wysokościowi z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z OSP Kęty, czuwając z zabezpieczeniem alpinistycznym oraz łodzią. Jak informuje portal info.kety.pl - na szczęście do tragedii nie doszło. Mężczyzna asekurowany przez strażaków bezpiecznie opuścił wysoki most i został przetransportowany do szpitala. Więcej o całej akcji można przeczytać na stronie www.info.kety.pl

Strona gotowa do druku

 Potężny wybuch, zawalił się budynek. Na gruzach pojawiły sie psy ratownicze...
13 Marca 2012 - 6993 Odsłon

Straż Pożarna Kilku przewodników sprawdza i przeczesuje teren. Metr po metrze sprawdzane jest świeże gruzowisko. Piwnice nie zostały naruszone. Piętrowy budynek z cegieł wygląda obecnie jak góra pietrzącego się gruzu. Co chwilę słychać szczekanie psów ratowniczych informujących o odnalezieniu w ruinach kolejnej osoby. Wszystko to dzieje się na naszych oczach, niemalże w centrum Andrychowa - tuż obok powstającej nitki Lokalnej Obwodnicy. Trzynastego marca 2012 r. Wtorek. Dzień jakich wiele. Zbliża się godzina 17.30. Szczegóły w czytaj więcej.

Czytaj więcej... (6148 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Nie oszczędzajcie na kominiarzach! Przynoszą szczęście. Całkiem realne!
11 Marca 2012 - 6791 Odsłon

Straż Pożarna Wiele lat temu częstym obrazkiem na ulicy był kominiarz. Ubrany w czarny drelich jegomość przynosił szczęście. Okazuje się, że również teraz, jeśli tylko złapiemy się za guzik - kominiarz może nam przynieść wielkie szczęście i to z bardzo dużym prawdopodobieństwem. Wystarczy, że zaprosimy go do domu (oczywiście - polecamy kominiarzy profesjonalistów) i pozwolimy aby sprawdził przewód kominowy. Często wątpliwa jakość spalanego "paliwa" w naszych piecach, niewłaściwie przebiegający proces spalania, brak regularnej kontroli przewodów kominowych może prowadzić do zapalenia się sadzy i przedostania się płomienia do wnętrza domu. Straty związane z pożarem są ogromne! Może więc warto powrócić do dawnej tradycji łapania się za guzik, a właściwie to za portfel oraz telefon i zadzownić do kominiarza, zanim nie będzie za późno. Jak groźne są pożary sadzy, a jednocześnie jak łatwo mogą zapalić się sadze - nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy wklikać "pożar sadzy" w pierwszą lepszą wyszukiwarkę. Pół godziny pracy kominiarza może uratować dorobek Waszego życia. Artykuł ten prosimy potraktować jako reklamę... zdrowego rozsądku.

Strona gotowa do druku

 Strażackie Andrychoviana. Szematyzm Straży Pożarnych
03 Lutego 2012 - 7832 Odsłon

Straż Pożarna Niedawno miałem przyjemność gościć w bardzo interesującym miasteczku, o którym jest głośno w Polsce ze względu na niderlandzkie korzenie jego mieszkańców. To nieodległe od Andrychowa Wilamowice z jego charakterystycznym kościołem z potężną, strzelistą wieżą. Tym razem skierowałem swoje kroki do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, która znajduje się prawie w centrum miasteczka. Komendant straży w Wilamowicach - Pan Jan Sztafiński skierował nas do opiekuna remizy. Pan Józef Tetłak już na nas czekał. Pokazał nam niezwykłe zbiory dotyczące pożarnictwa na przestrzeni stu lat. Wszystkie eksponaty są w idealnym stanie i świadczą o wysokim profesjonaliżmie kustosza tego miejsca. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem strażackiej ekspozycji! Szczegóły w czytaj więcej...

Czytaj więcej... (3966 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Co się działo? Strażackie syreny w Inwałdzie słychać było w całej gminie!
26 Stycznia 2012 - 9794 Odsłon

Straż Pożarna Życzymy wszystkim, by syreny OSP wyły z takiej okazji co miesiąc :) Ich dźwięk był bowiem wyjątkowo miły, nie tylko dla mieszkańców Inwałdu, ale i dla strażaków działających w tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Dlaczego? Już tłumaczymy. Jakiś czas temu opisywaliśmy moment przenosin zespołów ratownictwa medycznego stacjonujących na terenie Andrychowa do nowej siedziby - budynku PSP. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się nie tylko wiele szczegółów dotyczących ratownictwa medycznego, ale i tego, że wkrótce do JRG PSP trafi prosto od producenta nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Trafił. Dzięki temu nabytkowi można było przekazać dwa stacjonujące tam pojazdy do OSP Inwałd. Syreny, które zawyły w środę po południu były niczym innym jak powitaniem i przywitaniem się nowego sprzętu z jednostką. Szczegóły w czytaj więcej.

Czytaj więcej... (3598 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Pracowity weekend strażaków
22 Stycznia 2012 - 7198 Odsłon

Straż Pożarna Wypadki i pożar sadzy w kominie - strona internetowa andrychowskiej Jednostki Ratowniczo Gaśniczej informuje o kolejnych wydarzeniach, które miały miejsce na terenie Gminy Andrychów. Szczegóły : www.psp.andrychow.pl

Strona gotowa do druku

 Poważny wypadek na niestrzeżonym przejeździe kolejowym
21 Stycznia 2012 - 7926 Odsłon

Straż Pożarna Wczoraj publikowaliśmy informację o nowym, uruchomionym niedawno połączeniu kolejowym do Szczecina. Sądząc po jakości ulotki informującej o nowej trasie nietrudno się domyślić, że najlepsze lata "lokalna" kolej ma już prawdopodobnie za sobą. Informacja ta wbija się w naszą świadomość i w połączeniu ze zmniejszoną i ograniczaną ilością połączeń kolejowych stanowi... realne zagrożenie, a przejazdy kolejowe, zwłaszcza te niestrzeżone - zbierają żniwo w postaci bardzo niebezpiecznych wypadków. Jak informuje (i uzupełnia fotografiami z wypadku) strona internetowa JRG Andrychów - W dniu dzisiejszym na niestrzeżonym przejeździe kolejowym doszło do zderzenia samochodu osobowego z pociągiem Intercity "Podhalanin". Szczegóły zdarzenia : www.psp.andrychow.pl

Strona gotowa do druku

 Okrągła rocznica witryny internetowej andrychowskich strażaków
21 Stycznia 2012 - 6011 Odsłon

Straż Pożarna Andrychowscy internauci przyzwyczaili się już do profesjonalizmu i obecności w sieci lokalnych stron internetowych. Jedną z nich jest bez wątpienia strona www Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Andrychowie. Systematycznie uzupełniana, dokumentująca najważniejsze wydarzenia w historii jednostki, oraz rzeczowo informująca o podejmowanych przez andrychowskich strażaków interwencjach jest źródłem wiarygodnych i rzetelnie podawanych informacji. Czy wiecie, że pierwsza odsłona strony miała miejsce 10 lat temu! Warto pamiętać o tym, że wiele z udostępnianych informacji to często kilka godzin czyjejś pracy, przygotowywania materiału, wykonywania i obróbki fotografii. Bez wątpienia człowiekiem nr 1 odpowiedzialnym za tak fachowe prowadzenie i administrowanie witryny jest st. kpt. Jarosław Jończy! Gratulujemy pasji, profesjonalizmu, systematyczności i tak pięknej rocznicy! Szczerze polecamy stronę internetową "JRG Andrychów - W służbie społeczeństwu" - www.psp.andrychow.pl

Strona gotowa do druku

 Strażacy mają nowy wóz - nie dość, że ładny, to jeszcze wszechstronny!
10 Grudnia 2011 - 7718 Odsłon

Straż Pożarna Jak informuje strona internetowa andrychowskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej 7. grudnia 2011 r. do andrychowskich strażaków trafił nowy wóz bojowy. Prezentuje się bardzo dobrze! To zapewne ta jednostka o której wspominał niedawno Paweł Kwarciak - komendant Powiatowej PSP w Wadowicach. Jak dowiedzieliśmy się wtedy - wspomniany samochód jest wozem ratowniczo bojowym, który będzie wykorzystywany nie tylko podczas pożarów, ale też w akcjach ratowniczych - współdziałając z pogotowiem ratunkowym. 75 % kwoty na zakup przeznaczył komendant wojewódzki PSP, pozostałą część strażacy otrzymali z budżetu Gminy Andrychów. Ponieważ w tym roku samochody były tańsze - pozostałe, nadmiarowe środki finansowe postanowiono przeznaczyć na zakup nowoczesnego urządzenia hydraulicznego do wydobywania osób poszkodowanych w wypadkach samochodowych. Nowy wóz będzie pierwszym interwencyjnym pojazdem, który będzie służył obu formacjom - straży i ratownictwu medycznemu. Gmina zgodziła się na dofinansowanie samochodu strażackiego pod warunkiem, że samochody które będą wycofywane z PSP zostaną przekazane do Gminy. Fotki nowego wozu strażackiego - www.psp.andrychow.pl Życzymy jak najmniej wyjazdów i niech SMOK, który zapewne znajdzie się na desce rozdzielczej również tego wozu - prowadzi prosto do celu.

Strona gotowa do druku

 Strażacy są w ciągłym pogotowiu, to i pogotowie powinno być u strażaków
02 Grudnia 2011 - 6658 Odsłon

Straż Pożarna W obecności przedstawicieli władz samorządowych - 30 listopada oficjalnie przekazano do użytkowania pomieszczenia nowej siedziby zespołów ratownictwa medycznego stancjonujących na terenie Andrychowa. Oprócz informacji związanych z nową siedzibą dowiedzieliśmy się również kilku ciekawych informacji o wyposażeniu ratowników medycznych, nowym wozie strażackim, nowym urządzeniu do rozcinania pojazdów w czasie wypadków drogowych, wozie strażackim, który ma być przekazany do Inwałdu, systemie GPS dla naszych strażaków, planach uruchomienia nowej "weekendowej" poradni i jeszcze wielu innych ciekawych rzeczy. Szczegóły i fotoreportaż z oficjalnyego przekazania nowych pomieszczeń - w czytaj więcej ...

Czytaj więcej... (12939 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 W Brzezince Dolnej paliła się stodoła
27 Listopada 2011 - 7094 Odsłon

Straż Pożarna Wczoraj o północy wieczorną ciszę przerwał dźwięk strażackich syren. Jak dowiedzieliśmy się w Komendzie Powiatowej PSP w Wadowicach - paliła się stodoła na ulicy Granicznej w Brzezince Dolnej. Źródłem pożaru w takich obiektach jest bardzo często wadliwa instalacja elektryczna. Przypuszcza się, że również w tym przypadku mogło tak być. Przyczyny pożaru bada Policja przy współudziale przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej.

Strona gotowa do druku

 Niebezpieczny pożar butli - droga już przejezdna
04 Października 2011 - 7199 Odsłon

Straż Pożarna Poranek 4 października nie należał do spokojnych dla Strażaków z Gminy Andrychów i ... kierowców. Spowodowały to wydarzenia w tzw. Guziczarni. Zadzwoniliśmy do PSP Wadowice uzyskując informacje od Jerzego Walczaka, rzecznika prasowego Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach. Podczas rozruchu prac spawalniczych - zapaliła się końcówka - pociągając płomień. Zaczął palić się acetylen. Sytuacja ta jest niebezpieczna ponieważ po przekroczeniu określonej temperatury acetylen przybiera postać eksplozywną. Przybyłe na miejsce zdarzenia jednostki Straży rozpoczęły natychmiastowe działania. Pierwszy zastęp i kolejne schładzają cały czas butlę, w której przewiduje się ok. 80% wypełnienia. To jest ok 4-5 m3 acetylenu. Znajduje się w butli pod ciśnieniem. Gdyby explodował - budynek i powierzchnia obok - byłyby w zagrożeniu (przypominamy, że obok jest stacja gazowa). Komendant PSP, który jest obecny na miejscu kieruje działaniami. Zarządził oczyszczenie strefy w okolicach zdarzenia w promieniu 100 m zgodnie z procedurami. Dopóki strażacy nie uporają sie z nią w tym sensie, że butle schłodzi się na tyle, by można było ją przenieść do wanny czy innego naczynia z wodą - zanurzyć i potem chłodzić pod zanurzeniem - do tej pory będzie obowiązywała strefa zagrożenia. W strefie znajduje się droga krajowa 52. Prawfdopodobnie jeszcze do 10.00 będzie trwało chłodzenie, potem sprawdzi się jakie jest odparowanie - jeśli duże to ponowne butla będzie chłodzona. Tu nie ma innego wyjścia, trzeba non stop chłodzić, żeby nie doszło do wzrostu powyżej temperatury krytycznej. Trzeba czekać aż nastąpi wypływ, ponieważ nie ma technicznej możliwości zakręcenia butli - coś stało się z zaworem i nie da się go dokręcić, żeby zamknąć wypływ który cały czas trwa. Strażacy mają tam dwa urzadzenia - eksplozymetry, które kontrolują sytuację w tej chwili. Acetylen z butli już się nie pali. Ciśnienie z tej butli spadło - ale emisja ma miejsce nadal ponieważ jest to gaz unoszący się - cała strefa pomieszczenia jest nadal zagrożona. Aktualizacja Jest godzina 10.45 - Sytuacja jest już pod całkowitą kontrolą. Droga krajowa również jest juz przejezdna. Dziękujemy Strażakom za ich pracę!

Strona gotowa do druku

 Znane są już przyczyny pożaru na Słowackiego 4
26 Września 2011 - 8010 Odsłon

Straż Pożarna W ubiegły weekend mieliśmy opracowywać materiał związany z obchodami stulecia straży pożarniej w Zagórniku. Jak wiemy - weekend ten, nie tylko dla straży ale i dla wielu osób, których firmy mieściły się w budynku przy ulicy Słowackiego 4 nie należał do spokojnych. Przyczyna pożaru jest już ustalona. Tą przyczyną było zapalenie się materiałów palnych od pękniętej lampy solaryjnej. Gazy, które wypełniają tą lampę są toksyczne i mają również bardzo dużą dymotwórczość właściwą. - mówi Jerzy Walczak, rzecznik prasowy Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach. Szczegóły w czytaj więcej

Czytaj więcej... (2199 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Wielki pożar na "starym tartaku"
23 Września 2011 - 9779 Odsłon

Straż Pożarna Wiele lat trwały prace związane z przekształcaniem miejsca na którym stał stary tartak do obecnej postaci. Kiedy już praktycznie cały teren został zagospodarowany - w "najstarszym" z najnowszych budynków wybudowanych na miejscu tartaku wybuchł groźny pożar. 23 września 2011 r. popołudniową, piątkową ciszę przerwało wycie syren strażackich. Prawdopodobnie wszystkie lokalne jednostki OSP i PSP z Andrychowa wspomagane jednostkami z Wieprza, Nidku i Wadowic starały się opanować pożar. Straty są bardzo duże. Pamiętać należy, że w budynku mieściły się siedziby kilku firm zatrudniające z pewnością kilkadziesiąt osób. Paliła się najwyższa kondygnacja. Strażacy długo nie mogli opanować ognisk pożaru. Dopiero przybycie specjalistycznego podnośnika, dzięki któremu można było prowadzić akcję "z powietrza" pozwoliło dogasić wciąż palące się elementy więźby dachowej. Szczegóły w czytaj więcej ...

Czytaj więcej... (3883 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Co strażacy robią latem?
05 Sierpnia 2011 - 8328 Odsłon

Straż Pożarna Pomoc ofiarom wypadków drogowych, usuwanie skutków silnych wiatrów i opadów atmosferycznych, gaszenie pożarów, usuwanie gniazd os i szerszeni, incydenty związane z wyładowaniami atmosferycznymi - strażacy latem nie próżnują. Strona internetowa Jednostki Ratowniczo Gaśnicznej www.psp.andrychow.pl informuje na bieżąco o podejmowanych działaniach. Nie tylko ogień może być niebezpieczny. W czytaj więcej - przygotowanie do usuwania gniazda os na ulicy Beskidzkiej ...

Czytaj więcej... (76 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Niebezpieczne nieużytki
29 Marca 2011 - 8241 Odsłon

Straż Pożarna O tym, jak groźne mogą być konsekwencje wypalania traw możemy przeczytać na nowej stronie internetowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Andrychowie jrgandrychow.wordpress.com Łąki i pola uprawne na których zaprzestano prowadzenia prac rolniczych zamieniają się w połacie nieużytków, które mogą stać się nie tylko źródłem dużego zagrożenia pożarowego, ale i być przyczyną tragedii.

Strona gotowa do druku

 Paliła się stodoła w Targanicach Górnych
23 Października 2010 - 8673 Odsłon

Straż Pożarna Ciszę ubiegłej nocy przerwały syreny straży pożarnej. Dwie jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostki OSP Targanice Górne i Sułkowice Łęg uczestniczyły w gaszeniu pożaru stodoły w Targanicach Górnych. Trwa szacowanie strat materialnych i ustalanie przyczyn pożaru.

Strona gotowa do druku

 Woda pokazała kolejny raz na co ją stać
01 Września 2010 - 8424 Odsłon

Straż Pożarna Normalną ciszę dzisiejszego przedpołudnia przeszywało co chwilę wycie strażackich syren. To wielka Woda kolejny raz znowu pokazała swoją niszczycielską moc. Tym razem dała znać o sobie Bolęcina - niewielka rzeczka przepływająca przez Sułkowice Bolęcinę, wpływająca do Wieprzówki tuż przy granicy Bolęciny i Rzyk. Trzy jednostki Straży Pożarnej : JRG PSP Andrychów, OSP Targanice Górne oraz OSP Bolęcina walczyły z olbrzymim zatorem jaki utworzył się tuż za mostem na ulicy Racławickiej. Fotoreportaż w czytaj więcej ...

Czytaj więcej... (3046 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Ta noc nie będzie należała do spokojnych
16 Maja 2010 - 9615 Odsłon

Straż Pożarna Wszystko wskazuje na to, że najbliższa noc (16/17 maja) nie będzie należała do najspokojniejszych w gminie Andrychów. Właściciele posesji znajdujących się w pobliżu rzek i potoków z niepokojem patrzą na wciąż podwyższający się poziom wody. Rośnie również poziom wód gruntowych. Według ostrzeżeń wydanych w dniu wczorajszym - opady deszczu trwać będą jeszcze przez kolejne kilkanaście godzin. Prognozy meteorologiczne również nie napawają optymizmem - zarówno te krótko - jak i długoterminowe. Przypominamy : o wszelkich zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców prosi się informować służby dyżurne Państwowej Straży Pożarnej (Zintegrowane Stanowisko Kierowania Służb Ratowniczych i Zarządzania Kryzysowego w Wadowicach) nr tel. alarmowego 112, 998 lub 33 873 17 15. Jest niedziela - 16 maja, godz. 18.05. Odezwały się pierwsze syreny strażackie.

Strona gotowa do druku

 Kolejny raz zawyły syreny strażackie
27 Kwietnia 2010 - 8458 Odsłon

Straż Pożarna W ubiegłą sobotę (24. kwietnia) o 20:57 w Roczynach kilka jednostek straży pożarnej z Andrychowa, Roczyn, Sułkowic Łęgu i Czańca brało udział w ratowaniu palącej się stodoły przy ul. Graniczna Górna. Budynek spłonął doszczętnie. Również wczoraj (26. kwietnia) o podobnym czasie ciszę nocną Andrychowa i okolic przerwało wycie syren strażackich. Paliła się kolejna stodoła - również w Roczynach - w pobliżu kościoła. Oby to był przypadek. Dopóki przyczyny obu pożarów nie zostaną wyjaśnione właściciele podobnych obiektów nie będą mieli zapewne spokojnego snu ...

Czytaj więcej... (615 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Apel KP Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach
17 Grudnia 2008 - 9080 Odsłon

Straż Pożarna Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach zwraca się tą drogą z apelem i prośbą do wszystkich mieszkańców Ziemi Wadowickiej o zwrócenie szczególnej uwagi na stan techniczny posiadanych urządzeń grzejnych oraz niezbędnych do ich użytkowania instalacji i przewodów. Doświadczenia ostatnich lat oraz tragiczne wydarzenia w kraju sprzed zaledwie kilku czy kilkunastu dni pokazują, jakie niebezpieczeństwo grozi nam ze strony wadliwie działających, źle podłączonych, nie oczyszczonych lub nieostrożnie eksploatowanych pieców centralnego ogrzewania, piecyków przenośnych służących do dogrzania pomieszczeń, piecyków łazienkowych i innych tego typu urządzeń, które w związku z chłodami i mrozem zaczynają być szczególnie intensywnie używane. Szczegóły w czytaj więcej ...

Czytaj więcej... (4288 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Gasili odlewnię z drabiny
05 Marca 2008 - 10485 Odsłon

Straż Pożarna W dniu wczorajszym kilka jednostek straży pożarnej (z Andrychowa, Wadowic, Wieprza, Roczyn i Inwałdu) brało udział w gaszeniu dachu i jednej ze ścian budynku Odlewni. Dzięki akcji nie dopuszczono do rozprzestrzenienia się ognia na pobliską wielkopowierzchniową halę produkcyjną. Szczegóły akcji oraz fotografie z jej prowadzenia zamieszcza strona internetowa Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Andrychowie - www.psp.andrychow.pl Strona, (działająca od sześciu lat!) na bieżąco informuje o wszelkich wydarzeniach i akcjach w których uczestniczyli strażacy z andrychowskiej JRG. Jak widać na fotografiach - szczególnie przydatna w akcji okazała się nowoczesna drabina SCD 30 DLK 23-12 CS, która kilka miesięcy temu trafiła na wyposażenie KP PSP w Wadowicach. Drabina ta jest, jak podaje strona www.straz.gov.pl - "ogromnym krokiem naprzód w poziomie techniki ratowniczej" w naszej okolicy. Ale :) jak wiemy - drabina sama nie działa :) więc ogromne brawa dla wszystkich strażaków którzy brali udział w tej i wielu innych akcjach - ratując nasze zdrowie, życie i nasz dobytek!

Strona gotowa do druku

 Inwestycje w andrychowskiej JRG
21 Września 2007 - 12879 Odsłon

Straż Pożarna Nowy dach (obecny przecieka), ciągi wentylacyjne i kominowe, przebicia przez stropy a także ścianki działowe - te inwestycje mają być wykonane jeszcze w tym roku w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Andrychowie. W dniu wczorajszym podpisana została umowa, w myśl której w latach 2007-2009 andrychowskim strażakom przebuduje się obecną siedzibę do warunków na jakie niewątpliwie sobie zasłużyli! Więcej na ten temat - na stronie www.powiat.wadowice.pl

Strona gotowa do druku

 Groźny pożar w Inwałdzie
05 Maja 2007 - 14533 Odsłon

Straż Pożarna Jak podaje strona internetowa JRG PSP Andrychów - w pierwszomajową noc na terenie Inwałdu (ul. Zielna) miał miejsce groźny w skutkach pożar, który zniszczył znaczną część budynku chlewni. Swoim zasięgiem objął również dach budynku mieszkalnego. Pożar zauważyli sąsiedzi, którzy zaalarmowali Straż Pożarną i właścicieli gospodarstwa. Z 300 sztuk tuczników padło ok. 90. Informację o tym, co utrudniło działania strażaków oraz dokumentację fotograficzną miejsca zdarzenia udostępnia strona internetowa Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Straży Pożarnej w Andrychowie www.psp.andrychow.pl - tutaj To już kolejny w tym roku groźny pożar chlewni w naszej okolicy - przypomnijmy - 18.01.2007 r. spłonęły zabudowania chlewni we Frydrychowicach.

Strona gotowa do druku

 Przyjęcia do służby w Państwowej Straży Pożarnej
13 Lipca 2006 - 19531 Odsłon

Straż Pożarna Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach, 34-100 Wadowice, ul. Wojska Polskiego 2c ogłasza nabór do służby w Państwowej Straży Pożarnej na stanowisku stażysty.

Czytaj więcej... (297 bajtów więcej) Strona gotowa do druku

 Wszystkiego co najlepsze!
04 Maja 2006 - 12134 Odsłon

Straż Pożarna Minęły bezpowrotnie czasy, kiedy aby być strażakiem wystarczyło tylko być odważnym. Teraz praca strażaka to także oprócz odwagi - ogromna wiedza którą każdy ze strażaków musi posiadać aby skutecznie pomagać w sytuacjach zagrożenia. Strażaków możemy spotkać obecnie nie tylko w czasie pożaru. Pomagają w czasie powodzi, wypadków drogowych, katastrof budowlanych - są wszędzie! Dlatego w Waszym dniu - Dniu Strażaka - życzę Wam Strażacy w imieniu wszystkich Andrychowskich internautów wszystkiego co najlepsze! Szanujemy i doceniamy Waszą wielką pracę dla nas wszystkich, Wasz trud i poświęcenie! Wielkie Brawa dla Was!

Strona gotowa do druku

 Zmiana adresu
23 Lutego 2006 - 13629 Odsłon

Straż Pożarna W związku ze zmianą umowy z ISP, nastąpiła przejściowa zmiana lokalizacji strony internetowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Dzięki uprzejmości UM w Andrychowie znajdziecie nas teraz pod adresem: http://www.um.andrychow.pl/psp/ Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o aktualizację odsyłaczy.

Strona gotowa do druku


PostNuke Powered Site, GNU/GPL Licence, Administracja : wins@andrychow.pl , Telefon 502 740628
Wszystkie loga, znaki handlowe, treść, fotografie oraz skrypty i moduły na tej stronie należą do ich właścicieli.
Regulamin świadczenia usług :: Polityka prywatności :: Redakcja Za treść ogłoszeń i reklam nie odpowiadamy
Polityka strony dotycząca cookies
Korzystając z niniejszej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki i polityką strony dotyczącą cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.